Tartışma, sorun; bundan böyle bu iki kelimeyi sözlüklerinizden çıkarın

Tartışma, sorun; bundan böyle bu iki kelimeyi sözlüklerinizden çıkarın; sonra bakın, hayat nasıl kolaylaşıyor.

Tartışma; adı üzerinde, çözüm bulmak amacı gütmeyen bir eylem; insanları germekten başka işe yaramaz. Gergin insanlar herhangi bir şeye çözüm bulamaz; olsa olsa etki-tepki eylemi içinde boş boş zaman geçirirler.

Tartışma, sorun; bundan böyle bu iki kelimeyi sözlüklerinizden çıkarınTartışan insanların herhangi bir konuda uzlaştığı görülmemiştir.

Televizyondaki tartışma programlarının adı uzlaşma programı olsa ne olurdu, hiç düşündünüz mü? Bence harika olurdu; kısa bir süre sonra anlayışlı, hoşgörülü, ılımlı, nazik ve sabırlı insanlara dönüşürdünüz…

Gelelim sorun kelimesine; aslında sorun diye bir şey yok, karar ve seçimlerinizin sonucunda oluşmuş durum ve sonuçlar var; olumsuz oldukları için siz onlara sorun diyorsunuz.

Ve doğal olarak, sonuçları değiştirmeye çalışıyorsunuz; ne kadar anlamsız ve saçma bir eylem, size de öyle gelmiyor mu?

Oysa sadece sonuca giden sebepleri değiştirme gücünüz var ancak siz yarattığınız kavram kargaşasının kurbanı oluyor ve umutsuzca çabalıyorsunuz.

Gördüğünüz üzere, kendinizi kullandığınız sözcüklerle baltalıyor, tuzağa düşürüyor; hayatınızı içinden çıkılmaz bir sürece, bir kısırdöngüye sokuyorsunuz.

Uyanın, silkelenin, kendinize gelin; hatalarınızın bilincine ve farkına varın; düşünce ve konuşma biçimlerinize dikkat edin ki aydınlık yollara yürüyebilesiniz…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir