Ruhsal Rehberler olarak “Nagual”ler

Maya Şaman inancında evrendeki her şey aynı tanrının yaratımları olduğundan, aynı ağa ve aynı öneme sahip olduğundan, insan kendi dışındaki varlıkları küçümsemez, yargılamaz, saygı duyar. Bu inançta her canlının bilgelik kaynağı olduğuna, bu bilgelikleri sunmak için dünyada bulunduğuna, hayvanların da insanlara örnek olmak, bazı dersleri öğretmek amacıyla yaratıldığına inanılır. Nagual’ler, rehberlik alınacak ve sezgilerin güçlenmesinde hocalık edecek hayvansal enerjilerin ifadesidir; şifalandırıcı güçleri ve ilham verici bilgelikleriyle insanlara ışık tuttukları düşünülür.

İnsanı koruyup gözetmeye gönüllü olan rehber hayvan ruhunun Maya lisanındaki adı olarak Nagual, sevgi ve saygı çağrıştıran bir sözcüktür. Maya şamanizminde kişinin kendi Nagual’ini keşfinin yolu, şaman yolculuklarıdır. Şaman yolculuklarının özünü “Şamanın Kozmik Dünyası” kitabımda paylaşmıştım. Nagual bilgeliğinin derinliklerine inmeyi arzu ettiğim için yeni çıkacak olan kitabımda bu rehberliğe daha geniş biçimde yer verdim. Kendi erk hayvanıyla tanışan herkes, onunla doğrudan iletişim kurabilir, şamanik yolculuklarında onun yardımını, yol göstericiliğini isteyebilir. Ancak, şaman öğretisiyle hiç tanışmayan, Nagual’ini bilmeyenler bile, zaman zaman rehberliklerin farkına varacak ve bunları şans ya da hayatın güzel rastlantıları olarak kabul edecektir.

Maya Şamanlarının Nagual’leri arasında en saygın olanları yılan, jaguar ve baykuştur. Maya dini inancında Yüce Tanrıları K’uKuulKaan’ın yüksek ikincil kimliği Kutsal Tüylü Yılan’dı. Nagual’i jaguar olan Maya Şamanlarının bazıları geçmişte jaguar saldırısına uğramış ve hayatta kalmayı başarmış olanlardır. Tarihte bazı Maya Kralları adlarına Jaguar sözcüğünü eklemiştir.

Maya kültüründe ayrıca ailelerin ve hatta köylerin de bir Nagual’i vardır. Köyün ortak niyetlerinde herkese rehberlik ettiğine inanılır. Toplu seremonilerine çağırılır ve onuruna danslar edilir. Danslara katılanlar onun görüntüsüne bürünecek şekilde giyinirler, yüzlerine onun maskesini takarlar. Günümüzde pek çok şirket ya da kurumun kendisine amblem ve logo olarak bir hayvanı seçtiğini görüyoruz. Bu seçimi yapan kişi muhtemelen entelektüel bir açıklama yapacak, toplumsal çağrışımlardan ya da ürünleriyle uyumlu imge arayışlarından yola çıktığını söyleyecektir. Bu tür seçimlerin özünde de toplumun kolektif bilinçaltında yer etmiş bir ruhsal rehberlik arayışı vardır.

Şaman yolculuklarıyla buluşulan rehber erk hayvanlarının hepsi çok güçlüdür ve mesajların nasıl anlaşılacağını ve kullanılacağını bilmek, şamanik öğretinin özünü oluşturur.

Maya şaman inancında her insan özel bir Nagualin koruyucu ruhsal varlığının refakatinde dünyaya gelir. Bu erk hayvanı, kişisel gelişimimizde, ruhumuzun dönüşüm yolculuğunda, uzay ve zaman içerisinde birlikte yürüyeceğimiz yoldaşımızdır. Ruhsal rehberler kişiseldir; iç dünyamızın güçlü yansımaları olarak hayat boyu bizimle olacaktır; özümüzdür. En derin özelliklerimizi bize yansıtanlar, kim olduğumuzu keşfetmemiz için en yakın kişisel rehberliği sunanlardır.

Nagualler, doğum anından yaşamın sonuna kadar sunacakları öğretilerini, temsil ettikleri kavram ve değerlere ait sembolizmi ifade için mesajlarını, şaman yolculuklarında verecektir. Sıradışı âlemin görüş açısından verecekleri bu mesajların gözeticiliğinde bir tür ana-baba görevi üstlenmiş gibi kabul edilebilirler. Şaman öğretisinin başlangıç dönemindeki ilk şaman yolculuklarında görülen tüm hayvan imgeleri Nagual sanılabilir. Nasıl ayırt edilecekleri şaman eğitiminin en önemli faslıdır. Naguallerle çalışılırken sunulan hayat derslerini doğru algılayanlar, değişim ve dönüşümlerini gerçekleştirmekte yüksek beceri ve bilgelik kazanacaklardır. Kişinin dönemsel bir ihtiyacında kozmik habitatlarından başka erk hayvanlarını çağırmak da Naguallerin rehberliğindendir.

Zaman içerisinde birkaç Nagual daha karşımıza çıkarak özel bir dönemde, hayatın bir aşamasında ek rehberlik eder. Yolumuza devam etmemizi sağlayacak cesareti ve gücü verecek “Dönemsel Nagualler”in, kısa ya da uzun ama geçici süreli rehberlikleri birkaç gün de sürebilir, birkaç yıl da. Kişinin nüvesini oluşturan özelliklerini bilgeliklerle zenginleştirmek, farkındalığını yükseltmek için ne kadar gerekiyorsa, o kadar süre rehberlik ederler.

Bunların dışında “Mesaj Getirenler”, “Karar Rehberleri”,  “Gölge Totemler” ve “Fiziksel Dünyadaki Erk Hayvanları” da önemli anlamları olan özel grupları oluşturur. Zaten yeni kitabımı bu konunun daha geniş anlaşılabilmesi için yazmaktayım.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x