Kendini aşmak

Yaşam pratiğinde mutlaka insanın istek ve arzuları kendisi için bazı hedefleri belirleyerek, adına yaşam mücadelesi dediğimiz bir olgunun insanın yaşamında belirgin bir yol almasını sağlayacaktır.

Mevcut yolculuğunda kişi hangi konuda kendisi için hedefini belirlemiş ise hedefindeki kendi gerçekliğini başarmak isteyen kişi, sistemin çarklarını bahane etmeden hedefine olan yürüyüşünü tamamlamalıdır. O vakit görecek ki, çevresindeki hiçbir negatif duygudan ve olgudan kesinlikle kendisi hiçbir şekilde etkilenmez. Fakat düzen ilişkilerini kendi pratiklerinden koparamamış veya düzenin yaratmış olduğu koşulları aşamadığı için tereddüt yaşayabilen, sistemi aşamayan, kısmen bağlantılı kişi ve toplulukların ona başaramayacağını söyleyerek adeta felaket tellallığını yapan kişilere karşı da, o kişinin kulakları sürekli kapalıdır.

kendini-asmak

Kendini aşmak suretiyle kendi içindeki gerçekliğiyle buluşma sağlamış olanlar bilirler ki başarıya odaklanmış kişilerin hedefine doğru ilerlemelerinde bazen yaşanacak yenilgiler de mümkün olabilir. Fakat o yenilgilere bakarak kendilerini olumsuz anlamda frenlemek ve iç yenilgi yaşayacak hiçbir tereddüde kapılmamayı bilirler, onların atacakları başka adımları için yaşadıkları yenilgilerinde kendileri için bir tecrübe sayılarak yollarına devam ederler. Ta ki hedeflerine ulaşıncaya dek yaşam pratiklerinde benzer bazı alt üstlüklerin tanıklığı olacaktır elbette.

Her şeyin sütliman içerisinde hallolacağını beklemek, doğru bir tutum değildir hiçbir zaman. Bu demektir ki, kişi tarafından belirlenmiş hedeflere ulaşabilmesi için yaşam yolculuğundaki başarıları yakalayabilme noktasında mutlaka doğru bir tutum almakla ilgilidir…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir