16 Aralık, 2017

Ayla Seyhun

21 Mart 1957 doğumluyum.

Orta Anadolu’nun çorak bir köyünde başladığım yolculuğum, Ankara ve İstanbul mega kentlerinde devam etti. ODTÜ Psikoloji bölümünü büyük bir sevinç ile kazansam da, o dönemde verilen eğitimin benim aradığım şeyler olmadığına karar verip üniversiteden ayrıldım. Yıllarca çeşitli işlerde hem çalışıp hem dünyayı gezdim. 2007 yılında eşim ile birlikte İstanbul’dan ayrılarak yaşamımı bir karavanda Kaz Dağlarında sürdürmeye başladım.

ayla seyhunDoğayla kesilmiş olan bağlarımı yeniden kurarak, bitkiler, keçiler, köyler, organik psikoloji, sürdürülebilir yaşam, mitolojik hikayeler ve günümüz dağ yaşamındaki kesişme noktaları üzerine yazılar kaleme aldım. Dr. Michael Cohen’in uygulamalı eko-psikoloji eğitimine devam ederken, 2008 yılında girdiğim Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Yüksek Okulu Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Bölümünü 2010 yılında başarıyla tamamladım.

Eğitim gene yetersiz geldi. Ek olarak İngiltere’den uluslararası seviyede Aeromaterapi ve Herbalist diplomalarımı aldım. Halen Kücükkuyu’da yaşamaktayım, merak ve sevgi dolu yolculuğumda derlediklerimi; Kaz dağı sentezli otlarını toplayarak, insan bedeninde şifa yolculuğuna çıkarmak için formüller yaratmak için kullanıyorum. Kışları Ayvacık Halk Eğitimi Bünyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Yetiştirme Programı eğitmenliği yaparak, çevre halkı ile bilgilerimizi çoğaltma çalışmaları yapıyoruz. Bu çerçevede uygulamaya geçtiğimiz bir bahçemiz var. Ebem dedem tohumları ile sebze yetiştiriyoruz sanıyor görenler, oysa biz sevgi ekiyor, şifa biçiyoruz.

Yazarımıza ait tüm yazılar;

Ayla Seyhun