Yaşam ustası kimdir?

Bu sabah Yaşam Ustası kimdir?  sorusuna döndüm yine. Hayır, dönmedim. Daha bir titiz, değindim. Yaşayan, yaşatan, gösteren, duyuran, bazen unutturan, unutmuş gibi yaptıran O dur, zaten. Mevla da derler. Üstat, dediklerim, çocuk, dediklerim, anam, kuzum, babam, kardeşlerim, Dost dediklerim, hepiniz ustasınız. Ustalarımsınız. Bir (Tek) Ben Var’ım içimde, dediklerim. El ele vermek böyle bir şey olmalı bence birleşmek için, geçmişimizin yalanlarını doğruya, doğrularını yalanlara “ustaca” çevirmek için. Gerçek Tekti. Farklı yorumlar ürettik sadece.

Yaşam Ustası kimdir

Her sabah yeni sahne açar, akşam onu yıkarız. Değişmeyen şey, senaryodaki tutarsızlıkların tutarlılığı olmuyor mu?
Evrimler devrimler, gizemler, mihraplar Mihribanlar, türküler, ninniler, atasözleri, ana bedduaları, bayram kutlamaları, boyutlar, sloganlar, çiftlik hayvanları, bayram şekerleri, tren yolları, objektifinize “takılıp” duranlar, hey, Madde’yi küçümseyenler, her kese bir daha Merhaba tek tek.

Merhaba, İnsan. Önünde sadece suskun baş eğmek isterdim, ama pencerem önündeki çalıya konan küçücük çıkrıkçı kuş, Seslen dedi! Ki bak, dedi, ben bile bu kadar parmak kadar boyumla cıkırdayıp duruyorum, sen hiç susma dedi. Ustalar susarlar, sen daha Çocuksun, dedi.

Ustalar susmaz ki, dedim, onlar konuşturur ve dinlerler. Peki, kimiz? “Ben kimim?” diyenler hep olacaktır. Evvela içimizde ve çokça etrafımızda. Sahi mi? Yooo, her kes gayet emin Kim olduğundan! Ahmet Mehmet Mustafa Ayşe Fatma Nurhan falan…

Ama geceleri, beyninizde “çok” uzaklarda çalınan musikileri duymaya başlayanlar varsa, siz de artık İnsan oldunuz, demektir. Başınız, hafif sağa doğru tevazu ile eğik, görünmeyen Pir’ e selam veriyorsanız, İnsan oldunuz demektir.

Bu kutsal bayram sabahı, sol yanınıza baş eğip, derin saygıyla selam verdiyseniz, çoğumuz İnsan olmaya başladık, demektir.

Güneş, uyanır uyanmaz, her zamankinden daha huzurlu, daha farklı, daha bütünsel, kuş sesleri daha sakin bir neşeli geliyorsa ve siz hala, acaba her şey yolunda mı, diye düşünüyorsanız bir parça yerinizle, demek çok şeyler yolundadır.

MERHABA, İNSAN!
Merhaba
Tanrım
SENİ
SEVİYORUM

Nodira, 23.05.2020, İzmir, Seferihisar, Şahmeran bahçesi

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir