Kaburganın Hanımından Kadınlar Günü Kutlaması

Bakar mısınız” dedi.

“Buyurun” diye cevap verdi.

“Sizi bir yerden tanıyor muyum?”

“Evet. Kaburganızdan olabilir” dedi gülerek

“Anlamadım” dedi diğeri. Bildiğim kadarıyla erkeklere söylenir bu. Ben bir kadınım. “Kadınım” diye tekrarladı diğeri.

Kaburganın Hanımından Kadınlar Günü Kutlaması

“Öyleyse yaratılışın hikayesini tam olarak anlamamışsın. O bir isimdir. Kaburganın Hanımı diye bilinir. İnsanlığın şifa gücünü anlatmak için kullanılan bir metafordur. Ruhunu fark etmeye ve onunla bütünleşmeye delildir. Kaburganın hemen sol üst köşesinde yaratımın olduğu gizli geçitten geçebilmek için hem erkeğin, hem de kadının anlaması gereken bir farkındalıktır . Ancak kadınların sonradan yaratıldığının eksik bilgisiyle sanki erkekten yaratılmış olduğu bilincinde kalmaları için ortaya atılmış bir durumdur.“

“O zaman kaburgadan yaratılmadık öyle mi?”

“Yaratma var mı diye sorsaydım eminim buna kafan karışacaktı. Tekil olan erilin, çoğul olan dişiline doğru genişlemesi ve birleşmesidir yaratım ki ; onun sadece. görünüşü vardır. Tekili görmek için, çoğula ihtiyaç vardır. Kadın bu yüzden kutsaldır. Anadır, yücedir ve bilgedir. İçindeki ( kaburganın sırrındaki ) öze uyanmaya başladığında işte o gerçek kadınla-özünle-dişilinle-ruhunla karşılaşırsın. O hep oradaydı. O hep de orada olacaktır. O hep vardı ve var olacaktır.

“ O zaman kadınlar gününü neden kutluyoruz? Erkekler gününü kutlamak daha doğru değil miydi. Neticede bunu fark edecek olan onlar değil mi?”

“Cinsiyetlere kaydığın zaman bunu tanımlarsın. Oysa biz burada tekil-eril ve çoğul-dişil olarak aktarıyoruz. Sen biricik olansın. Cinsiyetin yok. Eğer hala kendi tekilliğini anlayamadıysan, çoğul olanı kavrayamazsın.”

Kaburganın Hanımından Kadınlar Günü Kutlaması

” Kadınlar gününü, ruhun kendini göstermesi olarak kutlasaydık nasıl olurdu?” O zaman cinsiyetler bütünleşir ve “Ben O Ben Olanım” şarkısı tüm evrende yayılırdı. Sen hiç tanrının “ben o ben olan erkeğim, ben o ben olan kadınım diye seslendiğini düşleyebilir misin? O sadece “Ben O Ben Olanım” der.“

Şimdi anladım seni nereden tanıdığımı.Sen ben’imin varlığısın. Tanımsız ve tanımlanamayacak olansın”

” Evet. Sadece sezgiyle bilinen dişilim.

Seni keşfetmek çok güzel kaburganın hanımı.

Ve de öyledir…

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Handan Kutlu
Handan Kutlu
30 Ekim 2019 09:11

Muhteşem bir yazı 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x