Aklımız geçmişte mi kaldı?

klımız geçmişte mi kaldı? İşte tam olarak ne yapıp ne ettiysek ya da yaptıklarımızın güzel sonuç getirmediği durumlar varsa onların üzerine hakkaniyetli bir şekilde eğilme zamanı geldi.

Merkür arada geri gider aslında gitmez ama dünyadan gökyüzüne bakınca biz öyle algılarız tıpkı aklımızın zihnimizin sürekli ileriye gittiğinde ‘ben napıyorum’ diye dönüp geçmişe bakması gibi aslında geçmişe de gitmeyiz sadece düşünürüz Merkür’ün gerçeklikte geri gitmediği gibi geçmişimize döner bakar inceler ‘eğriye eğri doğruya doğru’ muhakemesini zihinsel olarak yapmamız gibi. Merkür’ümüz nam-ı diğer ulağımız geçmiş ve şimdi arasında köprü kurup Terazi Burcu doğasında yıkılan ya da onarmak gereken ilişkilerimizi dengelemek üzere bize yardım edecek.

Pinar Arn Aklımız geçmişte mi kaldı?

Terazi Burcu dediğimiz zaman içimizdeki adalet duygusunun dünyaya yansımasından bahsediyoruz aslında. Terazi’nin bir kefesinde merhamet diğer kefesinde hakkaniyet bulunur. Merhametli bir hakkaniyet algısı bizi adil olmaya taşır. Küçük bir çocuğa verilen ceza ile bir hırsıza verilen ceza aynı olmaması gibi.

Hava grubunun lideri Terazi fikirlerimizde ve ilişkilerimizde kurduğumuz adalet dengesine dikkat eder. Ne benliğimizi kaybetmemize göz yumar ki bu uyum sağlamak adına nefsaniyetimize düşüp hayır diyememekten ileri gelir ne de karşı taraf dediğimiz algının bizim hakkımıza girmesine izin verir. Buranın tam ortasında denge noktasında Terazi durur. Yarısı ‘sen’ ise bu dengenin yarısı ‘ben’dir. Toplamı ‘biz’dir ya da ‘biriz’dir. Bir taraf ağır basarsa adalet bozulur.

Merkür Terazi retrosu her nerede bir hakkaniyetsizlik ve adaletsizlik varsa oraya temas eder ve içimizdeki adaletsizliği düzeltmek için uğraşır ya da geçmişte hak edilmiş olan ne varsa hayatımıza getirir. Retrolarda anlama yetimiz daha çok kendimize dönük yani içeri doğru çalışır ileriye doğru gitmez. Derin zihinsel düşünceler, kendine özeleştiri yapabilen bir zihin, gereken tövbeler, dış dünyadan biraz soyutlanmış algı mekanizması ile derinleşerek bir nevi kendimizle yüzleşme yaşarız. Bu yüzden günlük iletişimde sıkıntılar yaşanabilir söylemek istediklerimizi doğru aktaramayabiliriz farkında olmak gerekli.

Merkür retrolarında yeni bir şeylere başlamaya niyet edilmesi tavsiye edilmez eğer önceden karar verdiysek eminsek bir sakınca yoktur.

Terazi Burcu haritamızda hangi hayat alanımıza hayat veriyorsa o konular hakkında hareketlenme yaşayabiliriz.

İlişkilerimiz üzerindeki bu denge oyununun düşünsel retrosu kime neler yaptığımızı aklımıza getirerek hepimize yeni farkındalıklar getirmesini ve hayırlara vesile olmasını dilerim.

Adalet ‘yok’ varlıktır. Biz ne zaman hayatımızda adaleti davranırız o zaman ‘var’ varlık olur.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x