Siz Lider olamadıysanız, çocuklarınızın lider olması için çaba harcayın.

Liderlik sonradan kazanılan bir özellik olmadığı için, daha çocukken aile tarafından verilen sorumluluklar, özgüven, özdeğer, çözüm odaklı bakış açısı, sorgulama ve düşünme becerileri ile pekişen bir karakter yapısının büyüdükçe yerleşik karakter özelliklerine dönmesi, liderlik vasıflarını güçlendiriyor ve geliştiriyor. Bu yüzden, çocuklarınıza henüz yaşamın başlarında iken liderlik vasıfları kazandıracak eğitim, terbiye, erdem, duruş ve bakış açıları kazandırın.

Siz Lider olamadıysanız, çocuklarınızın lider olması için çaba harcayın.

Günümüz aile yapılarında ebeveynler, kendi çocukluğunda yaşayamadığı duygu, destek, maddiyat, sevgi, ilgi, dokunma açlıklarını acımasızca kendi çocuğuna verme çabası, özgüven problemi yaşayan, pasifize edilmiş, düşünme yetisini yitirmiş, tamamen sistemin akışında çözülüp giden, depresyona meyilli ve toplumsal bakış açısıyla bomboş çocuklar yetişiyor. Bu onların boş olmasından değil, sizin kendi içinizdeki açlık duygusunu tatmin etmek için verdiğiniz aşırı yüklemelerden kaynaklanıyor. Daha ne yapabilirim ki her şeyi verdim, yemedim yedirdim, içmedim içirdim, harcamadım harcattım yaklaşımı onları lider değil ancak ve ancak embesil bir karakter haline çevirir.

Bu sebepten, çocuklarınıza asıl ihtiyacı olan şeyleri vermeyi öğrenin…

Sadece para vererek kendi açlığınızı doyurursunuz, çünkü arkasında annem ve babam bana bunu sağlamadı düşüncesi baskındır. Çocuğunuzun ihtiyacı aşırı maddi kaynakla bezeli bir ömür yaşamak değil, o parayı nasıl kullanacağını öğrenmek ve onu yönetmektir.

Aşırı sevgi verirseniz sadece kendi içinizdeki çocuğun sevgisizliğini tedavi etmeyi düşünürsünüz ve çocuğunuzun ihtiyacı olan şımaracak ve hayatınızı ele geçirecek bir sevgi bombardımanı değil, sadece dengeli bir sevgidir.

Çocuğunuza sürekli değerli ve özel olduğunu hissettirin. Değer duygusu, onun gelişimi açısından büyük fırsatlar yaratır. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda onu beceriksizlikle suçlamayın, düşünerek bu işin altından nasıl kalkacağını öğretin ya da öğrenmesi için yollar gösterin, buna okuldaki ders notları da dahil.

Siz kendi içinizdeki çocuğun kırılgan hallerini görüp, çocuğunuza bu kırılgan çocuğun sancılarını iyileştirecek doktor olarak bakmayın. Siz kendinizi çocuğunuzdan bağımsız tedavi edin. Sürekli kurduğum bir cümle var, siz tecavüze uğradığınız fakat çocuğunuzda uğrayacak diye bir kural ve döngü yok. Onun kendi döngüsü kendi yaratımı ve kendi yaşam süreci var. Onu kendinize göre değil, hayata ve ona göre büyütün.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir