Bilge Olanın Ustalığı Akıllı Yaşama Sanatında Saklı

Yaşam öz varlığınızla anlam bulur. Siz yaşam yolculuğunuzda, deneyimlerinizle yaşama anlam katarsınız. Size bahşedilen yaşamı ya akıllıca yaşarsınız ya da yaşam önünüze kendi kurgularını sunar. O vakit sadece size sunulan kurguları yaşamak zorunda kalırsınız.

Bilge Olanın Ustalığı Akıllı Yaşama Sanatında Saklı

Herkesin yolculuğu kendinedir

Bir başkası diğerine ancak yol gösterir

Akıl, zihin, öngörü ve kalp gözü

Yolu da yolun sonunu da gerçekliğiyle görür

Yolculuk boyunca nice karşılaşmalar vardır ki

Kimi yoluna fener olur, kimi de sadece engel

Kiminin yoluna görünmez halılar döşenir

Kiminin ise tozlu çakıl taşları

Ya düşe kalka zahmetli ya da emin adımlarla olur yolculuk

Yol kimine aydınlık, kimine ise zifiri karanlık

Her ruh yolunu ve yolculuğunu hür iradesiyle belirler

Yanına kalansa deneyimleri ve öz varlığı olur

Sorun kendinize… Yaşamınızın anlamı nedir? Siz yaşama nasıl bir anlam katıyorsunuz? Yaşamınızın gücü iradenizde midir? Yoksa size dayatılan yaşama mı eşlik ediyorsunuz?

Her insan düşünce, inanç ve duygularıyla kendi yaşamını algılar. Bilgi ve farkındalık düzeyiyle, sahip olduğu değerleriyle, aileden ve sosyal çevresinden kazanımlarıyla yaşam anlayışını oluşturur. Bilgiyi bilgelik makamına taşıyabilenler ise yaşamında beden, ruh ve zihin bütünlüğüyle varoluş içinde olur. Bilgelik aklın kudretini, zavallı egoya efendi kılmaktır. Bilgelik makamıysa, yaşamın içinde fakat yaşamın kurgularına kapılmadan yaşama sanatında ustalıktır.

Varlığında bütünlüğü yakalayanlar ve eylemlerinde sağduyulu olabilenler yaşam yolculuğunu bilgelikle sürdürenlerdir. Yaşamda bilgi bilgelik makamına taşınabildiği takdirde, akıllı yaşama sanatında ustalaşmak mümkündür.

Bilge olan her daim bilir yolunu ve yolun sonunu

Bilgelikten yoksun olansa biçare şaşkın

Bilge, kalabalıklar içinde kendiyle dost

Cehalete kapılansa, ne başkalarına ne kendine dost

Yol uzun ve yolculuk sonsuz

Her devri inceden inceye serilmiş önümüze

Kim ki; aklı, vicdanı, sezgileriyle bilir kendini

Yolu da yolculuğu da aydınlıktır ebedi

Kim ki; sağırdır hakikatlere ve saklanır cehaletine

Ne fener olabilirsin yoluna, ne sesin işitilir kalpten nafile

Herkesin yolculuğu kendinedir, bilen bilir

Velhasıl nice sözler söylenir

Nice kalemler yazar bildiklerini, hakikat her yerdedir

Gün gelir, zaman kendi hükmünü verir

Âlim olan hem kendini, hem gâyrısını bilir

Bilgiyle güçlenir, aklıyla yürür, sezgiyle dengeler yaşamını

Su olur akar kimi zaman ve er geç bulur sonsuzluğun yolunu

Bilgi hak edene hak ettiği kadarıyla gelir

Bilge olanın ustalığı, akıllı yaşama sanatında saklı

Bilgelik makamı, her ruhun eşsiz saltanatı

Akıllı yaşama sanatında ustalık kazananlar, yaşamın her anını ilkeleriyle yaşamayı tercih ederler. Peki yaşamı akıllıca yaşamanın başlıca ilkeleri nelerdir diye soracak olursanız… Bilgi ve tecrübelerinden faydalanabileceğiniz dostluklar edinin. Böylece sahip olduğunuz her dost size yeni şeyler öğretir. Dostluklar sizi geliştirir, dönüştürür ve olgunlaştırır. Her derin dostluk, ruhunuza bilgeliğiyle misafir olur. Keskin bir zekâ, dikkatli ve derinlemesine gözlemle yaşamın her anına odaklanın. Her zaman sağduyulu hareket ederek, yaşamın içinde ışıkla gizlenen karanlığın da farkında olun. Kötü niyetleri çevrenizde bulundurmayın, çünkü kötü niyet tüm güzellikleri zehirler sinsice. Niyetinde iyiliği ve güzelliği barındıran her ruh, yaşamınıza ayrı güzellikler katar. Niyeti güzel olan ruhlarla yolculuğunuzu aydınlatın.

