Geçmişi dert etme

Geçmişi hiç dert etmeyeceksin, çünkü, geçmiş bu gün için geçti artık, sadece geçmiş bir rüya gibi sende iz bırakmış olacaktır. Hani bazen rüyalar çok güzeldir sürekli hatıralarda kalır, bazıları da korkuludur tüyler ürperticidir.

Geçmişinde insan için öyle bir anıdan başka hiçbir faydası yoktur. O halde en doğrusu, bireyin kendisini hep yeni doğmuş sayması en doğru yaklaşımdır demek yanlış bir tespit değildir. Bu anlamıyla her yeni gün ne istediğini, nasıl davranılması gerektiğini, neler yapmasının doğru olabileceğini, kesinlikle kendisine söyleyecektir. Önce yaşamın içerisinde kendisi ile alakalı her ne yapıyorsa kendi içindeki netliği sağlamalıdır insan. O halde ne ile meşgul isen, kendi işinden mutlaka zevk almanı başaracak düzeye kendini taşıyacaksın.

Yaptıklarının başkaları tarafından anlamlı kılınması için, sende mutlaka başkalarının yaptıklarına önce değer ve anlam vereceksin, o zaman yapılanların doğrusunu yanlışını daha kolay seçebilirsin. Belki de bazen en küçük şey senin canını sıkabilir, karşılaştığın can sıkıcılığının sebep ve sonuçlarını net olarak kendi içinden sorgulayarak tanık olduğun olguyu daha net tanımış olmalısın ki ona karşı görüşlerinden de berrak davranışlar ortaya koymalısın. Devam ettiğin ve devam edebileceğin yaşamın herhangi bir diliminden sorunu kendinle birlikte taşımadan, yaşamakta olduğun gününü gün edeceksin. En önemlisi, hiç kimseden nefret etmeyip, yarını var olmaya bırakacaksın.

geçmiş

O zaman bilirsin ki sadece tanık olduğunu ve yaşamın girdaplarında tanıklık yaptığın olay ve karşılaştığın olguların tamamını sen istediğin için olmakta ve bunlarla karşılaştığında da tanıklık yaparak deneyimleyip tecrübe edeceksin olacakları. Varoluş sebebin bunun içindir bilmelisin. İstiyorsun, karşılaşıp tanık oluyorsun, deneyimleyip tecrübe ediniyorsun. Başka bir anında erkarne olarak evrimini ancak bu şekilde tamamlamış oluyorsun. Aksi takdirde, doğup, gelişip dönüşmen başka nasıl tarif edilecekki.

Sorunun kendi kulvarlarından dışarıya atarak gelişim ve dönüşümü sadece bazı sebeplere bağlamak evrimi gerçekleştiremez. Sadece dönemsel olarak gelişini bir şeylere bağlayıp, giderken de neden geldiğinin veya neden gittiğinin sadece gelmene sevinenlerin ve gitmiş olmana bazılarının üzülmesinin dışında başka bir şey olmaz…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir