Site icon Yuvaya Yolculuk Dergisi

Merkür Retro Ne Demek?

Zihnin, zamanın gerisinde kalması.

Çoğumuz çocukluğunda masallar dinlemiş ve O masalların hep mutlu sonla bitmesini istemiştir. Zaman geçtikçe kendi masalımızda buluruz kendimizi; her adımın mutlu sona götürmesini, kötülerin cezasız kalmamasını, iyilerin de hep ödül almasını bekler dururuz. Her zaman suçlamak için birini arar, ona topu atınca rahatlar kendimizi temize çıkarırız. Kendimizi çok az sorgular ve gene sonuç olarak yargıyı bir başkasına ya da olaylara yaparız. Ama işte hayat öyle değil. Hayat her acının, üzüntünün, mutluluğun, telaşın, stresin içine sokuyor tüm bedeni, zihni ve ruhu. Etkilenen her parça hiç farkında bile olmadan yaşamda var olmaya çalışıyor.

Aklını değil fikirlerini kullanmaya alışık olan insanoğlunu her Merkür Retrosu’nda bir telaş kaplar. Çünkü Merkür Retro eksik kalmış parçaları hatırlatır. Geçmişin ve geleceğin arasında sıkışan bir zihin, dengesini kaybetmiş bir beden, ruhunu geliştirmemiş hiçbir insan yaşamda sağlıklı olarak varlığını sürdüremez. 

Geçmişin gerçeğini kabul etmeden bugünü yaşamak, üzeri kumla örtülmüş olanın en ufak bir rüzgarda ortaya çıkışı gibi geçmişle yüzleştirir zamanı geldiğinde… İşte o zamanlardan bir dilim 3-23 Aralık 2017 arası…

Retro; bir gezegenin ters yönde hareket etmesi, o gezegen tarafından yönetilen olayların yavaşlaması ve kişilerin daha çok içine dönerek kendi kendini incelemesini anlatır. Geri giden gezegen, gezegenin bulunduğu burç ve ev bu gezegenle ilgili işlerin bitirilmediğini veya uğraşılması gerektiğini gösterir. Geçmişi sorgular, şimdiyi bloke eder.

Merkür ise zihnin, iletişimin, idrak etmenin, algının ve kendimizi ifade etmenin gezegenidir. Merkür hemen hemen yılda üç kez geri gider, hareketsizleşir, sonra yine ilerler. Bu hareketleri, iletişimin akışı ile plan ve düşüncelerin gelişmesi üzerinde önemli etkiler yapar. 2017 yılının bu son Retrosu gökyüzünün de diğer hareketlilikleri sebebiyle oldukça etkili.

İlk olarak 13 Aralıktaki Merkür – Güneş kavuşumuyla tüm burçlara düşünceleri ile yaratımı devreye sokabilme güçleri olduğunu, çekim yasasının gücünü deneyimlemelerini ve bol bol dua etmelerini önerebilirim. Bunun dışında iletişim ile ilgili yeni bir teknik cihaz, makina almamakta fayda olabilir.

Burçlara göre tek tek bakacak olursak;

Koç ve Yükselen Koç:  Hayatında çözümlenmesi gereken mahkeme veya hukuksal davalar varsa bu konularla ilgilenebilir. Eğitim hayatı devam eden koçlar için bazı problemler ve gözden geçirilmesi gereken planlar olabilir. Seyahat programları için aksaklıklar olabileceğinden fazla kontrol etmek gerekebilir. İnançlar daha esnek olsan?

Boğa ve Yükselen Boğa: Rüyalara dikkat! Geçmişten iz bırakmış olaylara ışık tutuyor olabilir. Korkular açığa çıkıp artık onlardan kaçmak yerine onlarla çarpışmak için sahaya çıkmak iyi olabilir. Bitirilmesi gereken ortaklıklar bitebilir. Bekleyen alım-satım miras ile ilgili konularda müjdeli haberler gelebilir. Bilinçaltı bir terapi programına mı dahil olsan?

İkizler ve Yükselen İkizler: İkili ilişkilerde geride kaldığını düşünüp kalmayan hesaplaşmalar söz konusu. Bu durum olumsuz olarak değil daha çok netlik kazanmasına hizmet edecek. 2017’den en yorgun olarak çıkan ikizler 2018’de yay burcundan sonra en şanslı burçlardan. Bitene ve gidene güle güle demek belki de en güzeli.

Yengeç ve Yükselen Yengeç: Macera ruhu taşımayan yengeçler için çalışma hayatında bazı aksaklıklar olabilir. Çalışma arkadaşlarını yanlış anlama ve anlatma söz konusu. Küslükler bitebilir. Sağlığa dikkat etmek, ayak ve bacak sağlığını önemsemek gerekebilir. Sıkıntıları içte tutmak değil belki de dışarı  atarak hareket etmenin işaretidir bu Retro?

Aslan ve Yükselen Aslan: İlişki ve eski defterlerin açılması söz konusu. Eski aşklar ve sevgililer, yüzleşmeler, geçmişte kalanlar ile hesap kapatma zamanı. Yeni aşklara yelken açmadan bu alanı temizlemek şart. Çocukları olanlar için onlarla yakınlaşmak ve bazı sorunlarını çözmek iyi olabilir. Artık kendine başına parlamanın değil belki de birlikte parlamanın zamanı gelmiştir?

Başak ve Yükselen Başak: Geçmişte kalbinizde, ruhunuzda ne varsa yüzeye çıkması söz konusu. Aile bireyleri ile dargınlık varsa barışmak gerekebilir. İç hesaplaşmaların içe kapanmanıza izin vermeden konuşarak halletmek artık birçok sorumluluğu atmanıza fayda sağlayabilir. Kalp kırıldıysa belki de daha sağlam tamir olmak içindir!

Terazi ve Yükselen Terazi: İletişimin doruğuna çıktınız bu yıl. Ama şimdi nereyi atladım nereyi eksik bıraktım diye durup geriye bakma zamanı. Basın, medya gibi uğraşılar için bekleme ve tamamlanma iyi olabilir. Kardeşler, akrabalar ile daha yakın olma, haber alma hatta dargınlıklar varsa barışma zamanı. En güçlü olan tarafın en güçsüz kalıp kendini gözden geçirmesi avantaj!

Akrep ve Yükselen Akrep: Maddi kaynaklarında zorlu iki buçuk yıl geçiren akrepler için nerede yanlış yaptım ve nelerden ders aldım sorusu için uygun cevap zamanı. Parasal konularda yenilikler için 25 Aralığı beklemek en güzeli. İnandığını hedeflerin peşinden gitme ve mutlu olma zamanı!

Yay ve Yükselen Yay: 20 Aralığa kadar biraz daha sabır. Kendiniz ile ilgili almanız gereken sorumlulukları alma becerisini gösterme veya hala hayatı bir macera olarak görmeye devam edin. Farkındalıklarınızı güçlendirin.  Neleri askıya alıp beklemedeyseniz onları askıdan alıp sonuca gitmek gerekebilir.

Oğlak ve Yükselen Oğlak: İç dünyanızda iyice derinleşmek ve iç gözlem yapmak iyi gelebilir. Bu arada orada olup bitenleri yazarak açığa çıkartmak rahatlatabilir. Bazı saklı gizli olaylar açığa çıkabilir. Yeni plan ve projeleri hayata geçirmeden önce dinlenmek ve ilk olarak kendinizle netleşmek daha uygun olabilir.

Kova ve Yükselen Kova: Fazla sosyalleşmenin ardından bazı arkadaşları elemek veya dostlukları gözden geçirmek gerekebilir. Bu yılın sonuna kadar hayatınızda hangi yoldan ve kimlerle gitmeliyim diye iki kez düşünmek daha sağlam adımlar atmak önemli olabilir. Geçmişte kalan plan ve projeler bir anda çözüm bulabilir.

Balık ve Yükselen Balık: Kariyer hayatınızda susmak veya idare etmek değil konuşulması gerekenler masaya yatırılabilir. Uzun zamandır bekleyen iş ve projeler bir anda hız kazanabilir. Bağımlı olunan ve yoksunluğunu hissettiğiniz konuların açığa çıkması ve onlara sarılmak yerine bırakmak daha doğru olabilir.

2017 biterken daha yazılacak çok şey var. Bunlara aracılık etmek ve hayatlarınıza ışık tutabilmek için yakında “Satürn Oğlak Burcu’ndayken Neler Olacak” öngörülerimi paylaşacağım. Hayat herkese rast gelsin.

Sevgilerimle.

Astro-Terapist

Hülyanida Şahin

 

 

Exit mobile version