Yaşam Sanatı

Hayata her gün yeni bir pencereden bakıyorsan
Her yeni günü şevkle kucaklıyorsan
Soruların hiç bitmiyorsa varoluşa dair
Yaşamda yeni şeyler keşfediyorsan merakla
Varoluş yolculuğunda sen!
Nice güzelliklerin tadına varıyorsan doyasıya
Özgünlüğünle var oluyorsan yaşamın çeşitliliğinde
Koşulsuz sevmeyi biliyorsan zihnen ve kalben samimiyetle
Sana dayatılmış tüm kalıplardan azat olmuşsan eğer
Bu senin varoluş yolculuğun olur ebedi
Durma ilerle ruhsal olgunluğuna sen
Deneyimlerinle bilgelik yolunda olsun adımların
Güzele ve iyiye olsun yaşam hedefin
Gelişen ve dönüşen ol insanlık adına
Hayata farklı bir pencere arala
Her yeni gün yine umutla
Var olmanın hazzını doyasıya yudumla ruhunla
Yaşama anlam kat o muhteşem varlığınla
Bu senin yaşam sanatın olsun
Güzel hatırlansın varlığın ebedi
Ve adını sen koy!

İnsan, doğumla ölüm arasında var olduğu yaşam yolculuğunda daima gelişim halindedir. Yaşamın her evresi deneyimlerin ve çevrenin etkisiyle insanın öz kimliğini oluşturur. Yaşadığı çevrenin insana kattıkları davranışlarına, yeteneklerine ve değerlerine hizmet eder. İnsan; kalp, beden ve zihninin ötesinde yüksek benliğiyle varlık gösteren muhteşem bir canlıdır. İnsan düşünen, hisseden ve özgür iradesiyle eyleme geçendir.

Yaşam Sanatı

O vakit sor kendine. Deneyimlerinin ne kadar farkındasın? Yaşamda hangi tutumları daha fazla sergiliyorsun? Hangi yeteneklere sahipsin? Hangi inançların sınırlıyor seni? Hangi değerlerin hizmet ediyor sana? Tuvalinde neler var yaşam sanatına değer katan? Sen bu yaşamda kimsin? Yaşam amacın ve derdin ne? Gelecekte kendini nasıl bir dünyada hayal ediyorsun? Varoluşunla yaşama nasıl bir anlam katıyorsun? Hangi unuttuğun hakikatleri hatırlıyorsun? Ya hangi yalanları gerçek sanıyorsun?

İnsan düşünen, sorgulayan, hisseden ve anlam arayışında olan
İnsan kararlarıyla her anını özgür iradesiyle yaşayan
İnsan kendinde nice sırlar barındıran âlem-i derya
Kendinden kendine varan yolculuğunda
İnsan her daim arayışta olan
İnsan unutan ve unuttuğunu yeniden hatırlayan

Arayışla başlar anlamlar diyarına yolculuk. Anlam sorgusu yapan her insan, yanıtlarını önce kendinde arar. Kendine dönmek ne muhteşem bir yolculuktur ki… İnsan asıl mucizeyi, kendi özünde saklı hazinede yakalar.

Yaşam Sanatı

Dış dünyanın kalabalığında kaybolur çoğu insan farkında dahi olmadan. Yarattığı düşünce kalıpları içinde sıkışıp kalır ya da sınırlı bakış açısıyla yaşamı deneyimler. İnsanın yaşama gösterdiği direnç arttıkça, yaşam doyumu da azalır. Yaşam amacını bulamamış ya da amacından uzaklaşmış hisseder böyle anlarda. Oysa her insanın kendine dönmekle başlar anlam sorgusu. Arayış tutkusu düştü mü bir kez ruhuna. İnsan yüksek benliğiyle buluşur yaşamının her anında.

O vakit sor kendine kararlılıkla. Sana ne söylüyor bilge olan yanın. Nice yaşanmışlıkla ışık tutuyor mu yaşam yolculuğuna. Yoksa hatırlamaz mısın ne cevherler saklı ruhunda. Oysa sana hakikatini yansıtır usulca. Sen, senden vazgeçtiysen nicedir. Suçu gayrısında arama asla.

O vakit dön bir an evvel kendine. Dinle ruhunun sesini. Ne söylüyor makamı yüksek benliğin. Kalbin hangi acıları hatırlatıyor sana hisset. Zihnin hangi yalanları fısıldamış benliğine. Bedenin hangi zorlu yollardan yürütmüş seni. Hangi bilgilerin hamallığını etmişsin bu vakte değin. Hangi deneyimlerin, bilgelik makamına taşımış ruhunu. Hangi döngülerden geçmişsin her defasında. Olgunluk makamının hangi mertebelerine taht kurmuş ruhun. Yoksa sen her şeyi tesadüflere mi bıraktın çoktan! Yoksa sen akışa mı teslim olanlardansın!
O vakit tekrar düşün. Nedir yaşam gayen bu dünya sahnesinde? Bu yaşama neden geldin? Hangi yaşam vaatlerini gerçekleştirdin? Yaşamı hangi değerlerinle güzelleştirdin? Yaşam yolculuğunu bir gün tamamladığında nasıl hatırlanmak istersin? Yaşam sanatını hangi hikâyelerle yazdın? Yaşama kendinden ne bırakacaksın.

Yaşam Sanatı

Her ruh kendi yaşamının ustası bilgeliğiyle. Deneyimleyen de, izleyen de bir. Kendini bilmekle başlar yolculuğa ilk adımın. Uyanmışsa zihnin ve kalbin bir kez gerçeğine. Ne görünen hakikattir. Ne de görünmeyen saklı bir sır. Arayışla başlar varoluşun gizemine yolculuğun. Unutan sen! Hatırlayan yine sen! Serilmiş önüne nice bilgiler dünden bugüne. Okuyan sen! Yok sayan yine sen!
O vakit hatırla! Bu yaşamı neden seçtin? Dur ve düşün kimsin sen? Nicedir bitmez sonsuz arayışın ezelden. Aradığın her neyse, sende saklı hatırla! Kendini bil ve tanı. Bu yaşam sahnesinde kimsin sen? Nedir varoluşa katkın? Yaşama nasıl bir eser bırakacaksın?

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x