Dinlemeyi öğrenmek

İşte Bütün Mesele Bu!

Hiç kimse senin gözünden göremez! Senin gördüğün sana özeldir. Tıpkı denizin üzerine yansıyan güneş ışınlarının sana ne hissettirdiğinin yalnızca sende bıraktığı etki gibi. Bazılarımız gözlerini kısarken bazılarımız özellikle seyreder. Hayatta böyledir işte! Olaylara bakış açımızdaki farklılıklar bundandır. İnsan yalnızca baktığı kadar görebilir ve yalnızca duymak istediği kadar duyabilir. Görmek istemeyene ne yaparsanız yapın gördüremezsiniz. Duymak istemeyene ne yaparsanız anlatamazsınız kendinizi. Dünyanın en güzel kelimelerini de seçseniz, dünyanın en güzel sesine de sahip olsanız nafile…

Hepimizin zaman zaman ikili ilişkilerinde yaşadığı problemdir bu. Peki asıl sormamız gereken soru nedir?

‘’Hangimiz gerçekten ilk önce kendini anlatmak yerine ilk önce karşımızdakinin hislerini anlamaya çalışıyor? ‘’

Burada kilit soru bu bana göre. Anlatmaktan daha çok ilk önce dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Biz daha baştan hemen haklılığımızı ispatlama çabasına girerek ilişkimizi değersizleştirmeye başlıyoruz. Daha karşımızdaki kendini ifade etmeye başladığı dakikada geçmişten gelen birikimlerimiz büyük bir tsunami yaratıp savunma duvarı inşa etmemizi sağlıyor. Daha karşımızdakinin cümlesi bitmeden ne söyleyeceğimizi düşünmeye başlıyoruz. İnanın en büyük iletişim problemimiz bence bundan ibaret.

Düşünsenize gerçekten karşınızdakini anlamaya yönelik sakin bir ses tonuyla seni gerçekten çok iyi anlıyorum deyip cümleye başladığınızda ve sana böyle hissettirdiysem vs.… şeklinde devam ettiğinizde hangi anlaşmazlık çözüme kavuşmaz? Hangi öfkenin ateşi suyla kavuşmaz? Ama hepimiz yangına körükle gitmeye bayılıyoruz. İlk önce kendimizin anlaşılmasını bekliyoruz. İlk önce ben! İlk önce o anlasınlar vs. vs. Sonuç ne oluyor? İki öfke patlamasıyla ortalığa ateşe vermiş ya da her şeyi anlatmaya çalışmaktan bıkmış usanmış, yorulmuş, kendi kabuğuna çekilip, sessizlik diyarında yalnızlaşmış iki yabancı insan ortaya çıkıyor. Sonra bir şeyler kendi kendine düzelsin diye beklerken tükenmiş ilişkiler meydana geliyor.

Bir de nedendir bilinmez çoğumuzda sanki karşımızdaki insana karşı haklı bile olsak, kendini bir şekilde kötü hissetmesine sebep olduğumuz halde değer verdiğimizi hissettirirsek sanki kendimizden bir şeyler kaybederiz gururu var. Hemen müthiş bir savunma kalkanı çekerek karşımızdaki ne hissederse hissetsin ben haklıyım soğukluğu… Samimiyetten daha ötesi olmadığına inanıyorum. Her ne kadar haklı bile olsak bir şekilde karşımızdaki bunu kötü algıladıysa ilk önce bu algıyı nasıl yok edebiliriz diye düşünmemiz daha sağlıklı olmaz mı? İyi niyeti hisseden hangi insan yelkenlerini suya indirmez ki?

İkinci adım ise biraz zaman tanımak olmalı. Çözümlenemeyen bir problem varsa ortada olayların soğuması için her iki tarafta biraz zaman tanımalı birbirine. Ama bunun günler de sürememesi gerekir. Sonuç olarak sessizlik en büyük psikolojik şiddettir. Bu katlanılamayan, yıpratan, gereksiz saçma sapan bir zaman dilimi olur bana göre. Ama ilk sorunumuz olan dinlemeyi öğrendiğimiz takdirde belki de olayların soğumasına hiç ihtiyacımız kalmayacaktır bile…

Duygularınızı hissettiğiniz gibi karşı tarafa hissettirmek sizi güçsüz yapmaz. Tam tersi duygularını yansıtabilmek, değer verdiğini hissettirebilmek cesaret ister ve herkes tam anlamıyla hissettiğini yaşayamaz da hissettiremez de… Fakat yapabiliyorsanız duygularınızı yansıtmaktan korkmayın! İkili ilişkilerde olayların çözüme kavuşmasındaki en büyük kilit nokta gerçekten karşınızdakini dinlediğinizi hissettirdiğinizde ona ne kadar değerli olduğunu da hissettireceksiniz. İşte o zaman her iki taraf da birbirini gerçek anlamda anlamaya başlayacaktır.

Daha çok birbirimize sevdiğimizi hissettirebildiğimiz, dinlediğimiz ve konuşmaktan korkmadığımız günler dileğiyle…

Bu arada sizlere güzel bir haberim var. Yazılarımı takip edenler bilir. Kişisel gelişim, farkındalık, ilişkiler, aşk, sevgi kısacası hayata dair yazdığım yazılarımı derlediğim ve hayatınızı bir nebze olsun güzelleştireceğine inandığım ve hayatın güzelliklerle dolu olduğunu yansıttığını düşündüğüm ilk kitabım PUSULA ÇIKTI!

Şimdi Tüm Seçkin Kitapçılarda Satışta!

Kitabımı incelemek isterseniz, satın alabileceğiniz birkaç linki aşağıya bırakıyorum. 😊

Ayrıca yazılarımı ve paylaşımlarımı takip etmek isterseniz instagram sayfam: @gmzeokutan hesabını takibe almayı ve kitabımı satın aldığınız takdirde benimle paylaşmayı unutmayın lütfen! 😊

Sevgilerimle

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x