Kitlesel farkındalık ve dönüşüm mümkün mü?

Haber izlemek, gazete okumak ve siyasi olayları takip etmek, biz de farkındalık ve dönüşüm yaratır mı?

Geçen sene doğum günümde bir araştırma yapmıştım Türkiye’de ve dünyada doğum günümde ne olaylar olmuş diye. 1971 yılından itibaren basılı olan 50 yıllık gazete arşivlerinin hemen hepsinde olaylar ve haberler aynıydı sadece karakterler değişmişti.

Kitlesel farkındalık ve dönüşüm mümkün mü?

Cinayetler, ekonomik krizler, savaşlar, siyasi karakterlerin sözleri ve eylemleri, ırkçılık, inanç ayrışması ve dayatması, kimlik sorunu, emek sermaye çatışması, yoksulluk, hastalık, eğitimdeki kalitesizlik, sağlık sistemindeki sorunlar ve daha birçok ana başlık 50 yıldır değişmeden günümüze kadar gelmişti.

O gün yani 50. yaş günümde, mutlak dönüşümün ve kitlesel uyanışın mümkün olmadığını anladım ve ağaçları izleyip, kuşları dinlemenin, gökyüzüne bakıp, rüzgarın sesini duymanın en sağlıklı yaşam modeli olduğuna kadar verdim.. Yakında 51. yaş gününü kutlayacağım, ömrümün kalan kısmında, daha çok ağaç dikip, daha fazla doğayla iç içe yaşam sürmeyi düşünüyorum. Fiziksel ve maddi olanaklar buna ne kadar imkan tanır bilmiyorum, en azından ömrün kalan kısmında fırsat buldukça daha fazla ağaç dikilmesine destek olacağım.

Sadece son 50 yıllık sürece bakarak dünyanın değişimini beklemek hayalperestlikten öte bir şey gibi geliyor. Dünyanın değil, özür dilerim insanın ve insanlığın değişimini beklemek mümkün değil. İnsan kendi yarattığı kaos ile dünyayı sürekli değiştiriyor zaten ve bu değişimin kendi geleceğini yok edeceğini bile bile buna devam ediyor. Ne büyük çelişki değil mi? Yok ettiği bu dünyaya, yeni umutlar yeşertmek adına çocuklar doğuruyor ve onları da sürecin içine dahil ediyor. İnsanoğlunun tarihi boyunca yaptığı yegane şey, çöp üretmek ve yaşamı kirletmek. Her attığı adım, her yaptığı icat, her bulduğu cihaz, günün sonunda bir şeyleri yok edip kocaman çöp yığınları oluşturuyor ve bunları da atacak bir yeri yok, dünyadan başka.

Ne diyordum, yaş 51, dünya yarım yüzyıl boyunca değişmedi ve gelecek yarım yüzyılda da bir değişiklik olmayacak. Huzurunuz, keyfiniz ve mutluluğunuz için, tv izlemeyi kesip, haberleri takip etmeyip, gazeteleri okumayıp, sadece ve sadece doğa ve diğer canlılar için küçük jestler yaparak çok mutlu yaşayabilirsiniz. Mutluluğun sırrını aramanıza da gerek kalmaz. Çünkü çevrenizi saran medya imparatorlukları kitlesel korkuyu ve kaosu yaymak konusunda ihtisas yapmış insanların elinde ve sadece mutsuzluk pompalıyorlar dünyaya.

Ve onlar size ne göstermek istiyorsa onu görürsünüz. Gerçeği değil, onların sizin için uyarladığı yalanları izler ve okursunuz. Uyanın, kral çok ama çok çıplak.

#sağlık #farkındalık #doğumgünü #yaşgünü #ağaçdikmek #dünya #haber #gazete #döngü #medya #kralçıplak #yaöyledeğilse #mutluluğunsırrı

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x