Yaşam Düşlerinizle Cennettir

Bir garip yolcuyuz her birimiz

Bu dünyadan usulca geçen

Ardından sonsuzluğa göçüp giden

Yaşadıklarımız ve yaşattıklarımız

Bir tek yaşamdan bize kalan

Ne tutunabiliriz ebedi bu yaşama

Ne de tutabiliriz yaşamda sevdiklerimizi

Bir rüya misali yaşanan bu hayatı

Hatıralarımızda bırakabiliriz ancak

Kalben ve ruhen dokunduğumuz her bir canda

Hisler diyarına miras kalırız yalnızca

Devam eder yaşam döngüsü ezelden ebediyete

Nice alemlere yeni başlangıçlarla yolculuk sürüp gider

Sevginin nurudur yolu aydınlatan

Bizi sonsuzluk diyarına taşıyan

Nefretin karanlığıysa yolculuğa sekte vuran

O vakit ara ve bul aydınlığını

Kaybolma karanlığın dipsiz tuzaklarında

Yaşam Düşlerinizle Cennettir

Her insanın doğumla başlayıp ölüm anına kadar devam eden bir yaşam yolculuğu olur. İnsan yaşamda anlam arayışında olan bir canlıdır. Düşünür, hisseder ve sorgular. Düşer ve kalkar. Heybesinde bilgi kırıntılarıyla çıkmıştır meçhul bir yolculuğa. Yürür durur, umut ettiği o son durağa. İnsan, bir garip yolcusudur dünya yaşamının.

Siz hiç sordunuz mu kendinize yaşamınızın anlamı nedir diye… Çok iyi anımsıyorum, ben bu soruyu ilk defa kendime 8 yaşlarımdayken sormuştum. Küçüklüğümden beri gökyüzü hep ilgimi çekmiştir. O yaşlarda hep göğe yıldızlara bakıp, yaşamın sonsuzluğunu düşlerdim. Yaşamda yalnız olmadığımı, sanki yıldızlar bana göz kırparak hissettirirdi. O gün bugündür gökyüzü, yaşam, sonsuzluk, dünyada yaşamın sırrı, evrenin gizemi, yaratılış hikâyesi, ruh ve bedenin gizemi, ölümden sonrası, bilinmeyen insanlık tarihi ve sırlar alemi ilgimi çekmiştir.

İnsanın merak duygusuyla başlar yaşamda anlam arayışı. Merakını daima canlı tutanlar, belki daha çok bilginin arayışına düşenlerdir. Her bilgi sırlar kapısını aralar. Bilgi çoğu zaman da, var olan en acı gerçekleri görmenizi sağlar. Gördüklerini haykırmak isteyen ve eli kalem tutanların kalp sancısını hisseder, kalbiyle ruhu arasındaki o güçlü bağı itinayla koruyanlar.

Ruh anlam yüklediği her deneyimle, yaşamda var olduğunu hisseder. Yaşam amacıysa, ruhun varoluş yolculuğuna anlam katar. Düşünür mü insan, deneyimleriyle nasıl bir katkı sağlar varoluşun ruhuna. Düşünen, hisseden ve sorgulayan her insan bilir ki, yaşama kattığı anlam kadardır kıymeti insanın. O vakit sorun kendinize, yaşama nasıl bir anlam kattınız çıktığınız bu yolculukta.

Yaşam yolculuğunda anlam arayışında olanlardansanız eğer, sorgularsınız yaşamın her anını. Benim gibi düşünen ve hisseden nice insan, eminin dünya yaşamının geldiği bu günleri kalbinde dinmeyen bir sızıyla gözlemlemekte. Farkında mısınız dünya acı çekiyor, acısını hisseden her canla birlikte.

Dünya yaşamına uygarlığımız, neden yaşanası güzellikte anlam katamıyor diye sorgulamadan edemiyor düşünen insan. Doğasıyla dünyamıza, yaşamın tüm canlılarına ve insanlığımıza zarar veren utanılası elem manzaralar; düşünen, hisseden ve sorgulayan insanları derinden etkiliyor. Neden insanoğlu yolculuğunda, tüm varoluşa varlığıyla güzellikler yaşatamıyor diye düşünmeden edemiyor insan. Oysa ki, bu dünya uygarlığımızla birlikte tüm canlılara sunulmuş bir armağan. Her ruhun dünyada bir varoluş gayesi bulunmakta. Kimileri bunun ezelden farkında, kimileri biçare derin uykusunda…

Dünya yaşamını derin duygularla, düşünerek, sorgulayarak ve duyarlı yaşayan her insan yaşama sonsuz saygı duyar. Yaşamı güzel düşlerle kutsar. Yaşama varlığıyla anlam katar.

Önce düşlerde başlar her hakikat. Düşleriniz güzelliklerle doluysa, o düşler yaşamınızda deneyimlerinize yansır. Düşünceleriniz ise deneyimlerinizin zenginliği kadar engindir. Ruh yaşam yolculuğunda; ömrünün her deneyimiyle öğrenen, öğreten ve anlam katandır yaşam deryasına. Deneyimlerinizle dünya yaşamı varlık bulur. Deneyimlerinde aydınlığı seçenler ve karanlığı seçenler vardır yaşamın içinde. Aydınlık ve karanlık yaşamda daima farklı yollarıyla karşımızdadır. İnsan, ruhunun kudretiyle ve hür iradesiyle karanlığa meydan okuyandır. İnsan, insan olmanın güzellikleriyle nurunu açığa çıkartandır.

Düşlerinde, hislerinde ve deneyimlerinde aydınlığı tercih edenlerin varlığıyla yaşam hepimize aydınlıktır. Dünya sahnesinde ne yazık ki, karanlığı tercih edenlerin varlığıyla yaşam hepimize karanlıktır.

O vakit sorun kendinize, yaşam sizin için ne anlam ifade ediyor. Gökyüzünü sarmış karanlık bulutların gölgesinde, uygarlığımız hangi düşlerin umudunu taşır kalplerde. Bakmaz mısınız gökyüzüne, yıldızlar süslemiş gök kubbenin gerdanını. Göz kırpar hakikat, insanoğlu bir daha düşün diye…

Adem ve Havva ile başladı derler bu yolculuk Aden Bahçesinde. O gün bugündür yolculuk devam eder, ezelden aradığı cennetine.

Yaşam yolculuğumuz, tüm insanlığın ve canlıların düşleriyle cennettir her birimize. Düşlerinize cennet tohumları ekmeniz temennilerimle. Yolunuz aydınlık ve anlam arayışınız bol olsun.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir