Site icon Yuvaya Yolculuk Dergisi

Savaşma Seviş Kendinle!

İnsan kaç defa dönüm noktam dediği bir olay yaşar? Kaç defa tam bir tümseği geçtim derken çukura girer? Sonra kaç defa daha çıkar yola devam eder? Bazen ne gittiğimiz yolların ne attığımız adımların sayısını bilebiliriz. Sadece belki de kendimize hatırlatmamız gereken en önemli derslerden biri saymayı bırakıp yolun tadına varmak gerektiğidir. En önemlisi de değiştirmeye çalıştığımız onca olay onca çabaya rağmen değişimin sadece bizim neyi nasıl gördüğümüzle anlam kazandığını tekrar tekrar kendimize hatırlatmamız gerektiğidir. Değişim yalnızca kişinin kendisinden başlar.

İnsanın en büyük savaşı kendisiyle olan savaşıdır. Ama bazen savaşmak yerine kendimize ne kadar çok sıkı sarılmamız gerektiğini unutabiliyoruz. Ve bazen kabul ettiğiniz küçücük bir yardım kendinize ne kadar çok sarılmanız gerektiğini hatırlatıyor…

Hepimiz bazen depresyon çukuruna düşüp hayattan keyif alamayacak duruma gelebiliriz. Her gün aynı güne uyanmak,ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygısı, monotonluk, yalnızlık hissi bazen hepimizin hayatında var olan ve zaman zaman olabilecek duygu ve durumlardır. Böyle zamanlarda her şeyden önce duygularımızın farkına varıp, birilerinden yardım istemekten çekinmemek kendiniz için yapacağınız önemli bir adımdır. Ama ilk önce kendi değerinizin farkında olup, sımsıkı kendinize sevgi ile sarılmak, hatalarınızla yüzleşmek ve daha sıkı sarılmak kendiniz için yapmanız gereken ilk önemli adımdır. Sonrasında kendinizi anlayabileceğini düşündüğünüz ve sizi dostça dinleyebilecek birine sadece içinizi dökmek bile çözümün diğer basamağıdır. Ama durumun derecesine göre çözümün asıl kaynağı bir uzman yardımı ile mümkün olur. İşte bu adımdan sonra kendinizle savaşmayı bırakıp sevişmeye başlarsınız.

”Sevgi ile aşılamayacak hiçbir savaş tanımıyorum… Buna inanın! ”

Öyle zamanlar oluyor ki insanın hayatında bugün doğru olarak attığınız bir adım yarın bir o kadar yanlış geliyor. Veya tam tersi… O zaman doğru olan nedir ve neye göre karar vereceğim diye düşünürken insanın doğruyu yalnızca kalbini dinleyerek bulabileceğinin farkına varıyorsunuz. Kalp bir şekilde hissediyor. Mantığı kaldırın bir çöpe atın demiyorum ama kalbimle attığım hiçbir adımdan pişman olmadım. Sadece kalbinizin gerçekten derinlerine bakmanız gerekiyor. Su yüzüne yansıyan illüzyondan çok daha derine inmelisiniz. İnsan gerçeği yalnızca kalbiyle görebiliyor gerçekten.

Her şeyin gelip geçeceği düşüncesinin farkına varmak ve bulunduğun anın saf farkındalığı tüm karmaşayı süpürüp, sakinlik ve hafiflik veriyor.

Her şey gelip geçiyor. Mevsimler değişiyor. Her şey akıp gidiyor. Geriye sadece mutlu anlarını hatırlıyor insan.
Zor zamanlardan geçtiğinde şu dört kural arkadaş olsun ruhuna ve yoluna…

Exit mobile version