İlişkilerdeki duygusal beklentiler

Venüs Yengeç Burcu’nda…
Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri ilişkilerimizde karşımızdaki kişilerden hissettiğimiz/aldığımız güven duygusudur. Bir ilişkide güven inşaa edilmemişse ilişkinin niteliği olmaz diyelim ki olsun ne olursa olsun o ilişki ya da arkadaşlık sağlıklı bir şekilde sürdürülemez. Güven ne kadar duygusal bir şey gibi algılansa da temelinde yapılıp edilenler yani eylemler yatar. Bu yüzden Venüs (ilişkiler) ve Mars (ilişkilerin eylemsel yönü-eylemlerimiz) birbirinden ayrılamazlar. Başka bir deyişle Venüs Mars’a her daim aşıktır karşılıklı olarak.

İlişkilerdeki duygusal beklentiler

Yengeç Burcu’ndaki Venüs ilişkilerini duygusal algılar ve duygusal beklentilerinin karşılanmasını ister. Olaylara duygusal bakar herhangi bir ilişki (özel-genel fark etmez) kendi duygularını tatmin edemiyorsa suyun (duygusal travmaların) şiddetiyle öncülüğünü açığa çıkarıp kendi duygusal güvenliğini sağlamak için gerek yapıcı gerek yıkıcı olacak olayları başlatır. Çünkü Yengeç benliğini ve bireyliğini duygular yoluyla edinir. Tıpkı bir annenin ailesine olan duygusal bağlılığı gibi. Yöneticisi Ay’dır ve Venüs Yengeç Burcu’nda Ay’ın peşinde koşar. Çok rasyonel bir tarafı yoktur gereken açılara sahip değilse…

Venüs Yengeç’teyken duygularımızın tatmin edilmeye ve ilgiye ihtiyacı artar. İlişkilerimizi kalıcı bağlara dönüştürmek evlilik ve evlilikten duyulan güven duygusuna ihtiyacımız artar. Venüs Yengeç transiti Evlenmek için güzel zamanlardır.

Hayatımızda böyle bir gidişat yoksa genel olarak geçmiş ilişkilerimize olan ilgimiz artar, halledilmemiş duygusal buhranlar duygularımıza suyun nemliliği ve akışkanlığıyla tekrar aktarılır. İlişkilerimizde gelişen olaylara karşı duygusal tepkiler verme eğiliminde oluruz. Bunun yanında şevkat, merhamet, sevgimizi aktarma potansiyelimiz de artar. İlgi alanlarımız psikolojiye, arkeolojiye, geçmişe, yemeye içmeye, beslenmeye, yapılara doğru yayılır.

Olumsuz anlamda kendimizi yalnız hissetmemek uğruna ilişkilerde yoğun duygusallıkla baskıcı ve tutunan tarafımız inatçı kesilir. Bırakmaz bırakmak da istemez. Hatıralara ve geleneksel olana bağlılılığımız gündeme gelebilir. Anneye ve aileye düşkünlüğümüz, anneden ayrılamıyor olmamız kendi içimizdeki dişil enerjimizi anne gölgesinden ayırıp bireyselliğe dönüşümüz zorlaşır.

Ezoterik olarak ise; Yengeç Burcu mana ile maddenin birbirine bağlanmasını sağlar. Mana olan aşkı duygusal birliktelikle aşkla (evlilik ya da bağlılık) meydana gelen çocukla yaşamı dünyaya aktarır, bağlar. Tüm öncü burçların özelliği gibi mana ve madde arasında köprü kurar.
Bu transitten doğru faydalanmak için duygu-mantık dengesini doğru kurarak hayatımıza yeni açılımlar yapabiliriz. Ne de olsa Yengeç (Duygu) – Oğlak (Mantık) karşıtlığı hayatımızda kendini hissettirecektir.

Doğum haritalarımızda Yengeç Burcu hangi hayat alanımıza denk geliyorsa ilişkilerimiz o alanda canlanacaktır.

Ateş gruplarına; duygusal farkındalık
Hava gruplarına; duygusal konularda kafa karışıklığı
Su gruplarına; duygularda dönüşüm desteği
Toprak gruplarına; duygusal beslenme getirebilir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Tali
Yönetici
19 Temmuz 2022 14:02

Manayı keşfeden yürekler için dönsün tüm gezegenler ve yıldızlar…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x