Mugwort ile tanışma

Nasıl da acı ve koyu bir tadın var ve nasıl da içilemeyecek kadar lezzetsizsin hayır sana saygısızlık etmiyorum sadece ilk deneyim için oldukça sert olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Dolunayın ilk yükseldiği gece toprak bir kabın içinde teyzemin ellerinde geldin bana. Seni yudumlarken minik minik dokunduğum dudaklarım sızladı, boğazım bu acı ve katı tada hoş geldin derken epeyce zorlandı. Tam bir saatimi aldı seni içmek ve sonrasında ilk kısa uçuş alanına yaklaştırdın beni. Yaşlı bilge halinle göz göze geldiğimde şaşırttın beni, büyükanneme benzeyen saçların gri ve dümdüzdü. Elimden tutarken beni nereye götüreceğini hiç söylemedin.

Şekerleme ve çikolatalar diyarında küçük bir kız çocuğu olduğum zamana götürdün beni. Yemyeşil kırların ve ulu ağaçların altında top oynadığım zamanlara götürdün. Örgülü saçlarımın arasına yapışmış şekerlemeleri yeniden yedik beraber ve büyükbabamın öldüğü ilk günle buluşturdun zamanı.

Sonra bir koku dükkanına girdik, en sevdiğim koku olan yabani Güllerin diyarına, bir nefeste çektiğim bu eşsiz koku, bana büyükannemi hatırlatan özel bir an yaşatıyor oracıkta. Derin bir nefesle gözlerimi büyük bir meydanda buluyorum herkes ve her şeyin olduğu bu biçimsiz meydanda, kalabalığın ortasında bıraktın gittin beni. Elflerin, Meleklerin olduğu bir diyar burası. Kafaları keçiden, gövdeleri insandan olanların diyarları. Gözlerim seni ararken bunun bir seyir olduğunu anımsıyorum hızla geriye doğru hareket eden şeylerin içinde kayboluyorum.

Ben neredeyim? Odadayım, süpürgem yere düşmüş, sanki biri fırlatmış gibi. Yavaşça yatağımdan doğrulup terleyen sırtımı bir havlu ile temizliyorum. Boş bardağıma bakarken Mugwort annenin seslendiğini duyuyorum ; Ben geldim.

En azından bir su içmeme izin ver çok yoruldum çünkü sen çok hızlısın.

Seni takip edemiyorum ve derin uykunun içinde derin bir rüya gördüğümü hissettiriyorsun bana.

İkinci gece aynı saatlerde büyükannem yine bir fincan Mugwortla geliyor odama, yo hayır yine mi büyükanne? 

Bu bir Cadının yetiştirilme sürecinde oldukça önemli Tatlım, dedi büyükannem.

Unutma önümüzde daha 20 gün var ne çabuk söylendin bu bir cadıya hiç yakışmaz. Bir Cadı Mugwort’u tanımadan Cadı olamaz. Hadi Tatlım benim, yumuşak bir seyahat olsun bu gece senin için.

Yanağımdan bir makas alarak odamdan çıkan büyük Cadı, arkasına bile bakmadan, tereddüt bile etmeden çıkıp gidiyor. Mugwort anne ile konuşarak beni incitmeyesini, süpürgemle beni fırlatırcasına atmamasını rica ettim.

Bakalım bu gece neler olacak?

Circe ile hikayeler/ Bölüm 2 Mugwort’la ilk tanışma 

Tüm Cadıların tüm şifacıların asırlardır kullandığı ; Pelin çiçekleri. Okült botanik içinde Anne bitki olarak bilinir, ay enerjisinde çalışan Su Elementi bitkisidir. Nazik, şefkatli ve koruyucu enerjisi ile inisiyasyon sürecini keyifle, öğreterek aktarır. Kadim tüm reçetelerin içinde bir rüya kurucusudur.

Misal Alemine çıkılan her rüya kapısını o aralar, duygusal gölgelerin üzerinden örtüleri kaldırır, ayın gümüş enerjisi ile bir anne gibi sarmalar. Ona niyetinizle gitmeniz hoşuna gider, sırf merak için tanışanlardan hoşlanmaz. Nezaket ve samimiyetle teslimiyet bekler sizden, ilk bir kaç gün zorlar, yutmak, içmek sıkıntı olur. Wiccan geleneklerinde tılsımlar içinde kullanılır. Rüya yolculuklarında, Lucid rüya çalışmalarında kılavuz bitkidir.

Roma imparatorluğunun ünlü hekimi Dioscorides onun yaraları iyileştirmedeki özelliğinden ve sakinlik enerjisi ile huzursuzlukları çözdüğünden söz eder. Duyguların saçlarını şefkatli bir okşama duygusu.

Koruyucu alan oluşturur, sizi olumsuz ve durağan enerjilerden koruyan bir kozmik yumurta oluşturur. Bu koruma Kalkanı öylesine güçlüdür ki onunla çalışırken başkalarına sinirlenmemek, kızgınlık ve öfke duymamak gereklidir zira içinizdeki negatif enerjiyi anında dışarı çıkarır ve bunu yaparken işaretlerini size yaşam akışında gösterir.

Rüyalar daha gerçeklik çizgisine yaklaşır, farkındalık ürkütücü olabilir, geçmiş ata bilgilerine alan açar, görünenin ötesinde olanlara işaret eder. İçsel yolculuğunuzda elinizden tutan bir bilge kocakarıdır o.

Bilinçaltımızda kalan tüm kirli çamaşırları gösterir, tamir ettiğimizi ya da affettiğimizi sandığımız olay ve durumları irdeler.

Cennetin süpürgesi gibi Anadolu’ya ait isimleri vardır, süpürge sembolü, asırlardır Cadılık bilgilerinde kayıtlıdır. Süpürge Gorse çalısının ve Mugwort dallarının birleşiminden hazırlanırdı. Rüyalar alemine ruhlar boyutuna uçup gitmek için süpürge her zaman iyi bir araç, bir katalizör olmuştur. Orta Asya Şamanizm’inde alanı, Negatif enerjili varlıklardan korumak için Hava süpürgesi olarak da kullanıldığını biliyoruz. Evlerin dışına asılan süpürgeler kimi zaman şans getirmesi için kimi zaman da korunma için de kullanılmıştır.

Etnobotanik: Romalı askerlerin ayaklarını yormamak için sandaletlerine Mugwort yaprağı koydukları biliniyordu 

Yerli Amerikalılar Mugwort’u tıbbi olana ek olarak manevi bir müttefik olarak kullandılar. Mugwort yapraklarını vücut boyunca ovmanın hayaletleri uzak tutacağına ve Mugwort yapraklarından bir kolye takmanın ölüleri hayal etmekten alıkoyacağına inanıyorlardı. Cheyenne kadınları ayrıca doğurganlıklarını düzenlemek için yaygın olarak “kadın” Mugwort veya kır adaçayı Artemisia frigida kullandı. Blackfoot ve Arapaho gibi diğer Kızılderili kabilelerinin kadınları da adet görmeme durumunda uyarıcı olarak Mugwort’a bağımlıydı.

Dozaj ve kullanım Yöntemi: 

Mugwort, suda çözünür özellik buharlaşma kaybını sınırlamak için kapalı bir kapta demlenen, kabaca bir ons bitkinin bir litre kaynar suya infüzyonu olarak hazırlanır. Terletici olarak kullanıldığında, bu infüzyon ½ çay kaşığı dozlarda ılık olarak verilmelidir. Aynı infüzyon, günde üç defaya kadar tonik olarak soğuk olarak da alınabilir. Mugwort’un hareketi acı olduğu için tadı da öyle. Limon Balsamı gibi daha tatlı otlar, içici için çok acıysa, Mugwort toniğine iyi katkılardır. Çiçekli üst kısımlar da yaygın olarak toz halinde kullanılır, bu hazırlık özellikle agues (ateş veya titreme nöbetleri) için belirtilmiştir.

Mugwort’suz kalmayın onunla mutlaka tanışın derim...

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x