Bilginin Yolunda

Hakkın olan bilgiye varırsın özgür iradenle
Genişlettikçe algını, bilinmeyene başlar yolculuğun
Odaklanabildiğin kadarını görür
Duymak istediklerini işitir
Sezebildiğin kadarını hissedersin
Tüm saklı korkularını besler bilinmeyenler
Sen bilinmeyenin üstündeki perdeleri kaldırdıkça cesaretle
Apaçık serilir önüne gerçekler
Sen bilinç makamında yükseldikçe hakkınca
Değişir elbet tüm realiteler zamanla
Deneyimlerinle her anınla yaratımda olansın
Nasıl bir gerçekliğin içindesin bir düşün
Her anınla gözlemleyen olabilmeyi öğrendiğinde
Geçmiş, bugün ve geleceği anda yaşayanlardan olursun
Kendi içsel yolculuğunda sor kendine kararlılıkla
Vazgeçebildin mi tüm tutunduklarından?
Verebildin mi sevgini koşulsuz yaşam kaynağına?
Özgürleşebildin mi tüm arzu ve tutkularından?
Sorumlu olabildin mi tüm düşüncelerinden?
Kendini tanıyabildin mi bu yaşam oyununda?
Sen sonsuz kaynaktan gelensin unutma
Üzerine giyindiğin her ne varsa…
Seni sana unutturmasın asla!
Hatırla neden bu yaşam sahnesindesin sen?
Duygu ve düşüncelerini özgür iradenle deneyimleyensin
Seni sen yapan tüm değerlerini onurlandırabildin mi?
Düşüncelerinde güzeli, iyiyi ve aydınlığı yakalayabildin mi?
Unutma ki varmak istediğin yere kadardır ebedi yolculuğun
Sen kendini bilirsen, yolculuğunun değerini de elbet bilirsin
Sonsuz yaşam deryasında
Bilgiyle beslersen kalbini, zihnini ve ruhunu
Yolculuğunu özgür iradenle deneyimlersin hakkınca

İnsan bilgiyi hep dışarıda arar ne yazık ki. Oysa yaradılışın tüm bilgisi insanın özünde saklı değil mi? Kalıplarından özgürleşmedikçe insan, aralar mı bilinmeyenin perdelerini. Algının sınırları aşılmadıkça, kalbin derinliklerine çıkılır mı yolculuğa?

Bilginin Yolunda

Kalbinle rezonansa giren bilginin izinde gitmelisin kararlılıkla. Sana dayatılmış tüm kalıplarından özgürleşmelisin bir an evvel. Ruhsal gelişim yolculuğuna koyulup inşa ettiğin algınla, sen kendi yaratımını gerçekleştirmelisin bilgelik yolunda.

Neler deneyimledin bu yaşam sahnesinde, düşündün mü hiç? Deneyimlerinle öğrendiklerini içselleştirebildin mi peki. Yaşamın her zerresinde görebildin mi bütünün görkemini? Ruhen dokunabildin mi senden gayrısına? Görebildin mi gözlerde ruhun busesini? Söyleşti mi ruhlarınız kalpten kalbe koşulsuz sevgiyle? Kalplerde saklı nice hazinelere erişebildin mi usulca? Nice olgun ruhları ağarlayabildin mi gönül tahtında? Yol alabildin mi bilgelik makamına?

Duygular ruhun meyvesidir. Her yaşadığımız deneyim duygularımıza ayna olur diğerleriyle. Bu yaşam sahnesinde sonsuz yolculuğunda ruhumuz. Kendinde saklı öz bilinciyle zaman ve mekânsal boyutlarda bir var bir yok bedenlerimiz. Düşlerimize inip duygu ve düşünce kalıplarımızla nice deneyimleri eker biçeriz her defasında. Sevgidir bizi birliğe taşıyacak olan. Bizler ayrı düştüğümüz yollarda nicedir, savrulup dururuz yuvadan uzak kuşlar misali.

İnsan hatırladıkça özünde saklı hakikatini. Gücün kendinde olduğunu da bilir. Sende saklı cevherin kudretiyle, cesaretle yürü yaşam yolunda. Bilginin peşinden giderken sen, önce kendine olsun nihai yolculuğun. Sende saklı cevheri ara kararlılıkla.

Yaşamın sırrı gizlenmiş nice bilginin özüne. Sen yeter ki neyi aradığını unutma. Aklın, kalbin ve ruhun olsun en sadık rehberin bilginin yolunda. Bilgiye dair her karşılaşman, sende bir anlam bulsun nihayetinde. Bilgiyi kendine katmadan önce, dur ve düşün. Bu bilgi gücünü nereden alıyor? Bilginin kaynağı aydınlık mı yoksa karanlık mı? Bilginin özünde korku enerjisi mi var yoksa sevgi enerjisi mi? Bilgi ruhunu mu besliyor yoksa egonu mu? Bilgi seni yönlendiriyor mu yoksa özgürleştiriyor mu? Bilginin içinde gizlenmiş dayatmalar var mı? Bilgi bilincine kendi kodlarını mı yüklüyor yoksa? Bilgi seni bütünden koparıyor mu sinsice, yoksa bütüne mi taşıyor sevgi titreşimiyle? Bilginin kaynağı hangi boyuta hizmet ediyor?

İşittiğin, gördüğün, sezdiğin ya da öğrendiğin her bilgi, kalbinle ve ruhunla rezonansa giriyor mu bir daha düşün. Bilgiye ödediğin bedel, bilginin sana getirisinden fazla mı istersen bunu da düşün. Bilgiye hamallık mı etmektesin, yoksa bilgelik makamına ulaşabildin mi bilginle sen bugün. Bilgi bütünsel gelişimine ne kadar hizmet etti? Bilgi kalbini, ruhunu ve zihnini ne denli besleyebildi? Bilginle peki sen başkalarına ne verebildin? Arzu edersen eğer okuduğun bu satırlarla kendine sor ve bir daha düşün!

Bilginin kudretiyle bilgelik makamında sorularla olsun yolculuğunuz. Sevgiyle ve sağlıkla kalın!
www.senayzuhur.com

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Tali
Yönetici
4 Mayıs 2022 16:17

Düşün, sorgula ve içine dön.
İçine dön, düşün ve sorgula
Hayatı anlamak için; gör, duy, hisset…

Kendi gerçekliği ile buluşan insanlar, günün sonunda büyük bir yaratımın parçası haline geliyor. Özgünlüğünü kaybedip, sadece kendisine sunulan ile yaşamaya çalışan insan çocuğu, günün sonunda sadece sürüdeki bir öğe geline geliyor. Farkındalık ve uyanış için, içimizdeki bilgeyle buluşacağımız aydınlık yarınlar adına, teşekkürler Şenay Zuhur

Şenay Zuhur
Reply to  Murat Tali
20 Mayıs 2022 08:33

Ruhsal tekâmül yolculuğunda kendini bilme arzusuyla ve farkındalıkla yürüyen kadim yolcu, bilginin yolunda ilerler ebedi. Bilgelik ise her daim gözlemci olabilmenin kudretinde saklıdır kadrini bilenlere. O vakit bilginin yolunda olsun yolculuğumuz sevgiyle.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x