İletişimin Sihirli Dokunuşu

İnsan varlığını sürdürme içgüdüsüyle hareket eden fiziksel, psikososyal ve ruhsal bir varlıktır. Birbirimizin varlığını iletişimin sihirli dokunuşuyla onurlandırırız. İletişim bir sanattır. Kendimiz olarak samimiyetle kurduğumuz her iletişim ruhumuzu besler. Doğayla, hayvanlarla ve birbirimizle gönülden icra etmeliyiz iletişim sanatını tüm incelikleriyle. O vakit ahenk içinde oluruz yaşamla dansımızda.

İletişimin Sihirli DokunuşuBirbirimizin dünyasına iletişim yoluyla misafir oluruz usulca. Gözler, davranışlar ve sözler aracılığıyla ayna tutarız birbirimize. Kalpten kalbe ancak samimi duygularla yol alabiliriz. Samimiyet güven yaratır ilişkilerde. Güven ise sağlam temeller üzerine kurulmuş yıkılmaz bir kaledir gönüllerde. Samimi ve güven bağıyla ancak ruhsal boyutta birbirimizi anlarız. Anlamak ve anlaşılmaksa ruhun şifasıdır. Besler, büyütür, dönüştürür ve olgunlaştırır. Birbirimizi anlayabildiğimiz ölçüde tanırız tüm hakikatimizle. Koşulsuz kabul vardır, birbirini tanıyan gönüllerde.

Bazen bir çocuğun gözlerinde hüznü görür

Ruhunun nerede olduğunu ,

Size ne öğretmek için geldiğini hissedersiniz

Bazen bir dostun gözlerinde nice yaşanmışlıkları görür

Ruhunun bilgeliğini, size kattığı huzuru hissedersiniz

Bazen gözlerde ihtirası ve samimiyetsizliği görür

Sebepsiz uzaklaşır, ruhsal yakınlık hissetmezsiniz

Bazen gözlerde samimiyeti görür

Sanki uzun bir geçmişin tanışıklığını

Ruhunuzun derinliklerinde hissedersiniz

Bazen gözlerde uzaklığı görür

Ruhen samimiyetin izlerini göremediğinizi hissedersiniz

Bilgi, deneyim, sezgi ve ruhunuzla bakın gözlere

Gönül gözünüzle içtenlikle bakın

Bütün perdelerin aralandığını görür

Derinliğinde ruhunun hakikatini yakalarsınız

Hakikatidir anlam katan her zerreye

Bizler anlamlar dünyasında geziniriz, ruhen zaman deryasında

Kimimiz ezelden tanışık,

Kimimiz çok uzak birbirimize

 

İnsan önce kendini tanımalı hayat yolculuğunda. Öncelikle kendiyle iletişiminde samimiyet taşımalı. Kendini tanımak için sorgulamalı tüm dayatmaları zihninde. Psikolojik, sosyolojik ya da fiziksel anlamda tüm boyutlarıyla gözlemlemeli kendini her koşulda. Farkındalıkla yakın ve uzak çevresini tanıma ve anlamlandırma gayretinde olabilmeli. Doğru kaynaklardan edindiği bilgilerle fikri ve zikri hür varoluş sergileyebilmeli. Kalıpların dışında eleştirel düşünce yapısıyla irdelemeli hayatın bütün mizansenlerini. İletişim sanatını etkili kullanmalı yaşamında. Sözcüklerin sihirli etkisiyle önce kalbe dokunabilmeli insan.

Sözcükler kutsarlar

Sözcükler incitirler

Sözcükler öğretirler

Sözcükler sihirli bir dokunuştur daima

Ne kadar zenginse dağarcığınız sözcükler diyarında

Derin sularda yüzersiniz özgürce

Ne kadar yoksunsanız sözcüklerden

Sığ sulardır meskeniniz

Sözcükler yaşar yaşatır

Siz sözcüklerle görünmez bağlar kurarsınız hissedebilen gönüllerle

 

Hissederek, farkındalıkla ve içtenlikle iletişim halinde olun hayatın her anında önce kendinizle.  Ardından tüm yaşamla ve yaşamın içinde var olan tüm canlılarla iletişiminizi güçlü kılın. Bilgiyle birlikte, ruhunuzu katın her iletişim anınıza. Sözcüklerin sihirli dünyasından yararlanın. Sizi yansıtsın diliniz. Yaşamla olan dansınızı iletişim sanatınızla taçlandırsın. Sevgiyle, hoşgörüyle ve neşeyle söyleşsin kalpler birbiriyle. O vakit dünyayı cennet kılar varlığıyla insanoğlu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir