İstemek ya da istememek

İstemek, yaşam çarkını döndüren şeydir. İstemek haktır. İstemek, yaşıyorum ve yaşamak güzel şey demektir. İrade, istediğim bir şey var ve ben bu yolda yürüyorum demektir.

İstemek; aynı anda hem canlılık, büyüme, gelişim hem de ölüm, bozulma ve çürümeyi çağırmak demektir. Çünkü her isteğin bir karşılığı vardır ve bir şey isteyen kişi, en başından isteğinin karşılığını ne ile ödeyeceğini tartmalıdır. 

Misâl, bir hayata doğmayı isteyen kişi, en başından öleceğini hesaba katmak zorundadır. Zafer isteyen kişi, en başından bolca yenilgi tadacağını bilse iyi olur. Sağlık isteyen kişi, öyle ya da böyle hastalığın kaçınılmazlığını tadacaktır. Zenginlik isteyen kişi ya alın teri ya zaman ya varlığından bir parça cömertlik ya da ar, namus, şeref; bir şeyler vermek zorundadır.

istemek ya da istememek

Her isteğin bir karşılığı vardır var olmasına ama hayat cömerttir. Sen bir ödersin o sana kırk verir. Küçük bir ödeme çokça iş görür. Ama sen hiç ödeme yapmayayım, isteyeyim ama bir şey vermeyeyim dediğinde ağzının payını hiç de ummadığın şekillerde alırsın. İstediğini elde etmenin karşılığında kaybın epeyce büyük olur.

Hayattan çok büyük bir şey isteyen kişi, elindeki en büyük olanı sunmak zorundadır. Çünkü hayata ne kadar güven duyarsanız güveninizin karşılığını o kadar çok ve çabuk alırsınız. Bu yüzden zenginlik isteyen kişi, gözünü kırpmadan elinde avucunda ne varsa bir fakire verebilmelidir. Aşk isteyen kişi, acıdan deliye dönmeyi dert etmemeli, ateşe gönüllü atılabilmelidir. Hakikat isteyen kişi ise hiç tereddüt etmeksizin ortaya başını koyabilmelidir.

İnsan bu Dünyadan yorulur bazen ve yaşamdan çekilmeyi de ister. Ama yaşamdan çekilmeyi isteyen kişi, bu Dünya yaşamından öyle kolay çekilemez. Zira ölmeyi istemek bile ölmeyi isteyen kişinin, ölümden sonrasında deneyimlemeyi umduğu başka bir şey olduğunu ve dolayısıyla yaşamak arzusunun canlılığını gösteren bir işarettir. İstememek, istemek ile aynı fakat ters yönlü bir enerjidir ve aynen istemek gibi yaşam çarkını döndürmeye devam edecektir.

İnsan ancak bu Dünyada olmakla olmamak arasında herhangi bir seçime, tercihe, isteğe kapılmadığında, bu Dünya yaşamından çekilir. Ancak o zaman boyutlar değişir; doğum ve ölüm çarkının dışında, başka türlü bir yaşam lütfedilir.

Son olarak; istemek haktır amma isteğinde şımarıkça ısrar etmek – misal “neden hâlâ istediğim şey olmadı” diye hayata kafa tutmak, kızmak, isyan etmek ya da sabır gösteremeyip daha pişmesi gereken aşı hemen, şimdi oldurtmaya çalışmak – kısmetini itmek demektir.

Hayat daima cömertçe vermeye hazırdır. Ama senin için en uygun zamanda ve şekilde; sen hazır ve layık olduğunda… Başka türlüsü seni sevmek olmazdı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir