Aşkın Sırrı Eğitimi

Hep bir şey eksik… Bilinemez, anlamlandıralamaz, tarif edilemez  bir şey… Hayat onun arayışında, onun peşinden koşuşla geçerken, her yakınlaştığımızda uzağına düştüğümüz bir şey. Eksik. Tam yakalarken avuçlarımızdan kayıp giden bir şey. Bizi yarım bırakan, çaresiz ve hep bir arayışta mahrumiyette bırakan bir şey.

Ya o eksik, var oluşun temel dinamiği ise? Peki var oluş nedir o zaman, neye hizmet eder? neden hizmet eder ?

Var oluş bir keşiftir, kendinden kendine çıktığın bir yolculuktur.  Yolcunun, hakikatin anlamının peşinden gittiği, yolu nerde nasıl neden başlar?  Kimden başlar kimde biter yolda yolcuya kim eşlik eder. Yolcunun hasretle aradığı o ulaşılmaz hep kayıp olan eksik olan şey ya hiç kaybedilmemişse,  ya hiç eksik değilse, o hep orda yolun başladığı ve bittiği yerde ise…

Her şey bir ayrılıkla başlar ve yine bir ayrılıkla kavuşulur. Yaşam ayrılıklarımız arasında deneyimlediğimiz bir yol ise sadece, bir kavuşma hikayesi ise.

Kendi yollarında yürürken Güneşle kavuşanların birbirlerini bulup bütünleşenlerin, Mevlana’ların, Şems’lerin, aslıların keremlerin sırrı nedir? Yola düşmeden kavuşmak, kaybetmeden bulmak,  hasret çekmeden ulaşmak mümkün mü?

Ne aradığını bilmeyen, gaflet ile vuslatı kaçırır mı? anlamsızlıkla, dehşetle, yalnızlıkla ve ölümle mücadele eden bizlerin çaresi, bu derin ızdıraplarımızın sebebi bilmediğimiz hep bir eksik = tam, varlık= yokluk, ayrılık = kavuşma, yaşam=ölüm arasında kalışımız olabilir mi ? Peki ya aradığımız o; anlam, bütünlük bu iki deneyim arasında ve tam gözümüzün önündeyse.

Var olabilmenin acısını ve hazzını yaşayabilme yetisi bizi kurtara bilir mi? Bu nedir Nasıl kazanılır? Yaşamaya sevmeye ve üretmeye devam edebilmek, özgür ve gerçek insan olabilmek ihtiyacımızın kaynağı nerededir?

Aşkın Sırrı - Şeniz Doğan
Şeniz Doğan

Tüm bu sorulara cevap bulmak, ‘’var olmak’’  üzerine farklı bir açısı ile düşünmek, tartışmak, limitleri zorlamak ve yeni bir deneyim alanı açmak için provakatif bir çalışmadır.

  • VARLIK NEDİR? NASIL VAR OLUNUR : Var olan kimdir. Nasıl Varlık olur? Var olmanın anlamı nedir?
  • VAR OLMANIN 4 BOYUT ve ELEMENTİ :                 (Zihin+Beden+Kalp+Ruh //Su+Ateş+Hava+Toprak)
  • BEN=BİLİNÇ Var olan aynı zamanda deneyimleyendir. Peki deneyimleyen kimdir? Ya deneyime şahitlik eden, gözleyen kimdir? Deneyimleyen ve şahitten başka İçimizdeki öteki sesin sahibi kimdir?

Gözlerinde, olmak istediğim beni gördüğüm kimdir? Peki olmak istemediğimi yansıttığım. Ben sende oluşuyorsa eğer, Sende benden başka bir şey var mı? seni görebilmek dokunabilmek temas edebilmek için neye ihtiyacım var? peki kaç sen var? özdeşleştiğim, gölgem, ebeveynim ve gerçek sen… Kimsin sen?

  • BİZ = EKSİK, ARZU, AŞK ve ÖTESİ

Sen ve ben birbirimizin hakikatine temas ettiğinde oluşan mucize. Biz; beraber yarattığımız eser ve varlık olmanın deneyim alanıdır. İlişki kurmayan aslında var olmamıştır. Varlığı varlık yapan eksiği ve eksiğini tamamlamak üzere duyduğu arzudur ama ya arzunun ötesi nedir?

  • KABA MADDE =GÖLGE // YAŞAM ve ÖLÜM

Sadece varlığın bedeni olanın gölgesi vardır. Peki gölgelerimiz kim için çalışır neye hizmet eder. Gölgesiz insan olmak mümkün mü. Yaşam ile ölümü birbirinden ayıran sınırdır gölge. Yer altı ile yer üstünün berzahı. Gölgesinin peşine düşen insanlık, onu nasıl yakalayacaktır.

  • ERİL DİŞİL // AYRILIK ve KAVUŞMA

İçimizdeki eril ve dişil. Kendi içimizde nasıl işler. Atalarımızdan nasıl bize transfer olur. Gölgelerimiz üstünden kendini nasıl hayatımızda tezahür ettirir. Gölgemiz ile kucaklaşmamız neden önemlidir. Ve içimizdeki o şeytanı nasıl kucaklayabiliriz.

  • İLİŞKİ ve AİLE

Var olmak eğer ilişki kurabilmekse, ilk ilişkilerin kurulduğu ailenin üzerimizdeki etkileri nelerdir. Ailesi ile ilişkileri sağlıklı olmayan bireylere günlük hayatlarında neler olur. Ailemiz aslında neyin veya nelerin sembolik olarak deneyimidir.

  • AYNA /AYNA = DENGE= KURTULUŞ

Kendisi ile barışmamış birisi dışarısı ile barışabilir mi ? Denge olmadan  barış, barış olmadan kurtuluş mümkün olabilir mi? Gerçek kurtuluş ve Miraç nedir?

 10:00-18:00 arası bir günlük eğitimdir. Bilgi için 0541 538 76 46

www.senizdogan.com 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x