Anlam yüklenmiş acılar

Yaşadığınız hisleri, çektiğiniz -psikolojik- acıları biliyorum, anlıyorum, en azından tahmin edebiliyorum; onları -dibine kadar- yaşayın ancak anlam yüklerseniz daha da derinleşirler.

Bu yüzden, içinize kapanmak yerine, sizden daha soğukkanlı, daha yetkin insanlarla konuşarak paylaşım yapın derim; böylece onları -fiziksel rahatsızlıklara- dönüşmeden atlatır, kendiniz ve ülkemiz için sağlıklı kararlar verebilecek ve akılcı adımlar atabilecek hale gelirsiniz.

Anlam yüklenmiş acılar

Şu anda çevrenizde böyle insanların sayısı az olabilir ya da hiç olmayabilir. Böyle anlarda ortak geçmişiniz olmayan, güvenebileceğiniz insanları seçmek sizin için çok yerinde bir karar olacaktır.

Bu kişilerin profesyonel insan bilimci olması gerekmiyor; benzer olumsuz süreçlerden geçmiş ve bir şekilde onları atlatıp sağlıklı bir şekilde yoluna devam eden kişiler olması bile yeterli olabilir.

Ortak geçmiş, ortak acıyı büyütür, derinleştirir; sizle aynı durumdaki insanlar seçerseniz kendinizi onlarla hep aynı şeyleri konuşur durumda bulacaksınız, bu da kısır bir döngünün içinde kalmanıza neden olur.

Bu süreçte farklı hayatlar yaşayan insanlarla konuşabilir, onları dinleyebilir, onlardan esinlenerek davranışlarınızı düzenleyebilir, yeniden yapılandırabilirsiniz; zihinsel ve fiziksel sağlığa kavuşmanın en etkili yolu budur…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x