Takdiri Mukadderat

Takdiri mukadderat, ölüm ve doğumun gerçekliğidir. Ne ölümünüzün ne de doğumunuzun önüne geçebilirsiniz. Buna teslim olmanız ve kabullenmeniz gerekir.

Yani doğduğun için ah etmene, üzülmene, kahrolmana ve isyan etmene gerek yok. Doğumunu kabul et ve varlığını onurlandır.

Ölümün için ise korkmana gerek yok, ölüm varoluşun diğer yüzüdür, sonraki hayatlara dair çokça hikayeler anlatılır, cenneti var cehennemi var, ışığı var, karanlığı var, sevabı ve günahı var, sıratı var. Bunları da gören ve bilen yok hepsi mistik bir hikaye de olabilir yaşamın diğer yakasının gerçekliği de fakat bunun içinde yapacağınız bir şey yok. Ölme zamanınız geldiğinde sevinç ile ölün…

Takdiri mukadderatFakat…
Bazı şeyler vardır onlarda sizin seçiminizdir orada bir takdir ve mukadderat yoktur.

– Acıktığınızda yemek yemek ya da yememek bir seçimdir, yiyeceğiniz yemeği belirlemekte bir seçimdir.

– Uykunuz geldiğinde uyumak ya da uyumamak bir seçimdir ve bunun sonrasında ortaya çıkacak yorgunluğu yaşamakta bir seçimdir.

– Birlikte olmak istediğiniz insanı belirlemekte bir seçimdir. Sizi çok seven ve arzulayan birini sevmiyorsanız onun seçimleri sizi işaret ediyor diye seçemezsiniz siz de kendi seçimlerinizle birlikte olacağınız kişiyi seçersiniz ve hayatınızı buna göre şekillendirirsiniz.

Çocuk yapmak ya da yapmamak da bir seçimdir. Bu dünyaya çocuk getirmeyi düşünebilir ve onun tüm sorumluluğunu alırsınız ya da getirmeyi seçmeyerek bu sorumluluk duygusundan özgürleşebilirsiniz, bu da bir seçimdir.

– Yerde bir çöp gördüğünüzde yerde nasılsa çöp var diye elinizdeki çöpü yere atmak bir seçimdir ya da yerdeki çöple beraber elinizdeki çöpü çöp tenekesine atarak arkanızdan gelen insanlara daha güzel bir görüntü sunmakta bir seçimdir.

– Okuyacağınız okuldan, gireceğiniz işe kadar her aşamada alacağınız kararlar neticesinde karşılaşacağınız tüm duygular da sizin seçimlerinizdir.

Tüm seçimlerin sonuçlarını kabullenip, sonucu umduğu gibi olmayınca krize girmeyen ve bu durumu nasıl daha iyi duruma getirebilirimi düşünmek ve eylemleri buna göre şekillendirmek ise bilgelik ve aşknılıktır.

Seçimlerin ve sonuçların tamamının bize ait olduğu, tüm dünyayı güzelleştirmenin bizim elimizde olduğu, dünyaya geliş amacımızın kendimizle birlikte yaşamı da anlamlandırmak ve güzelleştirmek olduğu bir hayat içinde, takdiri mukadderatı sadece doğumunuza bağlayın ve ölümünüzün huzurunu ona teslim edin. Geri kalan tüm yaşamınızdan ve yaşamınızda karşılaştığınız her düzeltilmesi gereken olaydan sorumlusunuz.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir