Bağışıklığı arttırmak için neler yapmalıyız?

Bağışıklığın öneminin anlaşıldığı günlerden geçiyoruz..

Bağışıklığı arttırmak için neler yapmalıyız? Yeni tip Corona Virüsü (COVID-19) ile birlikte iyice gerildiğimiz ve kimilerimizin aşırı panik olduğu, kimimizin ise aşırı rahat olduğu enteresan bir dönemden geçiyoruz.

Neler yapmalıyız, neler yapmamalıyız konusunda hem bakanlıklar, hem belediyeler, hem de okullar tarafından pek çok bilgilendirme geliyor ve hepsi çok değerli. Lütfen bu bilgileri kulak arkası yapmayalım ve bu dönemde biraz daha temizliğimize, hijyene, sosyal alanlarda bulunmamaya ve beslenmeye özen gösterelim.

Beslenme denince bu süreçte sağlıklı beslenme ve bağışıklığı arttırmak konusunda söyleyecek biraz sözüm var. Bağışıklığımızı arttırmanın yolunu yine doğal ürünlere ve elbette bağırsak sağlığımızı arttırmada bulacağız. Şimdi biraz bağışıklık ve bağırsak arasındaki bağlantıdan bahsetmek istiyorum. Elbette bilimsel yayınlara biraz göz atmamız gerekecek..

Bağışıklığı arttırmak için neler yapmalıyız?

Kombucha’nın içindekiler

Öncelikle Kombucha’da probiyotikler var mı, varsa neler diye sevdiğim bir yayına göz atmamız gerekecek; Onlinelibrary.wiley.com

Bu yayını Türkçeleştirirsek, 5 ayrı bölgeden Kombucha kültürü (kombucha mantarı veya scoby de diyebiliriz) alınmış ve hepsindeki ortak bakteriler analiz edilmiş. Bu çalışmaya göre örneklerin %85inde Gluconacetobacteriler bulunmuş, %30unda Lactobacillus (Türkçe adıyla Laktobasiller) ve %2sinde Acetobacteriler bulunmuş.

Tüm bunlara ek olarak elbette Kombucha’da çok çeşitli mayalar da bulunuyor.

Bu yayında belirtildiği üzere, Laktik Asit oluşumu, yeşil çayla fermente edilmiş kombuchalarda daha fazladır. Yani Laktobasillerin oluşumunun yeşil çaylı kombuchalarda daha yüksek olduğunu ancak siyah çaylı kombuchalarda da olduğunu aklımızın bir kenarına not edelim derim.

Probiyotikler ve Bağışıklık Sistemi; gerçekten bir bağlantı var mı?

Gelelim probiyotikler ve bağışıklık sistemi üzerine olan araştırmalarımıza. Bu konuda okuduğumuz ilk yayınımız probiyotiklerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini araştıran bir yayın: Onlinelibrary.wiley.com

Yayının Özeti: Probiyotik laktik asit bakterileri, bağışıklık sistemini doğuştan gelen hücre yüzeyi patern tanıma reseptörleri veya doğrudan lenfoid hücre aktivasyonu yoluyla işaret edebilir. Bazı durumlarda, bu eylemin lokal ve sistemik in-vivo bağışıklık tepkilerini modüle etmek için yeterli olduğu gösterilmiştir. Probiyotiklerin pratik uygulamaları, anti-tümör ve anti-alerji immünoterapisinde kullanımlarını içerir, ancak bazı probiyotiklerin mikrobiyal patojenlere karşı direnci arttırmak için koruyucu bir bağışıklık tepkisini yeterince uyarabildiğine dair artan kanıtlar vardır. Bu derleme, probiyotik laktik asit bakterileri tarafından geliştirilmiş anti-mikrobiyal bağışıklık koruması için deneysel ve klinik kanıtları özetlemektedir ve bağışıklık modülasyonu ile gelişmiş koruma arasında korelasyonlu veya düşündürücü bir bağın gösterildiği çalışmalara odaklanmaktadır.

Türkçesi:   

Laktobasillerin (lactobacillus familyası) bağışıklık sistemini doğrudan nasıl etkilediğini gösteren bir araştırma yapılmış ve bağışıklık sistemini uyardığı tespit edilmiş.

Bu konuda çok fazla yayın var ama biz bir de şu yayına bakalım diyoruz:  Sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com

Bu yayının amacı: Probiyotik bakterilerin bağırsak epitelyal ve bağışıklık hücreleri ile nasıl temas ettiğini ve iyi bir mukozal bağışıklık uyarımını indükleyen koşulları belirlemek.

Bağışıklığı arttırmak için neler yapmalıyız? Türkçesi: Bakteriyel canlılık, bağırsak mukozal bağışıklık sisteminin daha iyi uyarılması için etkendir.

Bağışıklığı arttırmak için neler yapmalıyız?

Yazının Sonucu:

Esasında artık hepimiz, bağırsak mikrobiyotasının bağışıklık sistemi üzerine olan etkisini özellikle Fonksiyonel Tıp Doktorlarımızdan dinliyoruz. Mikrobiyotamızda 100 trilyon (evet trilyon!) bakteri bulunuyor. Dolayısıyla sadece Kombucha içerek mikrobiyotamızı canlı tutmak mümkün değil, ancak Kombucha hem probiyotik, hem prebiyotik olmasıyla mikrobiyotamız için adeta bir cennet suyu!

Mikrobiyotamızda 500ün üzerinde canlı çeşidi bulunuyor ve biz ne kadar fazla canlı probiyotik bakteri ve maya tüketirsek, o kadar sağlıklı mikrobiyotaya sahip oluruz diyoruz.

Bağışıklığımızı arttırmanın yolunun, vücudumuzun EN büyük organı kabul edilen mikrobiyotamızı güçlendirmekten geçtiğini, bunun da en doğal yolunun doğal fermente gıdalar ve sağlıklı besinlerden olduğunu tekrar söylüyor ve herkese sağlıklı, bağışıklığı yüksek, keyfi karantinadan kaçmamış günler diliyoruz.

Unutmayın, evinizde kombuchanız bittiğinde biz hızla ve çok sağlam bir şekilde ulaştırıyoruz 😉 Tek ihtiyacınız, mağazamıza bir göz atmak 😉 Aklınıza bir şey takılırsa da bize dilediğiniz her yoldan ulaşabilirsiniz. Biz hep buradayız, Korona ile de sonuna kadar savaşacağız ;))

Sağlıcakla kalın!

Beril

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x