16 Aralık, 2017

Adaletin bu mu Dünya?

Rakamlar, dünyanın hem gücünün hem güçsüzlüğünün göstergesidir. Mühim olan gücünüzü neye ve nasıl harcadığınızdır.

Worldometers sitesi, anbean değişen gerçek zamanlı Dünya istatistikleri sunuyor. Yani tüm insanlığın ortak verilerini…

İnsanoğlu yalan söyler de, rakamlar değil. Bazı verilere birlikte göz atalım.

Bugün dünyadaki aç insan sayısı 777.990.361. Bugün dünyadaki aşırı kilolu insan sayısı 1.621.169.817 iken obez insan sayısı ise 540.389.939. Yüzyıllardır adaleti ve eşitliği sağlamayı başaramayan insanoğlu, en azından kilolarını değişebilse güzel olurdu… Çünkü bugün, şu an itibariyle 27.952 insan açlıktan öldü. İnsanlığın insana gördüğü reva… Oysa bugün, sadece ABD’de kilo kaybetmek için 172.871.896 USD harcandı.

Adaletin bu mu dünya

Devamlı “Bugün” deyip, bugünün verilerinden bahsetmenin bir manası var kuşkusuz. Bugün gördüklerimizi değiştirmek için bir şey yapmazsak yarın da hiçbir şey değişmeyecek.

Dünya’da 662.882.215 kişinin içecek suya erişimi bile yok ve her yıl 100 binin üzerinde insan suya bağlı hastalıklar yüzünden ölüyor. İnsanoğlu, kendi ırkına bir su bile vermiyor…

Oysa bu yıl, Dünya’da kaçak uyuşturucuya 50 milyar dolardan fazla para harcandı. Sadece bugün, Dünya’da 13 milyar adetten fazla sigara içildi. Sadece bugün, tüm Dünya’da video oyunlarına 182.173.878 USD harcandı.

Ama aynı Dünya’da bu yıl 1.775.526 insan bulaşıcı hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdi.

Bir yandan kendisini uyuşturup, zehirlemeye çalışan insanlık, bir yandansa bir başkasının yaşam hakkını elinden alıyor. Bu vebal tüm insanlığın boynunda asılı duracak…

Ademoğluna muhteşem doğası, yeraltı kaynakları ve eşsiz zenginlikleriyle bu gezegen niye bahşedildi? Burayı daha çok geliştirsin ve güzelleştirsin diye… Buranın kıymetini bilsin, insanlık medeniyetini kursun diye… Farklılıklarının farkına varsın ve bunları ayrışma değil, bütünleşme fırsatı saysın diye…

İnsanların birbirlerine karşı galebe çaldığı bir Dünya’dan kimseye bir hayır gelmez. Oysa kendi nefsine karşı savaşıp, adaleti ve eşitliği tüm insanlar için sağladığı zaman Dünya, varlık amacına ulaşacaktır.

Bir de unutmadan, beş yaşın altında ölen çocuk sayısı bu yıl 991.753 oldu. Neredeyse bir milyona yakın… Bir damla petrolün bir damla kandan daha değerli olduğu Dünya’ydı, değil mi burası?

Adaletin bu mu Dünya?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Benzer yazılar

Yanıt verin.