Gerçekliğinize Keşfe Çıkın

Sorarım size gerçekliğinize keşfe çıktınız mı bu yaşam yolculuğunuzda? Kalabalıkların gürültüsünden uzaklaşıp, içsel dünyanıza seyre dalmak gerek önce usulca. Kendine dönmek, ruhunun sesini dinlemek, bilinçaltının gizemli dünyasını ziyaret etmek ve kendinle tanışmak gerek bu keşif yolculuğunda. Kendini tanımak için önce yüzleşmek gerek benliğinin yansımalarıyla. Ruhunuzun saklı anılarını, sezgilerinizle aralamak gerek ardından. Sonra gözlemci koltuğuna oturup, gönül gözünüzle izlemek gerek zaman ve mekânın tüm illüzyonlarını. Bütün tutunduklarınızdan azat olup, hiçlik deryasına karışabilir misiniz peki? Nedir gerçekliğiniz hiç düşündünüz mü? Bu yaşam sahnesinde nedir yaşam gayeniz bilir misiniz? Hangi ruhsal akitlerinizle indiniz bu düşler diyarına?

Gerçekliğinize Keşfe Çıkın

Yaşamın her zerresinin farkında olmak ve farkındalıkla yaşamı onurlandırmak, bizi bilgeliğe taşıyan adımlarımızdır. Düşe inip düşler sahnesini deneyimlemek, deneyimlerimizle öğrenmek, düşüncelerimizde hâkimiyet ve ektiğimiz duygu tohumlarını sevgiyle dönüştürmek ruhsal yolculuğumuzun hasadıdır. Yaşam yolculuğumuz, ruhsal gelişimimiz için deneyimler deryasından öte değil aslında. Ruhun gizemli dünyasına girerek doğasını anlama çabasında olmayla başlar yolculuğun keyfi. Ruhunun sesiyle yaşama eşlik edenler, sonsuz yaşamın ezgisiyle usulca yürürler bilgelik yolunda.

Her ruh yaşamda anlam ve doyum hissinin arayışında olur. Yaşamda doyum hissettiğimiz her an bize mutluluğun kapılarını aralar. Yaşamın anlamını keşfetmek ve yaşam amacımızı netleştirmek, ruhumuzun en değerli hazinesidir. Çocuksu bir merakla başlar, soruların sihirli dünyasına yolculuk. Sorular yolumuza ışık tutar. Yanıtlarını bulduğumuz her soruda, önümüze nice yollar çıkar. Biz o yolları özgür irademizle seçenleriz. Biz o yolları nicedir yürüyenleriz.

Nedir sizin için yaşamın anlamı hiç düşündünüz mü? Neler yaşamda doyum hissinizi arttırıyor? Hangi yaşam amaçlarınız, tutkunuzu besliyor? Sizi bu yaşamda neler mutlu ediyor? Yaşamda sahip olduğunuz hangi değerleriniz için şükrediyorsunuz? Yaşamda varlığınızla nasıl bir dünya inşa ediyorsunuz? Kendinize cesaretle sorduğunuz her sorunun yanıtları sizde saklı. Yeter ki kendinize içtenlikle soru sorun! Ardından durun ve etraflıca düşünün. Peki, siz kendi gerçekliğinize keşfe koyulmayı hiç arzuladınız mı?

Bizler ruhsallığımızı deneyimlemek için mi yaşam bulanlarız? Yoksa bu yaşamda ruhsallığımızla, insan olma deneyiminde olanlar mıyız? İnsan her zerresiyle, var olan kudretinin ne kadar farkında? Ruhsal varlığına giyindiği beden kıyafetinden öte olan varlığıyla, insan yaşamda neyin arayışında? İnsan kendini ne denli doğru tanımakta?

Kendini tanımakla başlar, yaşamda anlam arayışı. Kendini tanımak için, önce içsel dünyasına yolculuğa koyulmalı insan. Kendine dönmek, ruhun sırlı dünyasına tutkulu bir yolculuktur. Kendine dönmek, bilinçaltının gizemlerini keşfe koyulmaktır. Kendine dönmek, saklı potansiyelini arayışa çıkmaktır. Kendiyle buluşmuş olanların, yaşamla olan dansı da elbet daha uyumludur. Mutluluk denilen kavramın mayasında, yaşamla uyumu yakalamak vardır. Özüyle buluşan insan, mutlu olmanın sorumluluğunu da eline almıştır. Özgür iradesini kullanabilen insan, deneyimleriyle daima gelişim çabasındadır. Hayat yolculuğu gelişim, değişim ve dönüşümün bize sunduğu deneyimlerle, olgunlaşma serüvenidir esasında. Her insan, kendi yaşam serüvenin kaptanıdır.  Her insan, ruhsal olgunluğunun bakiyesiyle hakkınca yol alandır.

İnsan yaşamda tüm eylemlerinde özgür irade gücüne sahiptir. Potansiyelini en iyi şekilde ortaya koyan ve tüm eylemlerinin sorumluluğunu taşıyabilen insan, varoluşunu da hakkınca ortaya koyar. İnsan bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal boyutlarıyla varoluş gösterebildiğinde, yaşamla ahenk içinde dans eder. Her insan önce kendiyle mutlu olabilmeyi başarabilmeli. Kendiyle mutluluğu yakalayanlar, anlamlı ve doyumlu bir yaşamla onurlandırır varlığını. Bu yaşam sahnesinde her ruh varlığı, kendi imzasını atar deneyimlerine. Her deneyim, insanı ruhsal yolculuğunda ileriye taşıyorsa anlam taşır.

Yaşamında sahip olduğu tüm değerler için şükürde olan insan, sonsuz mutluluğu da kendinde arar. Yaşamda doyum sağlayacak amacı yakalayanlar, huzuru kendi içinde bulanlardır. Kendine olan saygıyı sağlamlaştıran ruhlar, koşulsuz sevgiye çapa atanlardır. Yaratıcılıkla tüm sorunlarına çözüm bulur ve umutla geleceğe yürür mutluluğun sırrını bulanlar. İçselleştirdiği değerlerini yaşamına yansıtabilen ruhlar, yaşamda dengeyi yakalayanlardır. Yeri geldiğinde yaşama dair mizahi bir bakış açısı kazanmak, yaşam sevincini besler. Yardımlaşma, birlik bilinci ve başkalarına şefkat duygusu, ruhun maneviyatını güçlendiren en nadide değerlerdir. Cesaretle zorlukların üstesinden gelebilmek, tüm yaşam alanlarını dengelemek yaşamda iyilik hissini arttırır. Yaşamda sonsuz huzuru yakalayan ruhlar, bilgelik ateşiyle yanıp kendi küllerinden yeniden doğanlardır.

O vakit sorun kendinize. Nedir mutluluk sizce? Ne olsa yaşam yolculuğunuz daha iyi olurdu? Huzur sizce ne demek? Huzuru nerede arayanlardansınız? Hangi değerlerinizle yaşamınızı onurlandırdınız? Gelecek sizin için ne anlam taşıyor? Siz geleceğe hangi umut tohumlarını ektiniz? Hangi sorumlulukları üstlendiniz, yaşanılası bir dünya için? Hangi deneyimleriniz, sizi bilgelik makamına taşıdı? Yaşamın sonsuz bilgi deryasında, ruhunuzu ve zihninizi hangi bilgilerle donattınız? Bilginin gücüyle şaha kalkmış bilincinizle, hangi hakikatlere gözünüzü açtınız? Ya şimdi uyanmış bilincinizle, nasıl bir dünya sahnesi izlemektesiniz? Nedir gördüğünüz hakikatler? Gelecek olan zaman, size hangi hakikatleri fısıldar? Kendi gerçekliğinize dair neleri keşfettiniz?

Bizler, gelecek olan yarınları bugünden inşa edenleriz. Bilgelik yolunda olsun yaşam yolculuğumuz. Uyanmış bilinçlerle, aydınlık olsun yarınlarımız. Kendi gerçekliğimizde arayalım sonsuz huzuru.

https://senayzuhur.com/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Tali
Yönetici
8 Ağustos 2022 16:45

en az üç kere okunması gereken bir yazı. biz insan çocukları bu hayatta en çok kendimizle karşılaşmaktan ve kendimizle yüzleşmekten korkarız. o kadar çok çalışma yaparız ki kendi gerçekliğimizi bulmak adına, başarısız olma oranımız her zaman daha yüksek oluyor. Hakikatimizin sorgusunu yaparken bir yargıç gibi suçlayıcı davranıp, infazımızı acımasızca vermemiz de diğer ahmak yanımızı gösteriyor. Farkında olanlarla ve bilenlerle bir yolculukta olmanın güzelliğyle, emeğine sağlık Şenay Zuhur

Gülay Şimşek
Gülay Şimşek
9 Ağustos 2022 00:47

Ne güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık. Mutluluk bence kendimi bilmek ve tanımak. Sevmek. Kısacası yaşamak. Sebepsiz içimden gelen his, huzur ile beraber hissettiğim. İçsel bir ruhsal doyum hali.
Sevgi, Huzur, Mutluluk hepsi içimde, tarif edilemeyen ancak hissedilen bir hal. Huzuru içimde bulunca, dışarıda gördüğüm doğa ve onun verdiği huzur ile aynıyım.
En büyük keşfim bir ruh olduğuma aymam oldu. Bedeni olan bir ruhum ve yolculuğum sonsuz. Vazifelerim var elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Sevgiyi keşfettim en derinlerimde. Unuttuğum Öz’ü buldum. Çok şanslıyım ve zenginim bu yönde şükürler olsun. Sorularınızla ne güzel farkındalık kattınız sağ olun.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x