Yıldız Savaşları Bölüm 7 : Güç Uyanıyor

Ve efsane döndü. Gücün aydınlık ve karanlık taraflarıyla hayatımıza giren Yıldız Savaşları, son gösteriminin ardından geçen on yıldan sonra serinin Güç Uyanıyor adlı 7. bölümüyle tekrar karşımızda…

Stars Wars, çekim tarihleri itibariyle 4 – 5 – 6 – 1 – 2 ve 3 sırasını izlemiş, güç kavramının aydınlık ve karanlık taraflar arasında dengede kalmasını konu almıştı.

Film Çıkış Tarihi
Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut 25 Mayıs 1977
Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator 21 Mayıs 1980
Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü 25 Mayıs 1983
Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike 19 Mayıs 1999
Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı 16 Mayıs 2002
Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı 19 Mayıs 2005

George Lucas tarafından tasarlanan ve bilim kurgu sinemasının başyapıtlarından olan Yıldız Savaşları, sadece bir film değil. Dünya çapında bir fenomen kuşkusuz… Çok çok uzun zaman önceki uzak bir galaksinin kahramanları döndüler.

Serinin son bölümü olan Jedi’ın Dönüşü, karanlık tarafa geçerek Darth Vader olan Anakin Skywalker’ın oğlu Luke’la olan hazin vedasıyla sona ermişti. Anakin, oğlunu son bir defa kendi gözleriyle görmek için kendisini Vader’a dönüştüren kaskını çıkartmıştı. Karanlığın içinde bile insan bazı sevgileri hiç unutamıyor…

Güç Uyanıyor’da artık ne Darth Vader, ne Usta Yoda, ne de Obi Wan Kenobi var. Sithler’den sonra karanlık taraf Snoke önderliğinde İlk Düzen adıyla yeniden ortaya çıkmış ve trajik şekilde bu sefer çırağı, Darth Vader’ın torunu Kylo Ren olmuştur. Leia Skywalker ile Han Solo’nun çocukları… Son Jedi Luke Skywalker ise ortalarda yoktur, kimsenin bilmediği bir yerde inzivaya çekilmiştir. Onun bulunma sırrı ise BB-8 isimli bir droidde saklıdır. Droid demişken filmin en sempatik karakteri olduğunu söylemek lazım.

Yıldız Savaşları

Harrison Ford hem yıllara hem karanlık tarafa meydan okurcasına gayet dinç ve karizmasından bir şey eksilmemiş. Tıpkı dedesi gibi kara maskeli Ren’a dönüşen oğluyla karşılaşmasıysa çok hüzünlü bir sahneydi. Daha fazla spoi veremeyeceğim, ancak Kylo Ren’in yeterince korku veren bir karanlık taraf lordu olmadığını söyleyebiliriz. Bir Darth Maul değil…

Disney’in Lucasfilm’in tüm haklarını satın almasıyla Star Wars serisinin bu yedinci filminde Georga Lucas imzası olmasa da, bildiğimiz gibi çoğu şey. Serinin ruhuna dokunulmamış ve yenilik adı altında maceralara girişilmemiş. Yönetmen J. J. Abrams iyi iş çıkartmış ve seri emin ellere teslim edilmiş.

Gücün yeni temsilcisi Rey karakterini İngiliz oyuncu Daisy Ridley başarıyla oynuyor. Onunla birlikte Direnişçi Pilot Poe ve bir stormtrooper iken kaçan Finn gibi yeni karakterler var.

Yıldız Savaşları; bilim kurgu bir film olmaktan çok öte bir şeydir. Yıldız Savaşları, iyilik ile kötülük, aydınlık ile karanlık arasındaki mücadeledir. 

Bir Star Wars hayranı olarak, beklentim karşılanmış olarak izledim filmi. Artık bize düşense serinin 8. ve 9. filmlerini bekleyerek, son üçlemeyi de bir an önce görmeyi ummak olacak.

Güç sizinle olsun…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir