Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

Gözleri kapalı iken, mavi ve kırmızı rengi elleri ile görmeye yoğunlaşan bir kişi ellerini kartlara yaklaştırdığında; sıcak renk grubundaki kırmızı karttan sıcak, soğuk renk grubundaki mavi karttan ise, serin bir esinti hissedebilir. Renklerin enerjilerine, bu özelliklerinin de yansıdığını söyleyebiliriz.

Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

Dalga boyuna göre, gözümüze farklı renklerde gözüken ışığın temel renklerinin, kırmızı, yeşil ve mavi olduğunu biliyoruz. Geriye kalan diğer renkler, üç rengin karışımıyla elde edilir. Işığın yokluğunda ise siyah oluşur. Işık, retina arkasındaki sinir hücreleri olan fotoreseptörler tarafından elektriksel uyarılara dönüştürülerek, gözün optik sinirleri üzerinden beyne iletilmektedir.

Elektromanyetik ışınımın, dalga boyuna göre dağıldığı ”Spektrum” insan gözünün renk olarak algıladığı bir elektromanyetik enerji. Her dalga boyu, başka frekansa sahip olduğundan, elbette farklı birer renk olarak algılanmaktadır. Gözümüz ise, yalnızca 380-780 nanometre arasındaki dalga boylarını görebiliyor.

İstediğimiz herhangi bir rengin tamamlayıcısı olan rengi bulmamız kolaydır. Daire biçimli bir kartonun yarısı istenilen renge boyanarak, diğer yarısı beyaz bırakılır. Daire hızla döndürüldüğü zaman, beyaz kısmında, kartonun diğer yarısındaki rengi tamamlayan ton, hangisi ise gözümüzün önünde çabucak belirecektir.

Renkler daima, duyguları, ruhu ve enerjimizi etkileyerek, titreşimler yaratır. Şimdi, sıcak ve soğuk ara renklerin bize sağladığı enerji biçimlerine bakalım:

ÇİVİT MAVİSİ: Bu soğuk renk, sezgiyi ve psişik gücü yükseltir. Enerjiyi tazeleyerek, dengeler. Hipofiz bezi ile bağlantılıdır, hafızayı etkiler, karar verme gücünü tetiklerken, sağ beyni uyarır. Hiperaktiviteyi düşürmeye yardımcıdır. Sağladığı dinginlik, güven ve huzur, ilettiği enerjiden kaynaklanır.

Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

MENEKŞE MORU: Yine soğuk olan renk, ruhani bir enerji, derinlik ve tevazu verir. Meditasyonu kolaylaştırır. Mavinin dengesi ile kırmızının enerjisi; asaletle gizemi birleştirir. Bilgelikle, mutluluk aşılar.

Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

FISTIK YEŞİLİ: İşte zekayı, analitik düşünmeyi, hesaplama gücünü tetikleyen soğuk enerjetik bir ara renk. Huzur, koşulsuz sevgi, şifa ve büyüme enerjisini tetikleyen rahatlatıcı özellikler taşımaktadır. Korkuyu geçirir, duygusal insanlara oldukça yararlıdır.

Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

ALEV TURUNCUSU: Bu sıcak rengin verdiği yüksek enerji; motivasyonu ve heyecanı yükseltir. Enerjisini düşük hissedenler, kırmızı turuncu, sarı gibi sıcak renkleri tercih ederlerse, daha canlı, saf ve yüksek titreşime kavuşabilirler. Güçlü duyguları ve güvenlik hissini de sağlayacaktır. Dekorasyonunda beyaz- kırmızı renkler kullanılan mutfak veya restoranlarda, yiyeceklere ve psikolojiye katkı sunan enerji seviyesi oldukça yüksek görülmektedir.

Sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerjiler

LİMON SARISI: Samimiyet ve sakinlik veren sıcak rengin enerjisi, iletişimi teşvik eder. Zihni, sinir sistemini uyarır, neşe ile, öz saygı sağlar. Gençlik ve iyimserlik için daha fazla enerji katkısı sunacaktır.

SİYAH: Renkleri emen bu renk, daima Satürn ile ilişkili bulunarak, bilgi verme rengidir. Negatifliği kırmak için kullanılabilir, böylece enerjisi ile, kötü düşünceyi ve kem gözü öteleyebilir. Sofistike, keskin, güçlü, otoriter ve zarif olarak nitelendirilebilir. Diğer yandan, iradeyi ve yargısal zihni yükseltebilen enerjiyi temin edecektir.

 

www.facebook.com/okultizmveenerji

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir