Bağımlılık – Birinin Her Şey’i olma hali

“Birinin her şeyi olmayın. O zaman hiçbir şey olamazsınız.”
Bağımlılık; mutluluğunun tamamını teslim etmek, büyük bir role girmek onsuz yaşamamak, kendini kaybetmek demektir. Bu haliyle aşka benzer. Aşk; geçici körlüktür.

Hazır mısın? O zaman ver elini bana.

Bağımlılık - Birinin Her Şey'i olma hali

Her şeyin başından çok’u kaldırıyoruz. Anlaştık mı?

Bağımlılık sadece içkiye sigaraya olmaz insana da bağımlılık olur. Bir insana tüm varlığınızla bütün sevginizi ilginizi emek kaynak ve zamanınızı verdiğinizde bunu kaldıramama olasılığı yüksektir.
Senden çıkan bu muhteşem enerjiyi yarıya indirirsen kendini korumaya alırsın.
Bu muhteşem enerjiyi başka tarafa yönlendirerek dönüştürmeye, yeni bir şeyler öğrenmek, kendine fayda sağlamak, kendi sevdiğin şeyleri yaparak kullanmaya ne dersin?

“Bir doktor sözü der ki bırakamıyorsan yarıya indir.”
Bir insanın her şeyi olmayın. Olmayın ki gidip diğer olması gereken şeyleri başkalarıyla tamamlasınlar. Yoksa sorumluluğunuz yükünüz artacak işin içinden çıkamayacak bir hale geleceksiniz. Ve bir gün büyük olasılıkla bu göreviniz haline gelecek yaptığınız şeyleri beğenmeyecekler. Üstüne bir de hakaret edebilirler. Dikkati olun.

Abartmayın!

Diyelim ki ev hanımısın; yemek çamaşır bulaşık evi günlük sil süpür tüm detaylarıyla evle ilgili olan her şeye hakim ol buraya kadar tamam, fakat bunları yarıya indirmelisin. Mesela her gün mutfakta 5 saat yemek pişirmemek için bir planlama yapmalısın. Yaptığın yemek azar azar ısıtıldığında 4-5 gün yenilebilir. Ev halkı buna alışsın. Mutfağın kapanış saati vardır. O saatten sonra yeni bir şey pişirilmesin, bu bir kültürdür bu kültürü eve yerleştir.

Dip köşe temizliği için belli zamanlarında maddi durumun yerindeyse yardımcı al. Yoksa sevdiklerinden yardım iste. İmkanın varsa ağır ürünleri sipariş et ve evine getirsinler yoksa tükeneceksin. Gelen şeyleri bir de yerleştiren biri var değil mi o kişi de sensin. Bunun gibi milyonlarca şey için bir evin her şeyi olma. Birkaç şeyi olduğun zaman sana da nefes alacak zaman kalır. Diyelim ki dostuna bağımlısın. Evet onu da yarıya indir.

Bir insanın her şeyi olduğunda bütün planlarını geçmiş gelecek şimdi hepsini seninle yapmaya başlar. Kocasına atacağı tribi bile sana atmaya başlar. Herkes tatmin edilemeyen duyguları için günah keçisi arıyor. İlginç bir boşluk doldurma anlayışı değil mi?

Fazla samimiyetten maraz doğar. Beklentiler çoğalır. O’nsuz bir şey yaptığında suçlanmaya başlarsın. Bir zaman sonra senin nasıl davranacağına kadar sana hüküm vermeye başlar. Değişmeni imkansız hale getirebilir. Onun da her şeyi olma çünkü gidip diğer arkadaşlarıyla da görüşsün.

Böylece aradaki farkı anlarsa daha nitelikli buluşmalarınız olur. Ve sen de git başka arkadaşlarınla görüş onu özlemek için, nefes almak için mesafe iyidir. “Birbirinizi özlemek için araya mesafeler koyun sürekli dip dibe göt göte olan hiçbir şeyden hayır gelmez.” “Bağımlılıklar bizi aşağıya çeker. Sizi aşağıya çeken her şeyin ipini bırakın.”

Oruç bırakmak demektir. Biz burada yarıya indirme orucu yapalım. Bırakabiliyorsan kendini tebrik et. Fakat bırakmam mümkün olmayan şeyler vardır. Ve sana kötülüğü dokunmuyorsa bırakma zaten. ev hanımlığını abartırsan kötülüğü dokunur dostluğu abartırsan dostluğunuz kötüye doğru gider. Her şeyin başından Çok’u kaldıralım. Dengemizi bulalım. Denge hayatın özüdür.

“Roller niyette çalınır davranışa yansır. “
Dostun seni geçinemediği kocasının yerine koyup sana sonsuz trip atar kocasının misyonunu sana yükler. Kaynana geçinmediği kocasının rolünü oğluna yükler gelinini kuması olarak görür. Çıkın artık bu nefret edilesi kafadan. Sizin şizofren beyninizden bıktık usandık.

Şunlara da değinmeden geçmeyelim. Onlar kaldırabiliyorsa siz de kaldırabilirsiniz kimsenin değersizlik duygusuyla baş etmek açıklama yapmak eğitim vermek zorunda değilsiniz. Siz joker değilsiniz bütün boşlukları doldurmaya kalkmayın. Bu kadar mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Sizi çoğaltan şeylerin peşinden gitmek kendi kul hakkınıza girmemek için eksiltenleri bırakmak zorundasınız. Ve başkalarının rolüne girmeye kalkma senden yardım istenmiyorsa hemen boşluk doldurmaya çalışma. Herkes kendi boşluğuna uygun kişiyi bulsun Talep edilmeden yardım edilmez. İnsanlara talep etmeleri için fırsat bile vermeyecek kadar düşünceli olmanın kimseye faydası yok.

Herkesin eli ayağı, burnu gözü, sevgilisi, doktoru, ilacı, merhemi, psikoloğu vb. olursan, kendinin hiçbir şeyi olamazsın. Mükemmel diye bir şey yoktur mükemmel olan kusurludur. Mükemmellik adı altında sizi sömürmelerine izin vermeyin. Sözlere değil davranışlara odaklanın. İnsanların çoğu değişmek istemez. İnsanların acılarını ellerinden almayın.

Abartılı övgülere ve yergilere tamah etmeyin.
Fikriniz sorulmadan konuşmayın, davet edilmeden gitmeyin vb.
Ve unutma dostum hiç şaşmaz bu, eline kendinle ilgili silah verdiğin herkes tarafından bir gün öldürülürsün.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir