Detaylarda Kaybolmak

Merkür Başak Burcunda

Düşünme yetimiz ve zihinsel yapımız (Merkür) en derinlerdeki görmekte zorlandığımız detayları anlamak için Başak Burcunda seyrüseferine başladı.

Detaylarda Kaybolmak - Merkür Başak Burcunda

Başak Burcuinsan’ burcudur ruhaniyeti/ezoterisi ‘varlığın’ en mükemmel şekliyle öz’ündeki hakikati koruyarak dünyevi normlara layıkıyla aktarılmasıyla ilgilidir. Tam karşısında Balık Burcu olduğu için ruhun maddi aleme tecellisi tam olmalıdır ilahi olanın günlük pratiğe (zuhurat) oturtulmasıdır süreklilik sever. Teoriyi pratiğe dökerek hakikatini gerçekleştirir. Atıl gereksiz ve işe yaramayan her şeyden kurtulmak ister. Yine Balık tesiriyle gerek mental gerek duygusal gerek dünyevi olarak olayların iç yüzünü algılar durumu ayrıştırır çözer sindirir sonra doğruyla birleştirir. Bu sebeple sağlık ve şifa ile ilgilidir. Didik didik eksiği arar bulur düzeltir. Kimi Batı ve Karma bakış açıları Başak için ‘köle’ der ben asla katılmıyorum. Öz’ündeki ilahi şefkati dünyaya aktararak iyileştirir. Mental olarak simyacı olduğu için düşünce şeklini düzeltir duygularını ve kendini eğriyi doğruyu ayıklayarak tespit eder dönüştürür. Başak Burcu titizliği olmasaydı mesela aşı bulunamazdı. Bu yüzden Merkür (akıl) Başak Burcunda yücelir. Tasavvufi Astrolojide ‘Sümbüle Burcudur’ dişil enerjinin sorun çözen, iyileştiren tarafını anlatır.

Merkür tarafsızdır sadece düşünür bulunduğu burcun ruhaniyetine göre davranır, Başak Burcunda aşırı detaycı anlamadığı şeyleri anlamak için uğraşır. Doğru yolu bulmak için çalışır didinir pes etmez aşırı çalışkan Başak toprak gurubunda ve dişil bir enerji olduğu için fikirlere yön verir evirir çevirir fayda odaklıdır değişkenliği dolasıyla uyum sağlar titiz düşünür pürüzlü şeyleri içsel olarak kabul etmek istemez içine sindiremez her şey net ve temiz olsun ister emin olmak ister berrak olmak ister bunun için uğraşır.

Aklı selim, analitik, faydacı, yüksek konsantrasyonlu ve sağ duyulu bir burçtur Başak Burcu bu özelliklerinden dolayı düşünme yetimizin enerjisi Merkür bu burçta en verimli yöneticidir. Bulur, yapar, çözer, icat eder, keşif yapar, anlar… Teoriyi pratiğe dökmek için gereken her şeyi temin eder. Çok sert açıları yoksa saftır sterildir etrafındaki her şeyin de böyle olmasını ister. Mükemmeliyetçilikten dolayı aşırı derece iğneleyici ve rahatsızlık verene kadar eleştirir. İçsel olarak aradığı, düşündüğü ve istediği şey aslında ‘en mükemmelini’ bulmaktır.

Bu mükemmeli hep dışarıda arar etrafında arar başkalarında arar bu istediği mükemmelliği ama bulamaz çünkü yoktur aradığı bu mükemmellik kendi bir üst versiyonudur (öz’üdür) bunu anlayamaz. Aslında bütün işi ‘ilahi doğruları/oranı verimli fikirlerle madde dünyasına aktarmaktır’. Göksel bilinci (öz) yeryüzüne taşıyan Merkürün bu burçta yücelmesi burdan gelir ama farkında değildir. Bunu bu şekilde anlayıp dışarıya değil kendine odaklanıp kendini eksikliklerini düzeltip tekamülüne destek vermesi gerekirken nefse (yeryüzü bilinci) düşer ve etrafındakilere karşı aşırı eleştirel olduğu için tepki alır, uyarı alır ve aşırı detaycılığı yüzünden de bir türlü karar veremez dengeye gelemez sürekli endişeli bir zihinle yaşar.

Bu süreci hayra çevirmek istiyorsak hayatımıza çözmemiz gereken meseleleri ele alıp detayları ayıklayarak kaybolmadan aklı selim bir şekilde daha bütünsel düşünerek masaya yatırıp faydalı çözümler üretebilir ve hayata geçirebiliriz.

Bu süreçte yıldız haritamızda Başak burcu hangi evimizi kesiyorsa o evin hayatımızdaki konuları hareketlenip aktifleşir.

Merkürün Başak Burcundaki frekans salınımı hayırlara vesile olması dileğiyle…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x