Karma’nın Karma’şası

Hepimiz gördüğümüz negatif olaylar karşısında büyük ve derin rahatsızlıklar duyarız. Bu da onları değiştirmek adına bilincimize yerleşmesi gereken bir sorumluluk duygusu ile tamamlanır. Yani; gördüğümüz ve bizi rahatsız eden şeyleri değiştirmek, dönüştürmek ve yeniden yapılandırmak bizim sorumluluğumuz olur.

Karma'nın Karma'şası
Peki bizler bu durumda nasıl hareket ediyoruz ve neler yapıyoruz? Sosyal medyanın hayatımızda iyice yerleşmesiyle birlikte bu sorumluluk duygusunu tatmin etmek adına paylaşımlarda bulunuyor, normal hayatta da sorumlu olan bakış açımız tamamen SORUNLU BAKIŞ AÇISI haline dönüyor. Bu sorunlu bakış açısı ile de oflayıp puflayan, küfredip isyan eden ve nefret cümleleri sarf eden bireyler haline geliyoruz.

Karma’dan bahsedip sorumlu ve sorunlu bakış açısını anlatmanın karmanın kendisiyle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Haydi bunu birazcık örneklendirelim.

Son zamanlarda ülke olarak bizi en çok rahatsız eden konulardan birine değinelim, çocuk cinayetleri ve tecavüzleri. Bunun karmadaki yeri nasıl olabilir sizce. Hayatta seçimlerimizi yaşadığımızı ve bunlara göre de bugün mutlu ya da mutsuz olduğumuzu sürekli olarak kendimize hatırlatıp duruyoruz. Yani kendimizce yaptığımız yorumlarda ortalamada bu tarz bakış açısı ile hareket ediyoruz. Diğer yandan da haksızlıklarda ve negatif olaylarda da karşı tarafı inanılmaz derecede suçluyor ve agresifleşiyoruz. Yani kendi içimizde çelişkiler yumağıyız. Konumuz çocuklar ve onların yaşadıkları olunca, tüm seçimler ve yaşanmışlıklar bir anda anlamını yitiriyor. Nasıl yani bir çocuk böylesi bir karmayı seçmiş olamaz, bunun gerçekleşmesine izin veren tanrı ise o da yok öyleyse şeklinde düşünce kalıpları oluşturuyoruz.  Tam da burada devreye karmanın karmaşası giriyor. Elbette yaşanan olayları duyunca acı çekip üzüleceğiz bu konuda insan olarak yapmamız gereken doğru şey de bu oluyor.

Karma'nın Karma'şası

Sorumluluk almak, karmanın dönüşümü için gerekli bir kavram. Çocuğa yapılan şeyi artık dönüştüremeyiz ve o eylem artık olmuştur fakat buraya sorunlu bakış açısı ile yaklaşıp, agresif hareketlerde bulunacağımız yerde sorumluluk alıp, benzer olayların olmaması için gerekli aktivite ve çalışmalara başlamak gerekiyor. Çünkü artık görüyoruz ve biliyoruz ve gördüğümüz, bildiğimiz bu gerçeklikler artık bizim çözmemiz ve aydınlatmamız gereken derslerimiz haline geliyor.

Karma; kavramsal olarak, sadece başıma geliyorsa engelleyeyim ve çözeyim şeklinde değil, bütün olarak birbirimize bağlı ve sorumluyuz ile başlayıp, evrensel bütünlükte gördüğümüz ve çözmemiz gereken şeyleri ortak bilinçte çözüp özgürleşmemiz gereken bir olgudur. Kendimize olduğu kadar ait olduğumuz gezegene ve sisteme karşı da sorumluluklarımız var bunları sorunlu bir dile ile anlatmaya çalışarak, ifade ederek, yazarak çizerek değil, sorunun kendisindeki sorumluluğumuzu alarak onu iyileştirmeye çabalayarak karmamızın gerçekliğini idrak edebiliriz.

İyileşmek mi? Tek başına ne mümkün! İyileşmek, hep birlikte ve kalp kalbe sevgi ile mümkün olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir