Kobralar pitbullar ve ilişki şiddeti

Aile içi şiddet, bir yetişkinin bir ilişkide birbirlerini kontrol etmek için kötüye kullandığı güç olarak tanımlanabilir.

Bu, şiddet ve diğer istismar biçimleri aracılığıyla bir ilişkide kontrol ve korku kuruluşudur. Bu şiddet fiziksel saldırı, psikolojik istismar, sosyal istismar, mali istismar veya cinsel saldırı şeklinde olabilir. Haberlerde bu kadar sık sık aile içi şiddet nedeniyle, aile içi şiddetin toplum üzerinde hangi etkileri olduğunu merak etmek doğal.

 

Kobralar pitbullar ve ilişki şiddetiHerkesin refahını korumak için birçok yasa yürürlüğe girmiş olsa bile, bugün aile içi şiddet hâlâ mevcut. Aile içi şiddet asla sadece bireyleri ve yakın aile üyelerini etkileyen izole bir konu değildir. Aslında toplumun geri kalanına kadar uzanan etkileri vardır. Ebeveynlerinden birine karşı işlenen şiddete tanıklık eden çocuklar gelecekte davranışsal sorunlar gelişme riski daha yüksektir.Bir saldırganın hangi tip olduğunu bilmek, taciz edici bir ilişkinin kurtarılabilir olup olmadığını veya durumun onarılamayacak durumda olup olmadığını ölçmek için çok önemli olabilir.

Jacobson ve Gottman, araştırmalarında birkaç çiftin hikayelerini kullanarak, taciz içeren ilişkilerin dinamiklerine bakıyorlar “Pitbullar” ve “Kobralar” olarak adlandırdıkları iki kategoriden birine girme eğiliminde olduklarını keşfediyorlar.

Pitbullar; duyguları hızla taşan erkekler, derin bir güvensizlik ve taciz ettikleri eşlerine sağlıksız bir bağımlılık tarafından yönlendiriliyor. Pitbullar ayrıca, sona eren ilişkileri bırakamayan takipçiler olma eğiliminde de olduğunu ifade ediyorlar.

Kobralar ise; eşlerine veya sevgililerine acı ve aşağılama yaşattıkları için soğukkanlı ve metodik olduğunu söylüyorlar. Ürpertici bir keşifte, şiddetli tartışmalar ve fiziksel dayaklar sırasında “Kobraların” kalp atış hızının gerçekten düştüğünü buldular. Kobralar genellikle çocukluklarında fiziksel veya cinsel istismara uğrarlar ve şiddeti hayatın kaçınılmaz bir parçası olarak görme eğiliminde olduğunun da altını çiziyorlar.

Hem erkeklerin hem de kadınların bu kitabı okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Başkalarıyla nasıl ilişki kurduğunuzu yeniden değerlendirmenize yardımcı olacak nitelikte.

Kitabı Satın almak İçin

Shopier

Trendyol 

 

Yayınevinin Sosyal Medya Hesabı

@gorunmezadamyayincilik

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir