Sihirli Tozlar

Özel karışım formülleri ile hazırlanmış tozların, Doğaüstü güce odaklanmayı ve konsantrasyonu güçlendirmeyi sağlayan yardımcı unsurlar oldukları söylenebilir.

Ortaçağ’da sıklıkla bir çok kişi tarafından kullanılan poşet tozlar, sihir amacı ile taşınırdı. Genellikle üfleme ve serpme yöntemi ile dağıtılan tozların, Pagan geleneklerinde yer alması doğaldır. Asya ve Amerika şamanları dahil, Avrupa ve Afrika büyü gelenekleri ile, Voodoo geleneğinin de bir parçası sayılan tozlar, özel ritüel araçları arasında yer almıştır.

Bu tozlar, doğal minerallerin ve topraktan doğrudan alınan bitkisel bileşenlerin karışımlarıdır. Eski formüller çok çeşitlidir, en çok adı duyulanlar, Kükürt, Şeker, Tuz, Karabiber, Güherçile, Kırmızı Biber, Dardağan olmuştur. Aslında tozlar çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Modern çağda, arındırıcı koku vermesi amaçlanan tozlar arasında talk tozu pudrası, zengin kokulu poşet tozlar ve tütsüler var.

Amerikan yerlileri sihirli gelenekleri içinde Ritüel Tozlarını üfleme yolu ile kullanmışlar. Büyülü daire oluşturmak, yollar çizmek, işaret koymak için tozlardan yararlanılır. Elbette dört kardinal yöne üflenmesi doğal bir işaretlemedir.

Tozlar, sunak üzerine sihirli desenler çizebilmek için, ya da bir büyünün görsel niyetini işaretlemekte, kullanılabilir. İkram niteliği taşıyan aromaları içeren tozlar, içeriğine göre iyi ya da şer ruhların cezbedilmesine yöneliktir.

Çeşitli ‘’Tuz’’ların yanında, Simyacıların Abramelin tozu ve yağı ünlüdür. Manevi temizlik için çok çeşitli ağaç sakızları kullanılmıştır. Negatif alanları temizlemeye yarayan kükürt tozları, düşmanlar için siyah bir kömür tozu kullanımına dönüşmüş, uzaklara göndermek istenilen kişi için ayrı, cesaret dileyene, cazibe arayana ayrı tozlar önerilmiştir.

sihirlitozlar

Dolunay zamanı tozları, huzur tozları, cadıların uçma algısı için hazırladığı tozlar, peri tozları, yedi kutsal gezegenin gücünü, yetkilerini ve özelliklerini çağırmakta kullanılan tozlar, hep ayrı ayrı formüle edilmiştir.

Eski Geomansi uzmanları da, tozlardan sıklıkla faydalanmışlardır ki, hayvan tozları da bunlardandır. Belli zamanlarda, özel göksel konumlarda kurban edilen çeşitli hayvanların etlerinin kurutularak toz haline getirilmesi ve büyüde kullanılması özel sihirli toz yöntemlerindendir.

Astrolojik tabanlı büyü çalışmaları yapıldığında da, Zodyak poşet tozları oluşturulmaktaydı. Bunlar, zodyak’ın çeşitli işaretleri ve sembollerini tozlarla çizerek, zayıf astrolojik özellikleri güçlendirmek veya güçlü bir astrolojik özelliği yükseltmeye yardımcı olmak içindir.

Toz içecekler ise, şamanların çay olarak içtiği kahinlik tozlarından, mantarlara dek, her coğrafyadaki bitkilerin ve mantarların kullanımına dairdir.

Voodoo toz örnekleri

Voodoo büyülerinde, bir çok hayvan tozu kullanımı söz konusudur. Akrep, kertenkele, çıngıraklı yılan tozları, mutlaka evlerin kapı altlarına atılır ve büyülenmek istenenin üzerinden geçmesi sağlanır. Sarı renkli kuş tüyleri de, ilginç biçimde toz haline getirilir ve hapiste olan kişiye kurtulması için yarar sağladığı düşünülür.

Voodoo örnekleri saymakla bitmez.