Akıllı yaşama sanatında ustalığınızı, yaşadığınız çağın tüm imkânlarından faydalanarak taçlandırın. Düşüncelerinizi ve hayallerinizi ise özgünlüğünüzle harmanlayıp, çağın ilerisine taşımayı ihmal etmeyin. Bilgeliğin zarafetiyle; anlamlı, zekice ve hayranlık uyandıran deneyimlerin insanı olun. Deneyimlerinizdir sizi büyüten, geliştiren ve olgunlaştıran. Deneyimlerinizdir sizi siz kılan. Asla sıradan düşünmeyin, sıradan konuşmayın ve eylemlerinizde sıradanlığı kendinize yakıştırmayın. Özünde ve sözünde açık olan, ilişkilerinde vefayı ilke edinen, dürüst kişileri yakın çevrenizde bulundurun. Şahsınızı ilgilendirmeyen ve üzerinize vazife olmayan hiçbir şeyle meşgul olmayın ya da müdahale etmeyin. Güçlü yanlarınızı bilin ve bu güçlü yeteneklerinizi mükemmelleştirin. Zayıf yanlarınızı da bilin ve başkalarının size zayıf yanlarınızla zarar vermesine izin vermeyin. Zayıf bulduğunuz özelliklerinizi, karalılıkla geliştirin.

Yaşamı akıllıca yaşamak emek ister. Yaşama kafa yormayı ve yaşamın içinde anlam arayışı içinde olmayı gerektirir. Yaşamda her etkileşim ayrı bir deneyimdir. Her insan küçük bir dünyadır, dünyamıza misafir olan. Bu nedenle sevgi dolu iletişim, bize farklı dünyaların kapısını aralar. Konuşmanızda sözcüklerin etkili gücünden faydalanın, böylece kalplerin derinliğine sözcüklerle daha rahat ulaşabilirsiniz. Ne başkalarının fikirleri ve sözleriyle çatışma içinde olun. Ne de başkalarının sizinle çatışmasına asla izin verin. Kalplerinin ve zihinlerinin doğal yakınlığını hissettiğiniz insanların, yaşamınıza olan mucizevi gücünden her zaman faydalanın. Yaşam ilkelerinize uymayan hiçbir şeye boyun eğmeyin ve nasıl reddedeceğinizi iyi bilin.

Yaşamda bazı büyük hataların geri dönüşü olmayabilir. Olumsuz bazı deneyimler ruhu derinden yaralayabilir. Bu nedenle tedbirli yaşayın. Sonradan yanılmaktansa, yaşamda kontrolü elden bırakmayın. Her koşulda akıllıca seçimler yapmayı bilin. Cesaretli, kararlı, azimli ve sorumluluk sahibi olun. Her koşulda soğukkanlı ve sabırlı olun, yavaş ve emin adımlarla ilerleyin. Kendinize bazen başarısızlık şansı da tanıyın ki, başarılar kadar başarısızlıklar da ruhunuza katkı sağlar.

Her daim bitmeyen sorularınız olsun. Çocuksu bir merakla, bilginin peşinden tutkuyla gidin. Bilgiyle, aklınızdan kalbinize yıkılmaz köprüler inşa edin. Ardından o köprüden, bilginin ışığıyla ve cesaretle yaşamın bilinmezliğine yürüyün. Tüm korkularınızla cesaretle yüzleşip, sonsuzluğun kudretine teslim olmayı da bilin.  Her ruhun yaşam yolculuğu, öz varlığının hür seçimidir. Bu nedenle, seçimlerinizin sorumluluğunu almayı bilin.

Yaşamın her anı tesadüflere bırakılmayacak kadar değerlidir. Yaşamı akıl, kalp ve ruh bütünlüğüyle yaşamak varoluş gayenizi onurlandırmak demektir. Bilge olanın ustalığı akıllı yaşama sanatında saklıdır. O vakit ne dersiniz yaşamınıza varlığınızla anlam katmaya. Akıllı yaşama sanatında ustalaşmaya ve yaşamda bilgeliğinizle buluşmaya…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

4 Yorum

  1. Şenay Zuhur

    Ruhunda ışığını kaybetmeyen her insan özeldir. Kalplerimizde o güzel ruhların nadide bir yeri vardır. Ruhunuza dokunduysam ne mutlu bana. Sevgi ve saygılarımla…

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir