Pozitif Denge

Bazen bir şarkıda, bazen yanan bir mumun kokusunda bazen de yüreğimizde hissettiğimiz o muhteşem enerjinin ışığı fısıldar bize bazı şeyleri. Sanki birdenbire her şey daha iyiye gidecekmiş diye bir umut dolar içinize. Her şey daha iyiye gider mi bilmiyorum ama hissettiğimiz tam o an , aslında yaşadığımızı hissettiğimiz o anlar olduğunu biliyorum. Önemli olan da bu değil midir zaten?

Pozitif Denge

Her şeyi akışa bıraktığımızdaki o muhteşem özgürlük hissinin verdiği rahatlıkla her şeyin daha iyiye doğru gideceğini hissettiğimiz o kaygısızlık hissi… Sanki bir şeylerin kontrolünüzde olduğunu bilip, ama olmayan etkenlerin de olabileceğini kabul ettiğiniz o muhteşem denge duygusu… Kaygıdan uzak, akıl sağlığınızı koruyabildiğinizi hissettiğiniz ve aslında sadece o zaman bir şeyleri kontrolünüz altında tutabildiğinizi hissettiğiniz o muhteşem kendinize güven veren duygu… İçimizde hissettiğimiz bu güven duygusuyla her şeyin altından kalkabileceğimizi söyleyen o harika güç duygusu… İşte bunu kendimize hissettirebilecek olan sadece biziz… Hayatımızın kontrolü sadece kendimize fısıldadığımız sihirli kelimelerle mümkün.

Biz ne isek oyuz! Ama ne olacağımıza karar verende sadece biziz!

Belki de çoğu kişi bu satırları okuduğunda ‘’ Neyin kafasını yaşıyor bu Gamze acaba? ‘’ diyor da olabilir. Açlık var, ekonomi berbat, pandemi var, insanlar ölüyor, sosyal yaşam sıfır, bir sürü sorun var… Var!… Var!… Var!..

Elbette 24 saat boyunca 32 diş gösterip oturalım gibi bir derdim yok. Veya elbette sorunlarımız var. Bir sabah modumuz yerinde uyanırken , güne enerjik mutlu ve her şeyin çok daha basit geldiği bir gün geçirirken, başka bir gün gri berbat bir mod ile güne başlayabiliyoruz. İyi kötü, güzel çirkin , siyah beyaz , savaş barış gibi zıt kavramlar yüzyıllardan beri var olmadı mı zaten? Ama benim anlatmak istediğim kavram , hangisini daha çok fark etmenizle ve kendi özelinizde dengeyi sağlayabilmek için bu kavramlarla beraber yola nasıl çıkacağınızı seçmenizle alakalı bir durum.

Güzelin yanında çirkinin de savaşın diğer yüzünde barışın da olduğunu bildiğimiz hayatta, umut dolu duyguları hissetmek var olan sorunları görmezden geldiğimiz ya da umursamadığımız anlamına mı gelir? Benim cevabım hayır! Yaşamın başlangıcından itibaren tüm saydığımız ve sayamadığımız zıt kavramlar zaten hep iç içe olmadı mı? Zaten önemli olanın bütün zıt duyguların , olayların ve olguların bir arada dengede olduğu gerçeği değil midir?

O halde neden düşüncelerimizi daha iyi olacağı yönünde yönlendirmeyelim ki? Her şey ama her şey bir frekanstan ibaret. Yalnız burada çok önemli bir unsur var. Ne düşünürsen onu kendine doğru çekersin değil. ‘’Ne olursan onu kendine doğru çekersin’’ daha doğru bir ifade olur diye düşünüyorum.

Fakat pozitif yönde düşündüğümüz takdir de pozitif olma yolunda ilerleyeceğimiz için pozitif düşünmeyi ve çözüm odaklı olmayı seçtiğimiz takdir de yolun başında atacağımız minik adımlar dev güzel adımlara dönüşecektir diye düşünüyorum.

Sen ne isen osun!

Güzel düşün, güzel ol!

Güzel ol ki dünyan güzelleşsin!

Sevgilerimle

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x