16 Aralık, 2017

İçimizdeki bayramlar

Her dönemde kutlama biçimleri biraz daha değişime uğrasa da, bayram sabahı içtenliği ve coşkusu nesilden nesle miras kalmaya devam ediyor.

Sadece üzüntüleri, endişeleri miras almadık. Kavgaları, kırgınlıkları, küskünlükleri kaderimiz bellemedik. Nefislerimize ve iradelerimize yenik düşüp, her bir şeyleri kırıp döktüğümüzde imdadımıza bayram sabahının görünmeyen ama hissedilen, dokunulmayan ama yüreğimizi bir kuş gibi kanatlandıran mümtaz ruhaniyeti yetişti. Kırdığımız kalpleri onarmak için bize müjde kılındı.

Günahlarımızla, kabahatlerimizle, kusurlarımızla yüzleşerek tan ağarıp da, bayram sabahının ulvi serinliği ruhlarımızı ve yuvalarımızı kapladığında bunu en derinlerimizde hissettik ve tüm kainat gibi huşu içinde kalplerimizi yıkadık. Yaratılanı gerçekten Yaradan’dan ötürü sevmek gerektiğini, karıncayı bile incitmemek gerektiğini, hiç “Ne oldum!” demeden hep “Ne olacağım!” demek gerektiğini hatırladık. Bildik, bildiklerimizi hatırladık. Sadece sahip olduklarımız için değil, sahip olamadıklarımız için de şükretmemiz gerektiğinin olgunluğuna hasıl olduk.

içimizdeki-bayramlar

Gözlerimizle göremediklerimizi gönül gözümüzle görmemiz, hiç duymadığımız seslerin aslında içimizde yankılanmış olduğunu işitmemiz en güzel bayram hediyesi kılındı. İnancınız ne olursa olsun, bayramın kutsiyeti tüm insanlığa armağan edildi.

Bayramlar, fırınlardan evlerin içine süzülen sıcak ekmek kokularıdır. Bayramlar, tanımadığınız çocukların kapınıza gelip, vereceğiniz bir şekerle mutlu olmasıdır. Bayramlar, sahip olduğunuz yeni bir çift ayakkabının kıymetini bilmektir. Bayramlar, taze başlangıçlardır…

Şimdilerde bayramlar, stresli ve rekabetçi şehir yaşamından kaçıp, uzaklaşmak anlamını taşısa da, nerede uyanırsanız uyanın, bayram sabahının ışıkları ve sesleri sizi kucaklamaya devam edecektir. Aile büyükleriniz eski bayramların coşkusunu hasretle yad etse de, birçok şeyin eski bayramlardaki gibi olmadığı gün gibi gerçek olsa da, içimizdeki bayramlar daim olacak. Yeter ki, siz içinizdeki çocuğu ve gönlünüzü ferahlatan bayram sevincini hiç kaybetmeyin. O saflığa, o berraklığa sıkı sıkı tutunun.

Unutmayın, en güzel bayramlar içimizde yaşattıklarımızdır. Çünkü bize hep sevgiyi, barışmayı, vefayı ve beraberliği hatırlatacaklardır.

Sevgi ve esenlikle iyi bayramlar dileğiyle…

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Benzer yazılar

Yanıt verin.