Bunlardan biri de ‘ayak izi tozu’dur. Güney Afrikalı kök büyücüleri tarafından kullanılan ve düşmanı alaşağı etmekte etkin olduğuna inanılan ve bu amaçla hazırlanan bileşik; Mezarlık tozundan , kükürt tozuna, tuzdan, kırmızı bibere , çeşitli hayvan kabuğu tozlarından, demir tozuna kadar çeşitli tozların karışımıdır. Tabi yılanın üzerinden sıyırdığı gömleğin tozu ve bir çok bitki tozu dahil, bir kişinin toprağa bastığı Ayak İzi’nin tozu da eklenerek kullanılmaktadır.

ferda uyulan tozlar

Eski bir Afro-Amerikan uğursuzluk tozudur. Özellikle, kurbanın ayaklarının şişmeye ve doktorları çaresiz bırakmaya aday olduğu haller gözlemlenmiştir.

1930’larda Kuzey Carolina’da, New Orleans’ta bu poşet tozun büyü amacı ile pazarlanması yaygındı. Bu toz, fiziksel bir zehir değil, büyülü yollarla, “doğal olmayan hastalık” ya da mağdurun ölümünü beraberinde getirmekteydi.

Ayak izi tozu büyüsü, 1939 yılında yapılan bir blues şarkısına ilham olmuştu “Bilmiyorum” adlı parçada; ‘’Yatağını etrafına tozu serpin, sabah uyanan, kendi kendini ölü bulacak’’ sözleri ile anlatılan bu tozdu. Toz bazen, kurbanın çorap veya ayakkabısına yerleştirilmekteydi.

Zehirlenme belirtileri diyabetik ödem ve diyabetik nöropati ile bire bir aynıdır. Ayak ve bacaklarda keskin ağrı ve şişmeyi, yürümedeki yetersizlik takip eder. Zehirlenme gerçekten ciddi bir durumla, kurbanın dört ayak üzerinde yerde sürünerek acı içinde bağırmasına ve ölmesine yol açabilir.

Büyü yanılgısı ile zehirlenme

Sonuçta, açıkça görüldüğü üzere, birçok voodoo çalışmasında büyü değil, ama toksik maddelerin karışımı nedeni ile, zehirlenmenin gerçekleşmesi söz konusudur.

Çeşitli bitki tozları

Akasya yaprağı, kişisel gücü geliştirmek için kurutulur ve tozları yakılırdı.

Evlerde tuz çatlatmak, fesleğen kurutup tozunu yakmak veya serpmek, anason tohumu yakmak; nazarı kovmaktı.

Karayılan otu kökü; cesaretsiz kişilere serpilirdi.

Zambak kurutulur ve cüzdanda taşınarak para çekmeye yarardı.

Borage, Sığırdili, çokyıllık otsu bitkidir, tamamı dikensi tüylerle kaplıdır, kurutularak, bu dikenlerin aksine, ailede huzur ve iç ilişkilerde barış için kullanılmaktaydı.

Kimyon tohumu dövülüp poşetlere konularak, koruma için ve çocukları güvende tutmakta etkisine inanıldığı için kullanılıyordu.

Kereviz tohumu ise, gizli psişik güçleri artırmak ve kehanet rüyaları görmek için birçok kişi tarafından kullanılmıştır.

Tarçın tozunu, şans, para, ve sevgi çekmek için serpiyorlar, aynı zamanda arıtma ve korumada etkin olduğunu düşünüyorlardı.

Kişniş çekirdeği tozu, sevgilisinin sadakatini isteyenlere göreydi.

Okaliptus tozu, kötü insanlarla buluştuktan sonra, enerjiyi temizlemesi için üste başa serpilirdi.

Rezene çekirdeği, bir kadını koruma altına almak ve küfürden uzak tutmaya yarayan bitki olarak yakalara serpilirdi.

Çemen tohumunun, refah ve para bulma amacı taşıması göz ardı edilmiyordu.

Kantaron kökünün, sizin ve sevdiğinizin adı yazılı bir kağıtla ayni poşet içinde bulunarak çantada taşınması da, yine sihirli tozlar açısından ilginç bir örnektir.

Keten tohumu, bütün olarak kullanılmıştır, çocukların korunması amacı taşır.

Manolya yaprakları, kurutulup toz haline getirilir ve poşete konulduğunda, evlilikte mutluluk, sadakat ve karşılıklı çekim için yatağın altında bırakılırdı.

Şeftali yaprağı, zihin açıcı bir tozdu ve öğrenmek isteyenlerin yastığı altında tutulurdu.

Çam iğneleri tozunun, kötü ruhları kovduğu düşünülürdü.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir