Tutunduğun ilişkilerden özgürleşmeye doğru

İçinde olduğumuz ilişki çoğu zaman bizi tam anlamıyla mutlu etmese de, o ilişkiyi bitiremeyiz. Her üzgün hissettiğimizde ve tamam bu sefer bitti dediğimizde bir bakmışız ki, yine o ilişkinin içinde olmaya devam ediyoruz. Acaba buna sebep olan ne olabilir?

Bu durumu yaşamamıza sebep olan şey, kendimize verdiğimiz değerdir. Ne kadar da hayır ben değerliyim, ben kendimi seviyorum dese de bilincimiz, bilinçaltımız sen ancak böyle bir ilişkiyi hak ediyorsun, sen kim daha güzel bir ilişki içinde olmak kim diye bas bas bağırır…

Bir yandan daha iyisini hak ettiğimizi düşünürüz, diğer yandan daha iyisine kendimizi layık görmeyiz. Yaşadığımız ilişkiye tutunuruz. İçimizdeki katılaşmış inanç kalıbımızı fark etmediğimiz sürece, bu ve bunu bitirsek bile, benzer ilişkilerin içinde buluveririz kendimizi..

Yapmamız gereken şey; altta, derinlerde yatan inançlarımızı bulmak ve dönüştürmek…

Peki nasıl?

İlişkiniz ile ilgili aklınıza gelen her düşünceyi not edin. Örneğin;

….. kişi, beni artık sevmiyor,

……kişi ile tartıştığımızda alttan almazsam beni terk eder,

……kişi ilgisiz,

ilişkiler

Öncelikle kendi ilişkiniz ile ilgili hikayenizi bulun, ardından ilişkilere dair genel bakış açınızı not edin. Örneğin;

Erkekler/Kadınlar güvenilmezdir,

Erkek/Kadın dediğin sevgilisine sahip çıkar,

Erkek/Kadın ekonomik özgürlüğe sahip olmalı.

Özel ilişki  tanımınızla, genel ilişki tanımınıza baktığınızda, inançlarınıza ne kadar da uygun kişileri hayatınıza aldığınıza inanamayacaksınız. Bu tanımları bulduktan sonra, her yazdığınız inancınızın üzerini kalemle çizin, çizerken de teşekkür ederim, minnettarım bunu yaşadığım için ancak daha iyisini talep ediyorum diyin.. İçinde bulunduğunuz durumu, ilişkiyi yargılamayın. Alın, kabul edin ve değiştirin… Şu an bu ilişkiyi yaşıyorsanız bunu yaşamak istediğiniz için yaşıyorsunuz…

Sizinle ilişki içinde olan kişi, başka bir kişiyle birlikte olduğunda, sizin tanımınızla diğer kişinin tanımı asla bir olmayacaktır.

Sizi hiç aramayan, ilgili olmayan kişi, diğer kişiyi günde 5 kere arıyor olabilir 🙂

İnandığınız şey kati bir şekilde hayatınızda tezahür eder. Şu an düşündüğün şey, yarınını belirler. Eğer düşüncen, yarınını yaratıyorsa, fotokopi kağıdına çıkacak hikayenin kaliteli görünmesi için, düşüncelerinin kalitesini arttır ve inançlarını dönüştür.

Bugüne kadar bu inançlar madem sana hizmet etmedi, bundan sonra farklı bir realite yaratmanın zamanı gelmedi mi? Ve kurtulmak istediğin şeye tutunmanın değeri nedir?

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir