Numeroloji: Sayıların Hayatımızdaki Önemi

Uğurlu sayınız var mı? Peki ya karşınıza sürekli çıkan bir numara? Dikkatinizi çeken bir tekrar? Saatinize her baktığınızda gördüğünüz bir rakam?

Belki algıda seçicilik diye adlandırıyorsunuz benim gibi düşünenlerimi, belki tesadüf ama belki bu yazının sonuna geldiğinizde, kendi hayatınıza şöyle bir dönüp baktığınızda siz de hayatınızdaki rakamların önemini fark edecek, belki uğurlu sayınızı öğreneceksiniz.

Benim ismim Beril, çok küçükken, daha internet yokken evimizdeki Ana Britanica’lardan öğrenmiştim ismimin anlamını. Aslında çok değerli bir taşmış ve Zümrüt ve Aquamarin Beril türevi taşlarmış. Firavunlar boyunlarına 7 taşlı bir kolye takarmış, 1. Taş güç için, 2. Taş uzun yaşam için gibi, 7. Taş ise yeşil renkli Beril taşı olurmuş; uğur getirmesi için.

Tahmin edin ben ne zaman doğdum? 07.07’de! Ve ailede uğur getirdiğim bilindiği için 81 masası kuruldu mu beni yanına oturtmak için yarışır bizimkiler.

7 sayısı hiç şüphesiz benim uğurlu sayımdır. Her yıl 07.07’de ise gerçekten güzel bir şey olur. Hiç unutmuyorum, çok küçüktüm, sanırım 7-8 yaşındaydım. Babam o yıl bir araba galerisi işletiyordu ve 7 Temmuz hafta içine geliyordu. Ben kardeşimle ananemin yanında Silivri’deydim. Beni arayarak doğum günümü kutladığını ve “Kızım bugün tam 7 tane araba sattım!” diye heyecanla anlattığını keyifle hatırlıyorum.

Hatta bir yıl, hiç haberim yoktu ama 7 Temmuz’da gazeteye çıktım! Üstelik yanımda o zaman platonik aşık olduğum çocuk da vardı. Gazeteyi gördüğümde duyduğum heyecanı, o gazeteyi gözüm gibi saklayışımı hiç unutamam.

1 sayısı ise benim için başlangıçların sayısıdır. Ne zaman 1 rakamının baskın olduğu bir olay olsa, büyük bir şey başlar.

Eşimden ayrılıp da ev bakmaya başladığımda, oğlumla ikimize iyi gelecek bir ev bulmayı hayal ediyordum. Sessiz, huzurlu, keyifli, güzel anılar inşa edebileceğimiz bir ev olmalıydı. Tüm emlakçılar bir evden bahsedip duruyorlardı. 3.000 daireli sitede, tüm emlakçıların yönlendirdiği (ancak kirası hedef bütçemin üstünde olmadığı için ısrarla gitmediğim) o eve sonunda gittim. Ben kapı numarasını, evden çıkana kadar görmedim. İstemeye istemeye girdiğim o evin kapısından, sahibiyle el sıkışarak çıktım. Kapıya çıktığımda, dairenin numarası aradığım evin o ev olduğunun bir ispatıydı: 17.

Numeroloji: Sayıların Hayatımızdaki Önemi

Ne var ki 2017 bana pek iyi gelmemişti. Belki de her doğum gibi, yeni hayatımın doğumu da biraz sancılı olmuştu. Yoruldum, zorlandım, çok çalıştım. Geçim kaynağım olan işim için çok emek verdim ama puf! Bir gün uyandım ki o işim buhar olmuş! Bu kısım oldukça enteresan ama yazımın konusu değil, üstelik önemli de değil. Önemli olan sonrasında ne olduğu.

Hiç aklımda yokken, çok değerli insanlar beni yeni bir iş kurmaya cesaretlendirdiler. Eski işimden edindiğim gelirim kadar geliri, daha az yorularak ve çok daha fazla zevk alarak elde edebileceğim bir iş – daha elbette o parayı kazanamıyorum ama ileride kazanabileceğimi görüyorum. Burada rakamların bir işi oldu mu derseniz, sıkı durun! Ayın 11’inde sayfamı açtım ve ilk atölye çalışmamı ayın 17’sinde gerçekleştirdim. O kadar başarılı oldu ki hemen yenisini açtık. Yeni atölyemin tarihi ise beni hiç şaşırtmadı: 07.01

Bunları benim malum politikacının hesap yaptığı o komik videodaki gibi bulduğumu düşünüyorsanız veya bunları sadece “tesadüf” olarak nitelendiriyorsanız, size gelin çok daha önemli bir şahsiyetin, Atatürk’ün hayatından örnekler vereyim.

Atatürk’ün hayatındaki önemli rakamların 1 ve 9 olduğu çok açık. Aşağıdaki listeye göz atan kimsenin buna itiraz edeceğini sanmam:

 • 1881 yılında, 19. Yüzyılın bitimine 19 yıl kala doğdu, bu arada 19×99 = 1881 olduğunu da belirtmek isterim.
 • Komutanlık yaptığı ilk piyade alayının numarası 19’un 2 katı olan 38, 2. Piyade alayının numarası ise 19’un 3 katı olan 57 idi.
 • 19 Nisan 1909 yılında Harekât Ordusu ile İstanbul’a girdi.
 • Ordu Müfettişliği’ne atandıktan 19 gün sonra 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastı.
 • Kurtuluş Savaşı’nın temellerini attığı 19 Mayıs 1919’dan tam 19 yıl sonra, 1938 yılında vefat etti. Öldüğünde 57 yaşındaydı.
 • Şevket Süreyya’nın Tek Adam adlı kitabına göre bankada bıraktığı nakit miras 19 bin liraydı.

(Not: Atatürk’ün yaşamı ve rakamlarla alakalı olan bilgilerimi teyit.org’dan alarak, internette dolanan onlarca yanlış bilgiyi elemeye çalıştım. Eğer bakarsanız, internette bu konuyla ilgili pek çok bilgi görebilirsiniz. Maalesef pek çoğu gerçeği yansıtmıyor…)

Herkesin bir uğurlu sayısı var ve bu, doğduğu anda belli oluyor aslında. İsminiz, yaşadıklarınız, hayatınız size bu numarayı bulmanızda yardımcı olacaktır.

Belki sizin uğurlu sayınız, aslında size çok önemli şeyler gösteriyordur. Onun ne olduğunu bilmek, size gösterdiği şeyleri bulmak istemez miydiniz?

(Dipnot: Ebced hesabı çok çok ayrı bir şey ve evet, bence Ebced ile de uğurlu sayınızı, en azından hayatınıza yön veren, yol gösteren sayıyı bulabilirsiniz. Sadece ben Ebced hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. Bu nedenle bu yazıda bu konuya hiç değinmedim.)

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. kızılmaske

  merhabalar; bunun binlerce katı tevafuk ”tesadüf” hayatımda ve bu konu ile alakalı aynı şey basındaolan biri ile konuşup fikir alışverişinde bulunmak istiyorum

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir