Olduğu Gibi

Hayata bazen olumsuz tarafından bakarsın ve bazen de olumlu görünür her şey. Her iki bakma şekli de özünde aynı enerjidir; aynı tünelin iki farklı çıkışı… Elbette olanı olumsuz tarafından görmek, bir zihin yanılsaması ve görme biçimi hastalığı sayılabilir. Yine de yarattığı gereksiz, ilave sorunlar dolayısıyla bu hastalığın çabuk fark edilebilmesi ihtimalinin yüksek olması, belki de onun iyi tarafıdır. Çünkü olanı, olumlu da olsa sadece bir tarafından görmek de bir görme kusurudur. Ama hiç kimse olanı yalnızca (ve çoğu zaman da sürekli olarak) olumlu tarafından görüyor olmakta bir kusur görmediğinden hastalık daha sinsi ilerler.

Bir şeylerin ters gidiyor gibi görünmesi dert değil ve bir şeylerin iyi gidiyor gibi görünmesi de insanın sandığı kadar iyi değil. Ama bakma şeklin tek yönlü ise ve hep aynı şekilde hayatı okuyorsan bu cidden sorun. Çünkü hayat, bir öyle bir böyledir ve hayat bütünseldir. Denilebilir ki hayat, hem acımasız hem de lütufkârdır.

OLduğu gibi

Stresin en iyi tanımı, “meseleleri olduğundan daha büyük hale getirmek“tir. Meseleyi büyütmezsen, esasen çok da büyük bir meselen kalmaz. Cesaret bulamıyor olmayı büyütme mesela. Bazen hiç kimse kendisinden beklediği kadar cesur olamayabiliyor. Kendinden bir şey beklemeden de hayatı karşılayabilirsen stresin biter muhtemelen. Kendinden bir şey beklemeden yaşayabilirsen, kendini olduğu gibi yaşarsın ve bu yeterince cesur bir yaşam şeklidir. Hayattan bir şey beklemeden yaşayabilirsen, hayatı olduğu gibi yaşarsın ve bu yeterince bilge bir yaşam şeklidir.

Korku enerjisi içinde yaşamak cehennemde yaşamaktır. Çık oradan bir an evvel mümkünse. Bir çılgınlık yap. Aksi halde hayat, seni oradan çıkarmak için korktuğun her neyse sana hediye olarak verecek ve seni oradan çıkmak zorunda bırakacaktır. Korkunun kendisi, korkuttuğu şeyden çokça zaman daha yıpratıcıdır. Kendini olduğun gibi görmek için illa dert mi lazım insana? Korku hata yapmamak için lazım. Ama bir sır vereyim mi – asla hata yapamazsın. Sadece öğrenirsin.

Hayatın gelgitli sularında bata çıka öğreneceğin şey şu; hayat senin gördüğün gibi değildir. Hayat, olduğu gibidir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir