Gama dalgaları ve bilinmeyenleri

Düşüncelerimizi üreten beynimizde, milyarlarca nöron birbirleriyle sürekli bir komünikasyon içindedir, birbirlerine  beynin bir ucundan diğer ucuna elektrik impulsları gönderip alırlar. Bir beyin dalgası tanımı, beynin aktivitesini tarif etmek için kullanılır. Her beyin dalgası belli bir frekansa sahiptir ve frekans döngüsünün hızına bağlı olarak, bizim herhangi bir andaki halimiz ve ne hissetiğimizle ilişki içindedir.

Uyurken bile beyin farklı frekanslarda işleyiş gösterir. Uyanık olduğumuz durumlar Beta beyin-dalgası durumudur, normal bilinç ve  farkındalık halidir. Delta frekansı, frekansların en yavaşı ve en derin, rüyasız uyku halindeki beyin dalgasıdır. Teta, derin meditasyon ve Alfa ise dinlenme ve gündüz rüyaları dediğimiz hayal kurma ve hafif meditasyon evreleridir. Bunlar en çok üzerinde durulmuş beyin dalga frekanslarıdır.

gamma-dalgalari-bilinmeyenleri

Peki, ya Gama dalgaları?

Daha önceki bir yazımda Teta dalgalarını ele almıştım. Bu yazıda az bilinen veya üzerinde çok durulmamış Gama dalga boyunu inceleyelim şimdi.

Bu dalgaların frekansı (40 Hz-70 Hz) son derece hızlıdır ve bilim adamları tarafından uzun süre dikkate alınmamış, fakat önemsenmediği için değil, beynin önemli bölümleri ile ilgili ilişkisini tam fark edemediklerinden göz ardı edilmiştir.

Kendinizi tamamen mutlu hissettiğinizde ya da bütünüyle olağandışı bir tecrübeyle kutsandığınızı düşündüğünüzde, işte o zaman zihninizin ihtiyacı olan Gama dalgaları üretimini yaratıyorsunuz demektir.

Sizin bilişsel (idrak) işleviniz ile Gama dalgaları arasında ilginç bir bağlantı vardır. Konsantrasyon anlarınızın tepe noktaları ve  en yoğun odak durumlarınız, beyninizin bu dalgaları ürettiği zamanlardır.

Diğer bir deyişle, bu dalgalar, sizin en iyi hallerinizde, en iyi olduğunuzda, kendinize kim olduğunuzla ilgili bir içe-bakıştır!

gamma-dalgalari

Zihnin Gama dalgaları üretmesi, kişiye öncelikle, tam zihin kapasitesini kullanabilme yeteneği avantajını sağlar. Gama dalgaları beyinde ileri geri hareket ederken, beyin nöronlarını etkileyerek çalışır. Bu tıpkı, bir süpürgeyle dalgalanan taşları süpürmek gibidir. Süpürenler ne kadar hızlı ise, dalgalanan taşların önünde, fırlatılan taşların hızını ve virajları o kadar çok manipüle edebilirler. Sahip olduğunuz her düşünce fırlatılan bir taştır. Geri durumu da aynıdır.

Beyniniz bu dalgalardan yeterince üretmediğinde, zihniniz size bir dizi alışık olmadığınız şu mental durumları yaşatır:

. Geri-bildirim ve hatırlama gerektiren öğrenim güçlükleri,

. Kısa süreli ve uzun süreli hafıza sorunları,

. Günlük hayatınızda etrafınızda olup biten bilgiyi işleme problemleri.

Sosyal gereksinim sebebiyle artık sağlanabilir bilgiyi değerlendirmenin artan önemiyle beraber, üretilen Gama dalgaları seviyesini maksimize etme gerekliliği, her bir anda başarı için ihtiyaçtır.

Bağlantı açıktır: yüksek seviyedeki Gama dalgaları direkt olarak yüksek IQ dereceleri, daha fazla istek ve mükemmel hafıza ile ilgilidir.

Daha düşük seviye Gama dalgaları ise, düşük zeka sevİyeleri, daha az istek ve hatta kendini kontrol etme zorluğu ile yakından ilgilidir.

Medikal alanda Gama dalgalarının kanser tümörlerini küçülttüğü veya yok ettiği vakalara rastlanmıştır.

Yüksek duyu algısı, koku, tat, keskin görüş, hassas duyma yeteneği yine Gama dalgalarıyla doğrudan bağlantılıdır. Çünkü Gama durumunda beyindeki dalga frekans hızı ne kadar fazla olursa, doğal olarak nöronlar arası alışveriş o kadar çok sağlanmaktadır. Öğrenmeyi ve algıyı çabuklaştıran, mutluluktan alınan keyif derecesini, yenilen ve içilen şeylerin tadını en iyi seviyede hissettiren Gama dalgalarının hızıdır.

Özetle, Gama dalgaları, bizim en iyi halimizi bize gösteren beyin durumumuzdur.  Öyleyse, Gama dalgalarından daha çok faydalanmak için neler yapabiliriz?

Bilinç farkındalığımızı ve konsantrasyon gücümüzü artırmanın en iyi yolu, yine içimize döndüğümüz, derin  hayal ve imajinasyon meditasyonları ve beyin jimnastikleridir. Tibet Rahipleri toplu meditasyonlarda Gama dalgalarının nasıl arttırılacağının örneklerini göstermişlerdir.

Odaklanma, enerji yükseltme, yaratıcılık, keyif ve üst derecede bilgi edinme kapasitesi ile doğrudan ilişkili olan Gama dalgaları hakkında  yardımcı kaynaklar ve internet linkleri de mevcuttur.

Daha yaratıcı, daha farkında ve daha verimli biri olmak için.. Haydi, Gama dalgalarında sörf yapmaya!!!

Benzer yazılar

4 Yorum

  1. Ruya S. Uğurlu
    Ruya S. Uğurlu

    Aslında yazımın içinde var bu sorunuzun yanıtı..Konsantrasyon ve düşünce gücünü arttırma, enerji yükseltme, negatif ruh halinden arınma, vs.:)

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir