Kök – Hayat ağacının insan yansıması

Ebru sanatının önde gelen sanatçılarından Selma KIR ile ressam ve heykeltraş Arif ÖZMADEN’in karma sergisine tüm Yuvaya Yolculuk okuyucularını bekliyoruz. Yaşamın bize göstermeye çalıştığı ama bizim gözden kaçırdığımız detayları gösteren sergi 3 Aralık 2016 günü başlayıp, 9 Aralık 2016 tarihinde sona erecektir…

Selma Kır

İnsanlık tarihinde “hayat ağacı” ile başlayan ve tüm kültürlerde farklı sembollerle ifade edilen ağaç; bolluk, bereket ve uzun yaşamı temsil ederken, aynı zamanda ibadet etme şekli olarak da görülmektedir. Kutsallığı, insanlık tarihinde hep önemini korumuştur. Her sonbaharda ölüp her ilkbaharda canlanması ile ölümden sonra dirilişin, yeniden doğuşun sembolüdür.

Şaman kültüründen başlayarak tüm dünyada kullanılan ağaç motifleri ve kilim desenleri ile Göktürk’ten, Osmanlıya, Erzurum Çifte Minareli cami’deki hayat ağacı figürüne kadar uzanan örnekleri ile ağaca verilen önemi bu simgelerle vurgulamak istedim. Bunun yanı sıra farklı ağaç tasarımlarım da sergide yer alacaktır. Şimdiye kadar 4 kişisel sergim, 29 karma sergiye de katılımım bulunmaktadır.

Arif Özmaden

Sanat yaşamımda, doğa ve insan faktörü üzerine, özgün çalışmalarla yolumu çizdim. Yaşadığımız dünyayı küresel ısınma, hava kirliliği ve benzeri faktörlerle hızla kirletip yaşam alanımızı daraltıyoruz. İnsanın tabiat ile tekrar bütünleşip onu anlamaya ihtiyacı var. İşte ben bu ihtiyacı çizgiler ve renklerle anlatmaya çalıştım. Özellikle ağaçların bende ayrı bir yeri var. İnsanlar teknolojiyi çözmeye çalışırken, teknolojide ileri aşamalar katetmişken ağaçların dilini ve doğayı çözememişler.

Bu sergi resim, heykel ve ağaç oyma işleriyle doğanın insanlara mesajı olacak. 24 kişisel sergi açtım, 13 karma sergiye, 4 grup sergisine katıldı.Her iki sanatçı da soyut ve somut çalışmalarıyla ağaca farklı bakış açılarını yüklemiştir.

 

The Green Park Hotel Bostancı

İçerenköy Mah. Manolya Sanayi Sok. No:36 Ataşehir / İstanbul / Türkiye
T : (+90) 216 573 3030F : (+90) 216 573 6060

 

kok

 

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir