Maneviyatsız Nesil

Öyle bir nesil yetişiyor ki… Duygusuz, empatiden yoksun, cahil ve en kötüsü sorgulamayan!

Çocuklarına her istediğini veren (her istediğini veren derken maddi anlamda olanı kastediyorum) fakat koşulsuz sevgi vermeyi, anlayış göstermeyi ihmal etmiş ebeveynlerdir bunun sorumlusu. Çocuklarda boşuna suç aramamak gerek.

Çocuğu bir çiçeği ezer; ses etmez, hayvanı döver; ses etmez, etrafa çöp atar; ses etmez. Çünkü kendi de aynı davranışları yapmaktadır. Çocukların 5 yaşına kadar kişiliklerinin oluştuğunu ve rol model olarak anne ve babalarını aldıklarını düşünürsek bu durum şaşılacak bir şey değil. Çocuk sahibi olmak kolay önemli olan onları gerçek anlamda “İNSAN” yapmakta sorun. Sadece bununla da bitmiyor tabi. Çocuğun izlediği kanallar, programlar, yaşadığı sosyal çevre de oldukça etkili. Ben çocukların ana haber bültenlerinden uzak tutulmasından yanayım. Özellikle ülkemizde sürekli  cinayet, tecavüz, terör bunları gören çocuk da tabi ona göre tepki veriyor ve etkileniyor.

Anne-baba arasındaki sevgiyi görmeden, eline tablet tutuşturularak büyütülen nesil nasıl sonumuzu getirir?

Birincisi sürekli hazıra konduğu için kendisi bir şey üretmez ve özgüven eksikliği de duymaya başlar. Veya sorgulayan çocuk susturulursa bu sefer sorgulamamaya başlar. Özelikle felsefe gibi düşünmeye iten bilimlerden uzaklarsa da sormadan kabullenmeye eğilimlidir. Ki eğitim sistemimiz de buna oldukça müsait.

Maneviyatsız Nesil

İkincisi maneviyat sadece din var onun gereklerini yerine getir yoksa cehenneme gidersin mantığı ile yetiştirildiği için çocuk Allah’tan korkar hale gelir. Dikkat edin dindar ailelerin çocukları uyuşturucu, cinsel sapkınlık veya satanizm gibi durumlara daha eğilimlidir. Çünkü çocuğa baskı yaparlar, içki içme günah, şunu yapma yanarsın, Allah’tan kork, dinin gereklerini sorgulama. Bu şekilde yaşatılan din algısı çocuğu daha çok yalnızlığa ve maneviyattan uzaklaşmaya iter. Çünkü bir şeyleri bastırılır ve çocuk söylenenlerin tam tersini yapmak için istek duymaya başlar. (Dindar aileden kastım zorla bir zihniyeti yanlış bile olsa benimsetenlerdir. Her dindar aileden bu tarz çocuk çıkacak diye bir kural yoktur)

Üçüncüsü diğer yaşamlara karşı olan anlayışsızlık. Diğer yaşamlardan kastım çocuğun kendi harici insan, hayvan, bitki kısacası her şeyi içine alıyor. Dünyanın sadece kendi çevresinde döndüğü düşüncesiyle yetiştirilen bu çocuklar, bir çiçeği kopardığında bir şey hissetmez ama ailesi çocuğuna o çiçeği koparırsan ölür onun da ruhu var şeklinde onu sevmeyi öğretseler emin olun çocuğun doğaya sevgisi olur. Aynı durum hayvanlar için de geçerli ve tabi insanlar için de. Ve her şeyin temeli SEVGİ

Eğer aksi durum olursa bu tarz çocuklar büyüyünce haberlerde hemen hemen her gün duyduğumuz karısını döven, çocuğunu terkeden, kedi kesen bireylere dönüşür.
Yeni ebeveyn olmuş ya da olmayı düşünenlere sesleniyorum: Buna bir dur deyin! Çocuğunuz başka bir çocuğa bağırdığında o çocuğun ne kadar incineceğinden bahsedin, veya çiçeği kopardığında onu öldürdüğünü onun da ruhu olduğundan bahsedin! Korkmayın SEVGİYİ öğretmek tamamen bedava ve kolaydır!

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir