Yeni Dünya Modelinde İnsan

Dünya birbirinden farklı gerçeklikler ile ilerliyor. Bir yandan inanç merkezli yapılanmalar, diğer yandan merkezine teknolojiyi ve bilim alan yapılanmalar. Olayın, ticari, endüstriyel, siyasi ve ekonomik yapısını eklemeden baktığımızda, yapılan seçimlerin insanlığa kattığı değerler daha çok göz önüne seriliyor .

Yeni Dünya Modelinde İnsan

Teknoloji temelli ilerlemeyi kendisine yol olarak seçen, insan ve topluluklar elde ettikleri başarılar ile dünyayı yönetiyor ve ortaya çıkan zenginlikten de daha çok pay alıyor. Fakat diğer yandan inanç temelli ilerleyen süreçlerde de ortaya bir zenginlik çıkıyor orada da bu inancın üst kademesinde yer alan insanların, müritleri tarafından beslenmesi ile ortaya çıkıyor bu zenginlik. Her iki koşulda zenginleşen ve ayrışan tabakaların ortak hedefinde yer alan halklar; üretilen bu teknolojileri kullanarak inançlarını yaymak ve onunla beslenmek ve mutlu olmak yolunu seçiyor. Bu arada inanç kelimesini sadece din olarak nitelendirmeyin lütfen, içinde her türlü fikir ve ideoloji olan bir kavramdan söz ediyorum çünkü.

Şimdi üretimden bağımsız sadece inanç ile yaşamını idame ettirmeye çalışan/çalışmayan halklar, günün sonunda kendi özgür düşünceleri ile ilerlediklerini düşündüğü bu yolda, aslında sürekli manipüle edilen zihni ve düşünceleri ile her iki kesimin esiri haline geliyor. Bu manipülasyon yöntemini keşfeden siyasi yapılanmalar da mevcut araçları kullanarak ve medya desteğini de arkasına alarak, sistemli bir şekilde kendi yapılarını inşa etmeye devam ediyor.

Yeni Dünya Modelinde İnsan

Farkında olmak, görmek, çözümlemek için daha fazla okumaya ve bilmeye ihtiyacımı olan bir dönemde ne yazık ki kitap okuma, bilimsel makale üretme, hayatı yorumlama ve anlamları idrak etme konusunda o kadar zayıflatıldı ki zihinler, sadece her şeyden kopuk olanlar başarılı olacak hale geldi ya da iradesini dengeleyen kesim/kesimler bu zincirden özgürleşerek yaşamını devam ettirecek…

Geleceğin çocuklardan bile çalındığı bile bu dönemde ayakta kalmak artık ne inançların ne de teknolojinin eseri olacak, orada sadece insan olmak ve yaşama saygı duyup yaşam için bir şeyler yapmak ile mümkün olacak. Ağaç dik, az tüket, hayvanları koru, daha fazla ağaç dik, çevreyi temiz tut, daha az tüket, enerji ihtiyacı oluşturacak şeyleri hayatından eksilt yine ağaç dik ve yine hayvanları koru ve artık ÜREME…

 

Daha çok çocuk doğurmak değil, nitelikli insan olmak zamanıdır artık..

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir