Türkiye’nin fabrika ayarları Cumhuriyet değerleridir

Cumhuriyet, ülkemiz için sadece bir rejim değişikliği demek değildir, yeniden doğuştur. Cumhuriyet ile birlikte küllerinden yeniden doğan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

92. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz’i daha çok anlamak ve ona daha çok sahip çıkmak zorundayız. Türkiye’nin fabrika ayarları, Cumhuriyet değerleridir. Tam bağımsızlıktır. Ulusal egemenliktir. Demokrasi kültürüdür. Hukuk ve sosyal adalettir. İnanç özgürlüğüdür. Çağdaşlık ve ilericiliktir. Akılcılık ve bilimselliktir.

Cumhuriyetçiliğin en temel ilkesi, egemenliktir. Atatürk’e göre “Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur.”

Yirmi birinci yüzyılda hala saltanat ve hilafet rüyası görenlerin bunu çok iyi anlamaları gerekir. Büyük bedellerle kurulan Cumhuriyet’ten geriye dönüş asla yoktur.

Cumhuriyet’e daha çok sahip çıkalım

Cumhuriyet rejiminde tüm vatandaşlar kanunlar önünde eşittir ve hiç kimseye hiçbir ayrıcalık tanınamaz. Çünkü hukukun üstünlüğü ilkesi, Cumhuriyet’in en önemli değerlerinden birisidir. Bugünlerde hukuka olan güven zedelenmiş ve hukuk oldukça yıpratılmış olsa da, herkese elbet bir gün lazım olacaktır. Ayrıca bu rejim, hiçbir kişi ve zümre yararını değil, öncelikle kamu yararını ön planda tutmaktadır.

Cumhuriyet devamlı gelişmeye, değişmeye ve bilimsel yeniliklere açık olmaktır. Bağnazlıktan uzak, akılcılıktan yana olmaktır.

Demokrasi ile Cumhuriyet’i birbirinin alternatifi gibi görenler bilmelidirler ki, sağlıklı bir demokrasi ancak Cumhuriyet’in üzerinde inşa edilebilir.

Türkiye’nin Fabrika Ayarları, Cumhuriyet Değerlidir

Cumhuriyet, ülkemiz için sadece rejim değişikliği demek değildir, yeniden doğuştur.

Ülkemizdeki her bireyin Cumhuriyet’i daha çok anlaması, daha çok özümsemesi ve onu geliştirmek için daha çok çalışması kaçınılmaz bir sorumluluktur. Mustafa Kemal Atatürk, aşağıdaki sözleriyle aslında gelecek nesillerin bu sorumluluğu taşıyacaklarına olan inancını ifade etmiştir.

“Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak ve geliştirecek olan sizlersiniz.” – Gazi Mustafa Kemal Atatürk

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” – Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Cumhuriyet’in ülkemizin tüm insanları için birleştirici ve ortak bir değer olduğunu bilmeli, onu sahiplenmeli, bununla da kalmayıp, yirmi birinci yüzyılın gereklerine göre geliştirmeliyiz.

Cumhuriyet, Türkiye için sadece cumhuriyet değildir

Türkiye için Cumhuriyet, sadece cumhuriyet değildir, çok daha fazlasıdır. Bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir, demokrasidir, toplumsal barıştır ve uygarlıktır.

Mustafa Kemal Atatürk, 4 Aralık 1923’te yaptığı bir konuşmasında Cumhuriyet’i şöyle değerlendirmiştir:

“Cumhuriyetimiz öyle sanıldığı gibi zayıf değildir. Cumhuriyet, bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için bolca kan döktük. Her yana kırmızı kanımızı akıttık. Gerektiğinde kuruluşlarımızı savunmak için gerekeni yapmaya hazırız. Cumhuriyet, özgür düşünce yanlısıdır. Samimi ve yasal olmak koşulu ile her düşünceye saygımız vardır. Her anlayış bizce saygındır. Yalnız bize karşı çıkanların insaflı olması gerekir.”

Cumhuriyet kısa bir süre sonra 100. yılını dolduracak. Sonraki yüzyılda daha güçlü ve daha çağdaş bir Türkiye için her birey çok daha fazla çalışmalıdır, üretmelidir. Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine birlik ve azim içinde ilerlemeliyiz.

Yaşasın Cumhuriyet…
Cumhuriyetimiz’in 92. yılı kutlu olsun…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x