Seçim yazısı

Bu bir seçim yazısıdır, zira her an bir seçimdir yaşamda.

Sokaklara renkli bayraklar asılmasa da, trafikte şarkılar, türküler çalan araçların gürültüsü olmasa da, her seçim bir bayramdır bir taraftan. İşin içinde özgür irade olduğunda her seçim özgündür, kutlanmaya değerdir.

Özgün olabildiği kadar özgür de olması gerekir seçimlerin. Seçmek, aklının ve kalbinin sesine kulak vererek gerçekleştirildiğinde anlamlıdır.

Başkalarının isteklerine hizmet etmek için veya geçici menfaatler, köprüyü geçene kadar dayıya ayı deme zihniyeti ile veya korkuların boyunduruğu altında yapılan seçimler ise seçim değil olsa olsa dayatma veya karşılıklı çıkar dayanışmasıdır.

Her seçim senin elindedir oysa.

Daha küçücük bir çocukken hemen büyümeyi de seçebilirsin çocukluğunun tadına varamadan, yaşın ne olursa olsun çocuk kalmayı da…

Gülmeyi seçebilirsin hiçbir neden yokken, sebepsiz ağlamayı da. Hüznü de seçebilirsin, sınırsız sevinci de…

Bir ağaç gibi köklerinle toprağı kucaklarken dalların ve yaprakların ile göğe ulaşmayı da seçebilirsin, köksüz su yosunları gibi dalgalar nereye götürürse oraya gitmeyi de.

secim-senin

Mucizelere ve yaşamda gözle görülenin dışında bir anlam olmadığına da inanabilirsin, mucizeleri yaratabileceğine de… Yılanı mı asaya, asayı mı yılana çevireceğinin seçimi sende!

Kalbini hiçbir şeyin dolduramadığını da düşünebilirsin, kabında ne varsa sadece onu alabileceğini de anlayabilirsin. Kalbinin yeşilinin ne kadar parladığı senin seçiminin sonucu!

Tehlikeli görünmesine rağmen derine gitmeyi de seçebilirsin, sığ sularda ve sözüm ona güvende kalmayı da. Şelale olup taşmak da, bir karış suda boğulmak da senin seçimin!

Taraf olmayı da seçebilirsin, konulara dört bir yandan bakabilme objektifliğine sahip olmayı da. Bağnazlığa düşmeden inanmayı, bağımlılığa varmadan sevmeyi, köleliği değil hizmet etmeyi de tercih edebilirsin mesela. Hak vermek de sana kalmış, söz hakkı tanımamak da!

Hiç olmayı da seçebilirsin, hep kalmayı da.

Cennete geri dönmeyi de seçebilirsin, olduğun yerde yanmayı da.

BİR’in kulaklarıyla duyabilmeyi, gözleriyle görebilmeyi de seçebilirsin, üç maymunu oynamayı da.

Seçim her zaman senin! Sonuçlarını yaşayacak olan da sensin.

Seçimini ona göre yap o halde! Benden söylemesi… Seçim senin!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x