Aynalar

Bitmiştir hükmü eskimiş olanın. Zamanını beklemiş her ne varsa, serer önümüze hakikatini. Uyanmış zihinler sorgular yaşamda çoğu şeyi. Bizi bugünlere taşıyan tutumlarımız her neyse, ayna olur yansıtır tüm değerlerimizi. Önce kendimize dönüp düşünme zamanı gelmedi mi? Derinlemesine düşünüp, kendimizi bilme zamanı değil mi? Hızlanmış döngüsüyle yaşam çarkı, çıkartır karşımıza zorlu sınavlarını. Çalışır tüm aynalar, yansıtır bize saklı yanlarımızı.

Aynalar

Yaşam sahnesi nice oyunlar sergiler biz insanlığa. Her birimiz, hem izleyen hem de oynayan olmuşuz yaşamın kurgularını. Ayna oluruz birbirimize her defasında. Gördüğümüz kendi yansımamızdan öte değildir oysaki deneyimler diyarında. Zamanını bekleyen tüm dersler, açılır önümüze okuyalım diye.

Sorar mıyız kendimize, yaşamda nedir gayemiz? Ruhumuzla kalbimiz arasında kurmuşsak sağlam köprüleri. Cesaretle yürürüz ruhsal yolculuğumuzda. Kendimize dönmek gerek her an. Kalbimizin sesini dinlemek gerek. Kendimizle yüzleşme zamanındayız nicedir. Düşünür müyüz dünden bugüne yaşama neler ekmişiz?

Kendimizle yüzleşmek cesaret ister. Kurban bilinciyle dışarıda aradığımız tüm bahaneler, en sinsi tuzaklarımız nihayetinde. Soralım kendimize hangi değerleri taşıdık dünden bugünlere. Hangi değerlerimizle yaşamın hakkını verebildik? Hangi değerlerimizle güzellikleri zenginleştirdik? Yoksa sadece tükettik mi çoğu şeyi. Dönüp kendimize dinleyelim… Doğa bize ne söyler? Toprak bize ne söyler? Arılar ve kuşlar bize ne söyler? Can dostlarımız bize ne söyler? Denizler ve ormanlar bize ne söyler? Güneş ve ay bize ne söyler? Bizler bu dünya gezegeninde kendimizi yalnız mı sandık. Evrenin sonsuzluğunda kendimizi tek başımıza mı sandık. Soralım kendimize neden bu zamanı seçerek geldik? Soralım aynalara neyi yansıtır bize?

Yaşamın amacını sorgulamakla başlar anlam arayışı. Zihninin dehlizlerinden geçip, ruhun derinliğine dalmak gerek önce. Dinle ruhun sana ne fısıldar? Dinle bilinçaltın neleri saklar? Yürüdüğün topraklar hangi tarihi anıları barındırır ruhunda? Hisset köklendiğin toprağı, senden ne bekler? İzle yaşamın mizansenlerini sana neler anlatır? Bak tüm aynalara sana neleri yansıtır?

Önce kendinle uyumu yakalamaktan geçer huzura giden yol. Tüm hücrelerinde hissedebiliyor musun yaşam enerjini? Sana bahşedilen bedenin ne söylüyor farkında mısın? Sahip olduklarını korumak için hangi sorumlulukları üstlendin? Derin bir farkındalıkla varoluş sergilemekte misin? Kendini bilme yolculuğunda şimdi neredesin? Ruhun, zihnin ve kalbinle uyumda mısın? Deneyimlerindir ruhunun yatırımı. Deneyimlerinle peki sen neler biriktirdin? Ne söyler sana kalbin? Ne söyler sana zihin? Ne söyler sana yüksek benliğin? Aynada gördüğün sen gerçekte KİMSİN?

Beşer olanın, bilgeliğe değil mi ki yolculuğu. Bilgelik için önce kendini OKU. Kadim öğretiler sana ne anlatır, onları da OKU. Ruhunun derinliklerinde hangi ezeli bilgiler saklı? Yaşamda varlık gösteren her zerrede, sonsuzluğun sırrı gizli. Sen yeter ki okumayı bil! Önce kendini ve sonra varoluşun sırrını OKU! İnsan ezelden ebediyete yürüyen kadim bir yolcu. Düşünür müsün hiç… Sen bu yolculuğun neresindesin? Yaşam sahnesinde nedir varoluş sebebin? Yoksa çoğu şeyi tesadüf mü sandın? Yaşam yolculuğunda deneyimlerinle neler kattın ruhuna?

Bugün şahidi olduğumuz dünya sahnesi, biz insanlığın değerlerinin bir yansımasından öte değil oysaki. Seyrettiğin yaşam sahnesinde nedir senin sorumluluğun? Ayna olur yaşama dair her şey ruhuna. Ayna olur tüm insanlar birbirine unutma! Sen o aynalarda sadece sende olanı görürsün. O vakit dön bir daha bak aynalara. Ne söyler aynalar sana? Dur ve bir daha düşün… Nedir bugünlere dair senin sorumluluğun? Yoksa başkalarında mı sandın tüm sorumluluğu?

Unutma ayna olur yaşam sahnesi insanlığımıza. Biz o aynada kendimizi görür ve izleriz her defasında. Sen bana ayna ve ben de sana unutma! O vakit bir daha bak karşılaştığın tüm aynalara. Emin ol her biri sana çok şeyler anlatır. Emin ol her karşılaşma amaçlıdır. Çalışır tüm aynalar, sana her defasında seni anlatır.

www.senayzuhur.com

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Tali
Yönetici
2 Temmuz 2022 08:56

Aynaları kırıp en saf niyet ve varoluş hikayemizle açığa çıkmayı, sabırla, sevgiyle, merhametle ve onurlu bir şekilde insan olmayı diliyorum. Kalemine sağlık Şenay…

Şenay Zuhur
Reply to  Murat Tali
4 Temmuz 2022 09:37

Özündeki cevherin farkında olanlar ne aynalara bağımlıdır, ne de kendilerine. Yaşam rüyasında onlar ışığıyla varoluşun güzelliğini yansıtarak yürürler sonsuzluğun yollarında. Nice boyutlara kapı aralayan aynaları bilmenin bilgeliğiyle, aynalardan dahi özgürleşmişlerdir çoktan. Senin de gönlüne sağlık Murat Tali…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x