Umut Demirci
Umut Demirci

1979 İstanbul doğumlu Umut Demirci, 2008’de DEU GSF’de Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık Bölümü’nde okurken Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu ile tanıştı. Tiyatronun ruhsal dönüştürücü etkileri üzerine yoğunlaştı, ‘Şaman Ritlerin’in Oyun anlamına geldiğini keşfettiği günden beri Metin And sayesinde Anadolu Mayası’nda bulunan Köy Seyirlik Oyunları, Orta Oyunları ile ilgilendi. Çeşitli Psikodrama, Gestaltçi Psikoterapi, Müzik Terapi, Resim Terapi üzerine atölye çalışmalarına katıldı. Bu alanda çalışan birbirinden değerli insanlarla tanıştı, ilham aldı, sohbetlerde bulundu. 2011 yılının sonunda Göksel Karabayır tarafından Konstelasyon I. Eğitim Grubu’na kabul edildi. Dramın eğlencelik olmaktan öte insan ruhunun ritüelistik bir sağaltma unsuru olduğuna inanıyor. William L. Randall’ın ‘Bizi Biz Yapan Hikayeler’ adlı yapıtında detaylı bir şekilde değindiği insan ruhunu yapılandıran hikayelerin simultane dramaturgisini yapmaya kendini verdi.

2012 ylında Litvanya, Nida Art Colony’de atölye çalışması yapmak üzere davet edildi ve ‘Seni Neden Yedim’ adlı katılımcı parodisini paylaştı. 2013 yılında Sonsuz Şükran Köyü’nde ilk kapsamlı konstelasyon çalışmalarına başladı ve halen farklı şehirlerde Aile, Organizasyonel, Etnik Konstelasyon Çalışmaları’na devam etmekte.

İlk gençlik yıllarından beri pek çok edebiyat dergisinde öykü ve denemeler yayınladı. Yetişkinler ve çocuklar için yazdığı oyunları sahneyle buluşturdu. Kültür sanat etkinlikleri düzenledi, katıldı. Yaşamını seyahat ederek, yazarak ve terapi çalışmaları yaparak sürdürüyor.

Yazarımıza ait tüm yazılar;