Bir Anlam Krizi: Hastalık

Farkındalıktan yoksunluk, yazgısal bir yaşam döngüsü serer önümüze

Aydınlanmış olmaksa, özgür kılar zihnimizi

Hür düşünmek her anımızda, sonsuz olasılıklar sunar yaşantımıza

Yaşamın ve kaderin sırrını arayanlardan olanlar

Kendi varlığında bulur bütün yanıtları zamanlıca

Hayatın her devri ayrı sorular getirir karşımıza

Ardından bekler yanıtlarını sabırla

Bir Anlam Krizi: Hastalık

Yaşam döngümüzde bir anlam krizidir hastalık. Yaşamımıza ayna tutar ve anlam arayışına sürükler ruhumuzu. Yanıtlarıysa yine kendimizde saklıdır. Yaşanan her kriz, gücümüzü arttırır ve farkındalık kazandırır.

Hayatımıza ansızın giren hastalıklar, bazen uyum ve dengemizi bozabilir varlığıyla. Her hastalığın kendine özgü bir dili vardır. Hastalıklar hayatımıza girdiğinde, bencilce kendi doğasını yaşatır bize. Yönümüzü değiştirebilir ya da yetersizlik hissettirebilir. Gücümüzü, umudumuzu ve cesaretimizi sarsabilir kimi zaman. Bizi derin uykumuzdan uyandırır.Yaşamı yeniden sorgulamamızın vesilesi olur.  Kendi sorularını sorar her hastalık üslubunca. Yanıtlarını sabırsızlıkla bekler ardından.

Hayatı; doymak bilmeyen arzu ve ihtiraslarla, yıpratıcı duygu ve düşüncelerle, uyumsuzluk içinde yaşıyorsak eğer, hayatın akışı içinde bozulur dengemiz. Dengenin bozulması, olası hastalıkları davet etmektir hayatımıza. Hayatı; sevinçle, minnet duygusuyla, esenlik içinde ve dengeli yaşıyorsak eğer şifa kaynağıdır ruhumuza ve bedenimize. Sağlıklı olduğumuz her gün,  iyilik hali hissettiğimiz her gün, minnet duyduğumuz her gün bir armağandır ruhumuza. Hastalıklarsa, hayatımızın her anının ne denli değerli olduğunu hatırlatır ansızın. Yaşamın anlamını derinliğine düşünmemize neden olur.

İnsan yaşamının her anını anlamlı kılabilir farkındalıkla. Koşulsuz sevgi, kanaat, uyum ve denge, öz farkındalık ve duyarlılık yaşamın her anında anlam arayışımızda rehberimizdir. Hastalık gibi durumlarda ise, bir anlam krizi yaşanır hayatımızda. Var olan krizi yönetmedeki başarımız, azmimize ve farkındalığımıza bağlıdır. Kriz anında dengeyi korumak, var olan hastalığı doğru ve farkındalıkla yönetmek önemlidir.

Hayatımıza giren her hastalık, dönüşümümüz adına bir davettir. Bizi, sahip olduklarımıza farkındalık kazanmamız için uyandırır. Bütün dikkatimizi kendimize yönlendirmemize neden olur. “Ruhunun, zihninin, bedeninin, organlarının, hücrelerinin, duygu ve düşüncelerinin farkında ol!” uyarısında bulunur her şekilde.

Bedenimizin muhteşem bir tasarımı, ahengi ve güçlü bir hafızası vardır. Matematiksel bir dili, ritmi ve hücresel düzeyde farklı titreşimde frekans düzeyi vardır. Hastalıkların olası nedenleri hayatımıza girmiş olsalar da, içsel kaynaklı bir sistemin izni olmadan hastalık olarak hüküm süremezler. Tesadüf diye bir şey yoktur aslında, hiçbir şeyde. Mutlaka kendi sisteminde planlı bir işleyiş mevcuttur. Dışarıdan hayatımıza girmiş olan bir hastalık tehdidi, iç dünyamızdaki bir denge ve uyum sorununu bize gösterir ve birçok uyarıda bulunur aslında: “Farkında ol!”, “Kendine dön!”, “Kendinde olanı tanı!”, “Uyum ve denge içinde ol!” ve “Kendini sev, önemse!” uyarılarını yöneltir bize.

Her hastalık bir çözümsüzlüğün, bozulan bir dengenin, uyumsuzluğun bir sonucu olabilir elbette. Yaşamımızın akışında iyilik halimize bir tehdit oluşturur neticede.  Hayatımızda hissettirdiği ağırlıkla, kendi sorularını sorar birbiri ardına. Soruların yanıtlarını kendimizde aramamızı bekler bizden. Hayatımızı yeniden gözden geçirmemize, var olan sorunlara çözüm getirmemize vesile olur bir anlam krizi olarak hastalık. Krizi doğru ve etkili yönetmekse, umudumuza ve kararlılığımıza bağlıdır. Sevgi dolu hayat anlayışı, pozitif duygu ve düşünceler içinde olma arzusu, umudu ve cesareti korumak sağlık için önemlidir. Önce sağlıklı olmanın kıymeti kalpten hissedilmelidir. Hayatta, değeri kaybedilmeden bilinmesi gereken yegâne kıymetimizdir sağlık.

O vakit samimiyetle sorun kendinize: Sağlıklı olmak ve sağlığınızı korumak adına hayatı nasıl yaşıyorsunuz? Düşüncelerinizi nasıl kontrol ediyorsunuz? Yaşam enerjinizi nasıl yeniliyor ve nasıl değerlendiriyorsunuz? Kaygı yaşatan durumlarda sorunlarla baş etme stratejileriniz neler? Her koşulda hislerinizi ve tepkilerinizi kontrol altında tutabiliyor musunuz? Düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırıyor ve gerektiğinde sağlık profesyonellerinden danışmanlık alıyor musunuz? Doğru ve etkili nefes aldığınızı düşünüyor musunuz? Sağlıklı ve yeterli beslenme alışkanlığınızın olduğunu düşünüyor musunuz? Uyku ritüelinize hak ettiği değeri veriyor musunuz? Bedeninize, zihninize ve ruhunuza yeterli saygıyı duyuyor musunuz? Yaşamda varoluşunuzu onurlandırıyor musunuz? Kendinizi ve bütün canlıları koşulsuz sevebiliyor musunuz?

Sağlıkla, umutla ve koşulsuz sevgiyle kalın. Kriz yaşatmasın asla hastalıklar hayatınızda.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir