Site icon Yuvaya Yolculuk Dergisi

Narsisizmin ayak sesleri

Pek çok kişi için, her tavrın aşırısı, o tavrın tersini yansıtma şeklidir; maalesef günümüzde bu tablo çok yaygındır.

Örneğin birileri size aşırı sevecenlik gösteriyorsa aslında -kendine olan- nefretini gizlemeye çalışıyordur. Sizi aşırı yüceltiyorsa, bunu kendini aşağıladığını gizlemek için, değersiz hissettirmek için elinden geleni yapıyorsa, bunu kendi kibrini örtbas etmek için yapıyordur.

Bu tür insanlar bazen uysal bazen saldırgan bir tavır içinde bulunabilir ne zaman ne yapacaklarını kestiremezsiniz. Uysal görünmeye çalışıyorlarsa, bilin ki bu, saldırganlık işlerine gelmediği içindir; uygun bir zaman/zeminde, her an ortaya çıkmaya hazırdır.

Bunlar aynı zamanda çok zeki insanlardır ancak zekalarını cinlik şeklinde kullanmayı tercih ederler; yaptıklarını bilmiyor ve zamanla fark edip düzeltme yoluna gidiyorlarsa eyvallah, iyileşmeleri için çare vardır ancak bilerek yapıyorlarsa, o zaman yapılacak bir şey yoktur; tek çare onlardan uzak durmaktır.

Yukarıda yazdıklarım narsisistik belirtilerdir; eğer bu tür tavırları sergileyen birileriyle karşılaşırsanız ya da o birileriyle birlikteyseniz onlardan hemen uzaklaşın çünkü bu, enerjinizi hortumlamak üzere orada olduklarını ya da oraya geldiklerini gösterir. Size sürekli duygusal şiddet uygularlar; onları çevrenizde tutarsanız bilin ki kısa sürede posanızı çıkaracaklardır.

Bu kişiler her yere virüs gibi yayılmıştır; komşularınız, iş ya da özel arkadaşlarınız hatta aile fertleriniz, sevgiliniz, eşiniz dahi olabilir ve emin olun, eğer önlem almazsanız, onların üzerinizde bıraktığı etki şu anda dünyayı saran virüsten çok daha yıkıcı olacaktır.

Covid denen o iki kiloluk kütleye sahip canlı dahi, dünyayı saran bu narsisistik kişiliklerin yanında pek bir masum kalır. Kim bilir belki de o bunları görün, tanıyın, bilin diye başımıza musallat edilmiştir.

Exit mobile version