O Bir Hayal Üreticisi

Erhan Işık, 26 yaşında bir genç. Burdur’ da yaşıyor. Arkeoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapıyor. Kendisi tam bir gezgin ruh olmalı, arkeoloji ile geçmişe doğru yolculuk yaparken anın içinde hayallerinde de gezmiş ve oradan da bunun tezahürünü yaşamış.

O Bir Hayal Üreticisi

Onun hikayesini duyduğumda etkilendim. Bu kadar genç yaşta bir karavanım olsa da istediğim her yere gitsem diyerek bir karavan nasıl üretilir? Siz üretebilir misiniz? Demek ki hayallerine onu ulaştıracak donanımı kendisinde güçlendirmiş. Yürekten kutluyorum. O bir ‘Hayal Üreticisi’… Kendisini böyle tanımlıyorlar. Öyle de biliniyor. Bir şeyin bilinmesi için deneyime geçirilmiş olması gerekir. Bu ismi kesinlikle onunla özdeşleştirilmeyi hak ediyor çünkü genç yaşta önce kendi hayali için bir karavan üretmiş. Sonra da başkaları için bu hayali üretmeye devam ediyor. Tamamladığı mini karavanı kullandığı aracın arkasına takarak Türkiye turu yapan Erhan Işık, Türkiye’ de yaklaşık 70 il ve 60-70 farklı yer gezmiş.

O Bir Hayal Üreticisi

Karavan değil hayal üretiyorum”. Uygun bütçeli aileler için de karavan yapıyorum diyor. Karavanı satıp bırakmıyor. Müşterilerine her türlü desteği sunuyor. Ürettiği tüm karavanların seri numarası var. İsim yapmış markalarla aynı standartta olan karavanları yeni bir marka olması sebebiyle daha uygun fiyatlara üretiyor.

Korona virüs nedeniyle karavana talebin arttığını vurgulayan Erhan Işık, siparişlere yetişemez olduklarını söylüyor. İmkanı olan için pandemi süresinde bulunmaz bir tatil, terapi, içe yolculuk…

O Bir Hayal Üreticisi

Büyük bir karavanla gittiğin yerde sabit kalmaktansa gezebilmeyi, seyahat edebilmeyi hayal ettiği için daha pratik ama bir o kadar da işlevsel karavanlar üretmiş. Bu hayattaki her gerçekleşen şey bir önceki adımında düştü. Özden hayal ediyor istiyorsanız o hayalleriniz daha siz hayal ederken gerçek olur.

Erhan’ a sordum. Arkeolojide yüksek lisans okurken ‘haydi ben bir karavan yapayım geleyim‘ mi? dedin. O çıkış anın nedir diye sordum. Bize kendini sen de yazsana burada dedim. Hayalin gerçeğe doğru gidişini ondan okumak üzere kalemi ona verdim, o da kendisini yazdı. Sanki başkasının hayatından bahseder gibi kendi hayatını seyirdeyken paylaştıklarını aşağıda okuyabilirsiniz.

‘Erhan ilkokuldan beri eli birçok şeye yatkın olduğundan sınıf arkadaşları ona her zaman Mucit Erhan derlerdi. Daha 12 yaşındayken Bilim Şenliği’ nde yaptığı küçük elektronik projelerle okulunu tek başına üniversitelerde temsil etmişti. Müstakil olan evlerini örnek olarak etrafta bulduğu tahta, palet, kiremit gibi malzemelerden 2.3 katlı ahşap minik ev yapar arkadaşlarıyla içinde zaman geçirirdi.

O Bir Hayal Üreticisi

Minimal yaşam onun ruhunda vardı. Sayısal zekaya sahip olmasına rağmen ilkokul itibariyle derste dahi derslerine odaklanamayıp mekanik çizimler yapardı. Lisede, üniversitede aklı hala mekanik çizimlerdeydi. Karavan çiziyordu.

Erhan hem burs paralarını biriktiriyor hem de abisinin iş yerinde gece gündüz çalışıyordu. En sonunda 1974 model bir Vosvos aldı. Üniversitesini ikinci yılında herkesin yapamazsın demelerine rağmen ikinci el bir kaynak makinesi alarak kendi kendini geliştirdi ve 5ayda ilk karavanını yaptı. O karavanıyla binlerce km yol yaptı ve çok beğenilen 4 kişilik karavanını seri üretime başladı. Talep çok olunca evin bahçesinde çok gürültü oluyor diye komşular tarafından şikayet edildi ve üretim durdu.  Gözünden bile sakındığı Vosvosunu satıp sanayide 250 metrekare bir işyeri açan Erhan’ ın şu an siparişleri yetişmiyor. Vosvos’u gitti ama hayalini çok kurduğu 1964 model Chevrolet İmpala aldı. Şimdi ona yeni bir karavan tasarlıyor.

İşleri ne kadar yoğun olursa olsun o bir gezgin ve hayalini peşinde Ağustos ayında 20 gün işyerini kapatıp karavanıyla dolaşacak…’’

O Bir Hayal Üreticisi

Sevgili Erhan ben şimdiden o çok hayal ettiğin araban arkasında karavanınla gittiğin tatilde seni görebiliyorum. Çocukluktan bir uyanış. Bir hayal ve o düşten gerçeğe karavan ile seyahat ediş. Yapamazsın diyorlar o pes etmiyor. İçinde var. Komşular şikayet ediyor. O bundan da yılmıyor ve işyeri açıyor. Bedeli Vosvos’u ödeyerek. Bir şeyi gerçekten hayal ediyor, saf bir niyetle istiyorsanız verdikleriniz , ödediğiniz bedeller size katlanarak gelir. Erhan içsel olarak Başarıya Giden Yolu biliyor. Bir hayali nasıl gerçeğe dönüştüreceğini biliyor ve gerçeğe dönüşen düşten yola çıkarak başkalarının da hayallerini üretiyor.

O Bir Hayal Üreticisi’… kendisini @erhanyollarda hesabından takip edebilirsiniz. Bir karavan hep hayalinizse ve Erhan size bu hayale ulaştırırsa yazın bana… Hayallerin Sır Perdesini beraber yazalım…

Teşekkürler Erhan Işık… Hayalin hayallerimize giden yolda ilham oldu.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir